• Blaja
  • PLC automaty
  • Vyzkoušeli jsme pro vás Atlas, řešení pro diagnostiku PROFINET sítě

Vyzkoušeli jsme pro vás Atlas, řešení pro diagnostiku PROFINET sítě

  • středa, 28 únor 2018 14:57

Nyní po konečném odladění je k dispozici funkční verze testeru Atlas společnosti Procentec. Tato "krabička" důkladně otestuje vaši PROFINET síť, přičemž nevyžaduje žádnou instalaci ničeho, funguje naprosto samostatně, neboť vše uživatelské jede přes vestavěný webový server.


Celý tester Atlas je v kovovém provedení rozměrů 120 x 60 x 120 mm, upevnění na DIN lištu. Vše potřebné k připojení je z čelní strany, základní nastavení IP adres na identifikačním štítku z boční strany.

atlas 01


Přijali jsme nového pracovníka, který neodmlouvá, nespí a dělá, že dělá, tak jej necháme, ať nám tester připraví k zapojení.

atlas 02


Pro zapojení toho moc není, hlavně dva RJ45 konektory pro factory a office síť. Testeru stačí napájení 12-24 VDC, běžně potřebuje 5 W, maximálně 20 W, na druhých svorkách je vyveden jen kontakt poruchového relé. LED signalizují připravenost a napájení, plus stav sítě. USB porty slouží jen k aktualizaci firmware a slot pro SD kartu je vyhrazen pro budoucí vývoj.

atlas 03


Proč dva RJ45 konektory? Přístroj má dvě naprosto oddělené ethernetové sítě, jedna slouží k připojení počítačů pro monitoring a diagnostiku, to je ta office, druhá se pak připojí ke strojům a zařízením. Diagnostika a monitor je možná jen u sítě factory, což má jistě logiku, přičemž uživatel se k datům dostane jednoduše přes internetový prohlížeč z počítače připojeného v síti office. Atlas podporuje tyto protokoly: OPC UA, PROFINET (detekce), PROFINET I&M0, Modbus TCP (detekce).

atlas 11


Dosti teorie, nový pomocník nám Atlas zapojí do našich sítí a uvidíme ihned co a jak.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 04b


Takto to vypadá, když je vše OK. Ta červená barva LED signalizující přítomnost napájecího napětí je dost nešikovná, čekal bych tak zelenou.

atlas 05


Z manuálu si ukážeme několik kroků pro rychlé nastavení a opravdu stačí se držet uvedených bodů a vše bude fungovat, jak má. Hlavně si poznamenejte IP adresy jednotlivých portů sítě office a factory.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 10


Z adresy příkazového řádku je vidět ještě tovární nastavení, my budeme adresy potřebovat trochu jinak. Jméno a heslo je jasné, obligátní doporučení změnit, aby se v Atlasu nehrabal každý, kdo jej na síti najde. Uvnitř pak lze definovat uživatele a ty řadit do skupin uživatelů s různými úrovněmi přístupu. Pozor na firmware, máte-li menší než je uvedeno dole, aktualizujte jej.

atlas 12


Jako první je v průvodci po přihlášení možnost upravit IP adresy a další nastavení sítí. My máme všechny PLC a periferie na 192.168.1.xxx, tak si factory síť taky změníme na stejnou.

atlas 13


Neméně důležité nastavení, rozsah IP adres, které bude Atlas skenovat, samozřejmě musí být v síti factory.

atlas 14


A jdeme na praktickou zkoušku. První topologie je jednoduchá, jen dvě PLC S7-1200, jedno HMI a jeden frekvenční měnič. Atlas po připojení ihned načte celou factory síť a v základní obrazovce ovládací panel nabízí možnosti sledování. Tento panel je možné také vytvořit jako uživatelský, tedy dát si na něj jen ty ikony, které nás zajímají, nebo které zrovna přihlášený uživatel potřebuje.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 20b


