Bezdrátový Ethernet Bluetooth modul s podporou PROFINET

  • čtvrtek, 05 duben 2018 07:00

Phoenix Contact rádiový Ethernet modul FL BT EPA 2 nabízí integrovanou anténu, krytí IP65 a spojení přes Bluetooth, navíc komunikaci s transparentním protokolem na Layer 2.


Před koncem loňského roku skončily dodávky FL BT EPA (odkaz na náš test v závěru), tedy staršího (zeleného) modelu modulu bezdrátového Ethernetu s podporou PROFINET. Nahrazuje jej nová generace s označení FL BT EPA 2. Velmi důležitá je u těchto zařízení pro průmyslovou automatizaci podpora PROFINET protokolu, proto si vyzkoušíme, jak nám to s PROFINETem bude fungovat.
Odkaz na článek s testem předchozí verze modulu najdete v závěru článku.

flbtepa2 01


Artiklové označení modulu 1005869, stačí jej vložit do vyhledávání na webu Phoenix Contact a veškeré informace máme k dispozici. Jak linka Ethernet tak napájení modulu, je přes pořádné konektory, aby bylo dodrženo IP65, Bluetooth je ve verzi 2.1 + EDR. Dosah bezdrátu záleží velmi na prostředí a zůstaňme nohama na zemi, doporučuji vzdálenost vyzkoušet v praxi přímo na místě použití.

flbtepa2 02


Jako obvykle jsou potřeba pro spojení dva moduly, jeden funguje v režimu AP (Access Point) druhý pak jako Client. Důležitá je konfigurace, neboť z výroby je každý modul nastaven jako klient.

flbtepa2 04


To je možné nastavit pomocí mode tlačítka a LED diod, dále přes AT příkazy, ovšem nejpřehlednější a nejrychlejší je to přes vestavěný webový server v každém modulu.

flbtepa2 03


My to zkusíme u připojení s externí PROFINET periferií Axioline E, tedy 8xIN + 8xOUT s IP65/67. Jedná se o kompaktní PROFINET zařízení, tak místo kabelu použijeme tento bezdrát.

flbtepa2 05


Nejprve je ale nutné nastavit parametry každého modulu, hlavně IP adresu, která je v továrním provedení 192.168.0.254 a my jsme ji chtěli dostat do naší sítě 192.168.1.xxx. Proto jsme AP modulu přiřadili .125 a klientu .126. Menu s webovým interface je přehledné a srozumitelné, není to nic složitého, potřební IP adresy jsou přestaveny ihned.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

flbtepa2 11b


Tak a máme moduly .125 a .126 v naší síti. Ještě je potřeba zdůraznit, že k jednomu AP je možné připojit více klientů.

flbtepa2 10


V pracovním módu klienta přepneme na AP, nebo naopak jak je potřeba, nejprve ale nastavíme modul pro verzi AP.

flbtepa2 13


Nejdůležitější nastavení, pro AP platí 8, pro klienta 4 a pak nezapomenout potvrdit 10, tedy optimalizaci pro PROFINET. Co se týče protokolu ProfiSAFE, zmiňujeme se o tom v závěru. SAFETY je velmi specifické a ne jednoduché pro bezdrát.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

flbtepa2 12b


Pokud máme vše s nastavením v pořádku, zkusíme tyto moduly připojit místo fyzického kabelu. Ihned se naváže spojení a periferie jede. Zkoušeli jsme to několikrát celý den bez jakýchkoliv výpadků.
Poznámka: Platí ale to, co bylo řečeno u předešlého modelu. Ve vlastnostech patřičné periferie je běžně nastaven automatický update podle CPU na 1 nebo 2 ms. Aby komunikace proběhla řádně podle protokolu, je třeba nastavit delší čas. Tyto úpravy probíhají v HW konfiguraci TIA Portal, proto musíme nahrát změny do CPU v projektu.

flbtepa2 07


U modulu klient nám LED diody signalizují sílu signálů, což je pro praktické vyzkoušení někde u stroje výborné.

flbtepa2 08


Videoukázka bezdrátový PROFINET.

https://www.youtube.com/watch?v=QAcC0DMSYQU&feature=youtube


Závěr: 

Výrobce deklaruje podporu PROFINET, ProfiSAFE zatím není k dispozici. U předešlého modelu byla podpora ProfiSAFE deklarována, ale my jsme ji nezkoušeli. Tady si na ProfiSAFE musíme zatím počkat, i když použití bezdrátu v bezpečnostních obvodech je vždy na zvážení. Ovšem jsou zařízení, kde se beztoho neobejdeme a naopak, kde je bezdrát vysloveně nepoužitelný.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Starší test FL BT EPA najdete zde.
Detaily nového FL BT EPA 2 jsou tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209