• Blaja
  • PLC automaty
  • Komunikační modul Siemens snižuje náročnost programování a náklady

Komunikační modul Siemens snižuje náročnost programování a náklady

  • pondělí, 18 prosinec 2017 14:02

Nový komunikační modul TIM (Telecontrol Interface Module) 1531 IRC rozšiřuje portfolio řešení vzdáleného dohledu a ovládání (telecontrol) společnosti Siemens o modulární jednotku RTU (Remote Terminal Unit) založenou na platformě řídicího systému Simatic S7-1500.


Stanice vzdáleného ovládání RTU jsou používány k monitorování a řízení geograficky velmi vzdálených automatizačních zařízení/procesů z dohledového řídicího centra. Používají se zejména v oblastech vodárenství a čistírenství, dálkového vytápění, dodávek plynu a ropy, či v oblastech distribuce energie a dopravy.

tim1531 01


Modul TIM připojuje vzdálené stanice Simatic S7-1500 k centralizovanému řídicímu a dohledovému centru vzdáleného ovládání pomocí telecontrol protokolu Sinaut ST7. Jeho integrace do inženýrského prostředí TIA Portal (Step 7 Professional V14 SP1) umožňuje efektivní programování telecontrol řešení bez dalších instalovaných doplňků. Integraci do prostředí TIA Portal umožňují i další moduly TIM 3V-IE (Advanced) a TIM 4R-IE určené pro použití s řídicím systémem Simatic S7-300/400. Díky tomu je možné přenášet velké množství dat a snížit náročnost programování řídicí jednotky; zařízení se jednoduše nastaví pomocí tzv. Data point konfigurace.

tim1531 02


Modul TIM 1531 IRC může být využíván jak pro koncové zařízení (slave), tak i jako hlavní stanice (v roli master nebo node). Díky vlastnostem technologie telecontrol je v případě dočasné poruchy ztráta dat ochráněna ukládáním do mezipaměti (data buffering). Po obnovení připojení k řídicímu centru se hodnoty přenáší v historicky správném pořadí. Integrovaný procesor a paměť RAM ukládá až 100.000 telegramů s časovou značkou.

tim1531 03


Další výhodou je, že komunikační moduly jednotek RTU mají stejný design jako řídicí systémy Simatic, což urychluje návrh a instalaci celého zařízení a snižuje tak náklady.

tim1531 04


Pro komunikaci systému Simatic S7-1500 s moduly TIM1531 IRC lze využít veřejné i privátní sítě typu LAN i WAN. Pro připojení k těmto sítím se využívají externí průmyslové routery řady Scalance M. TIM 1531 IRC je vybaven třemi ethernetovými rozhraními a sériovým rozhraním pro případné připojení pomocí sériového modemu. Mohou tak být nastaveny různé redundantní přenosové kanály směrem k vyšší úrovni Sinaut ST7, nebo k hlavní (master) jednotce, což zajistí, že vzdálené jednotky zůstanou dostupné i v případě selhání primárního spojení. Redundance s možností cyklického, nebo událostně řízeného přenosu dat je doplněna funkcí emailového upozornění zasílaného servisním technikům v případě překročení nastavených limitů i dalšími diagnostickými funkcemi.

tim1531 05

 

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Další doplňující informací najdete zde.
Manuál TIM 1531 IRC pak tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209