To je naše zmíněná topologie, názvy účastníků jsou přebrány z konfigurace, pokud ve skutečné aplikaci používáte názvy jako IM v MX4 a podobně, budete to mít přehlednější. Po kliknutí na cokoliv z topologie nebo účastníka jsou k dispozici detailní údaje i s přesnými názvy periferií.

atlas 21


Device list je takový nejzajímavější, důležitý je čas odezvy, aby se někde komunikace neztrácela. To uvidíme u další topologie s bezdrátovým PROFINETem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 22b


Z každé sítě se dají vytvořit reporty a ty exportovat do excel souboru nebo obrázku. Všimněte si jaké je vendor jméno u staršího PLC s IP .100. Tenkrát ještě označení dodavatele Siemens AG nebylo. Je to PLC s původní verzí FW 2.x.

atlas 23


Náš nový pomocník nepřetržitě kontroluje ethernetový kabel, jestli data tečou správnou hustotou.

atlas 09


Pro další test jsme si vypůjčili nějaké demonstrační zařízení, kde je jedno SAFE PLC, tři PROFINET I/O stanice a bezdrátový PROFINET, který nahradí jeden kabel.

atlas 30


Tohle je ona topologie. Dva symboly RJ45 jsou bezdrátové Bluetooth moduly a za nimi je I/O stanice s nejdelším označením (*6m).
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 31


Tady již účastníci na síti vypadají jinak, všimněte si zpoždění mezí Bluetooth moduly což jsou poslední dva řádky. Proto taky I/O periferie, která je přes tento Bluetooth připojena (na třetím řádku), má takové odezvy. Všechny tyto časy v reálu plavou a neustále se mění, což je výborně vidět na videoukázce v závěru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 32b


Q-factor, tedy číslo reprezentující kvalitu sítě. V rozsahu 0 až 5000 se používá v automobilovém průmyslu, jinak vyjádřen procentuálně 0 až 100, přičemž 5000 a 100 jsou rovnocenné hodnoty. Více v manuálu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 33b


Na závěr jsme obě sítě natvrdo spojili kabelem a takto nám je Atlas načetl. Ten žlutý trojúhelníček signalizuje snad nějaké drobné zpoždění periferie.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 40b


Ale i když se vše tvářilo dobře, přece jen nám Atlas našel nějaké chyby. Chtělo by to asi skutečné zapojení přeskládat nějak přívětivěji. Atlas si chyby pamatuje, takže stačí, když vyskočí na chvilku a již je porucha zaznamenaná. Samozřejmě že po kliku na název zařízení jsou okamžitě k dispozici detailní informace ohledně poruchy účastníka. Pro správné vyhodnocení je ale potřeba kvalifikovaná osoba ohledně sítí, některé údaje běžným uživatelům nic moc neřeknou.

atlas 41


Jakákoliv chyba aktivuje LED na čelní straně a kontakt relé.

atlas 06


Naše spojená topologie v listu zařízení. Na jednoduchou kancelář máme celkem dost účastníků, že? Poslední tři řádky je zmiňované Bluetooth PROFINET spojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

atlas 42b


Na závěr, pokud nám něco nevycházelo, náš žlutý pomocník ochotně přistrkal Atlas blíže k notebooku, aby byla data lépe přístupná.

atlas 08


Videoukázka práce s testerem Atlas, vydržte dokoukat až do konce.

https://www.youtube.com/watch?v=O9tikAeNpaA&feature=youtube


Závěr: 

Tohle zařízení jistě ocení ti, kdo se zabývají diagnostikou a poruchami průmyslových sítí PROFINET. Je vhodné, než vyrazíte do provozu, vyzkoušet si práci a Atlasem na nečisto na stole. Jinak nic neinstalujete, vezmete Atlas do hrsti, připojíte do průmyslové výrobní sítě a ten načte celou konfiguraci. Pak stačí uložit reporty a detailní diagnostikou se můžete zabývat třeba v kanceláři. Díky odděleným sítím nemusí mít majitel strach ze zanesení nežádoucích dat do jeho výrobní sítě.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Atlas další informace, brožura a manuál je zde.
Diagnostika sítí společností Foxon, vice tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209