Pohon, tedy driver (budič) a krokový motor, budeme ovládat z modulu LOGO! Driver požaduje jen tři signály, deblok, směr a rychlost ve formě pulsů. Jeden puls = jeden krok. Modul LOGO! máme jen s reléovými výstupy, což je to oč tady běží. Frekvence spínání nebude nijak závratná, jak uvidíte, stačila by tak na pohon vteřinové ručičky u hodin a podobně. Potenciometr zapojený do analogového vstupu modulu bude řídit rychlost, tedy otáčky motoru.
Nakoukneme do manuálu LOGO!, vše o Siemens modulu LOGO! najdete zde, a sice na spínací časy reléového a tranzistorového LOGO!. Jsou diametrálně odlišné. Protože jsme tranzistorové LOGO! neměli k dispozici, ukážeme si vše na reléovém s tím, že to bude jako zpomalený film.
Tento pohon, tedy motor a budič, jsme zde již měli pro ovládání z Simatic S7-1200 jako řízenou osu, článek tady.
Zapojení reléových výstupů 24 VDC a ochranné odpory do vstupů driveru.
Pro větší rychlost a vlastně simulaci výstupu tranzistorového LOGO! zkusíme generátor obdélníkových kmitů.
Ovládání tentokrát jen z kláves LOGO!, tři povely bohatě stačí. Pro tranzistorovou variantu bychom mohli v LOGO! využít i nějakou regulaci, třeba PID blok a jezdit na požadovaný počet impulsů, tedy na polohu.
K frekvenčnímu ovládacímu signálu připojíme také generátor. Tohle je bezva vidět na naší videoukázce v závěru.
Celý vtip se v LOGO! odehraje zde, a sice programově vytvořenému převodníku napětí / frekvence blokem asynchronního generátoru impulsů.
Puls úrovně "H" bude trvat 0,1 s, což je tak maximum na relé které se s toho asi po.. Mezeru ovládáme velikostí napětí na analogovém vstupu LOGO!.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Čítač v PLC programu máme jen na kontrolu na displeji, abychom viděli, že generátor impulsů jede.
Mimochodem koukněte na "dobu cyklu" LOGO! Pokud online hodnotu B13 převrátíte, dostanete dobu cyklu v sekundách. Tak kalkulačku do ruky a zjistěte jak je LOGO! rychlé.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Výstupy pak jednoduše zapojíme takto. Tyto obrázky jsou určeny hlavně začínajícím uživatelům, zkušení programátoři by to udělali i jinak.
A už to se to točí jako na tom kolotoči. :) Tentokrát 2 kHz z generátoru.
Všechno je vidět na naší videoukázce. Two minutes video.. :)
https://www.youtube.com/watch?v=8qefwEnPt_4&feature=youtube.
Závěr:
Jak jsme si ukazovali v článku minule, odkaz výše v textu, otáčky motoru záleží na typu motoru, jeho zapojení, nastavení budiče a vstupní frekvenci. Když nevíte, stačí 1 Hz na vstup a spočítat kolik impulsů potřebuje na jednu otáčku. :)
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
LOGO! materiály najdete zde.
Siemens Česká Republika.