LOGO! 8 IO periferie TB20 a 80x digitálních výstupů

  • úterý, 04 prosinec 2018 16:18

Do třetice o Modbus TCP a LOGO! 8, tentokrát o skutečných možnostech rozšíření počtu digitálních a analogových signálů. Vyzkoušíme si něco prakticky včetně videoukázky, neboť lépe jednou vidět, než desetkrát slyšet.


Pro praktický pokus jsme si půjčili další výstupní moduly k doplnění naší sestavy Helmholz periferie TB20 a tu upravili na sestavu 80DO. 2x modul 16DO a 6x modul 8DO. Dohromady 80 digitálních výstupů.

modbus80x 01


Nejdůležitější tabulka vlastností a adresního prostoru LOGO! 8. Ten totiž není neomezený. Počet digitálních výstupů adresovatelných v PLC programu je 20, ale v případě síťové varianty je možné adresovat 64 výstupů. Síťových analogů pak 16, což budeme taky potřebovat.

modbus80x 11


Naše TB20 sestava a její adresace v Modbus registrech. Začínáme od nuly, tedy x0400h, poslední modul jak je vidět má data na adrese x0407. Tohle jen pro kontrolu, adresy jsou shodné jako v minulých ukázkách.

modbus80x 13


Data pro Modbus klienta si v LOGO! 8 tentokrát nastavíme po celých wordech, osm modulů = osm wordů. Celá VW oblast je velmi široká, takže k dispozici je prostoru dost.
Ještě je důležité připomenout, že pokud tohle rozšíření nestačí, klidně využijeme třeba M Flagy (k dispozici 64) a podobně, ale to už budiž ponecháno na další kreativitě uživatelů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbus80x 12b


Není problém všech 80 digitálních výstupů ovládat, ale pozor, zde po jednotlivých bytech přes síťové analogové výstupy, kterých máme k dispozici šestnáct.

modbus80x 02


Pokud si proměnnou v celých bajtech budeme měnit, tak to i na videu vypadá bezchybně.

modbus80x 03


Asi takto v PLC programu LOGO! 8.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbus80x 14b


Ovšem pokud bychom chtěli ovládat každý výstup jednotlivě, což je jasně nejpravděpodobnější varianta, tak v případě použití sítových výstupů PLC programu narazíme na jejich omezení na 64.
Pokud se budou výstupy „pohybovat“, nelze to postřehnout.

modbus80x 06


Takto zase v PLC programu, s drobnou úpravou grafiky, aby vše na obrázek vešlo. 64 binárních síťových výstupů nastavovaných z VB29. Jeho hodnota je na displeji LOGO! 8, takže si vše zkusíme i se změnami.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbus80x 15b


Všechny výstupy nastavíme na logickou 1 a vidíme, že nám jich několik chybí. Spočítejte si kolik a proč.

modbus80x 07


Pokud se rozhodneme přidat síťový výstup nad rámec oblasti LOGO! 8, nejde to tak ani tak.

modbus80x 16


A jestliže se ve VW oblasti netrefíme do správného bajtu, datová tabulka v online režimu nám perfektně pomůže, takže ihned vidíme, kde jsme.

modbus80x 17


Pro úplnost, i když my jsme si ukazovali připojení jen digitálních výstupů, bez potáží připojíme třeba modul Ener měření spotřeby nebo DMS vážení přes tenzometrické snímače. U těchto modulů je již oblast adresace v registrech širší vzhledem k možnostem nastavení a vyhodnocení měřených dat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbus80x 21


Podívejte se na videoukázku, jak to všechno spolu cvičí.
https://www.youtube.com/watch?v=GdzPhPwCZAk&feature=youtube


Závěr:

Modbus TCP již stačí. Co bylo řečeno ohledně omezení o digitálních výstupech, platí také o digitálních vstupech a analogových signálech. Vždy ale bude existovat nějaká hranice, nebo řešení velmi prozaické, na větší aplikace použít místo LOGO! 8 raději S7-1200. Ovšem pokud jste milovníky LOGO! 8 tak si s periferiemi můžete vyhrát a používat je dosyta.
Možná vás napadne aplikace, kde by k LOGO! 8 šlo připojit jiné zařízení s Modbus TCP protokolem. Tímto rozhraním bývají vybaveny například různé větší zobrazovací displeje.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Helmholz Česká republika, kontakt tady.
František Můčka, kontakt zde: FMucka[@]seznam.cz
Bus Coupler Modbus/TCP detaily zde.
TB20 ToolBox download tady

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209