• Blaja
  • PLC automaty
  • Nový modul TM NPU pro řídicí systém Simatic S7-1500 a ET 200MP s integrovaným AI čipem Intel Myriad X

Nový modul TM NPU pro řídicí systém Simatic S7-1500 a ET 200MP s integrovaným AI čipem Intel Myriad X

  • neděle, 07 duben 2019 10:51

Společnost Siemens představila nový modul pro řídicí systém Simatic S7-1500 a I/O systém ET 200MP, který obsahuje čip využívající technologii umělé inteligence (AI).


Díky algoritmům strojového učení je možné například účinně provádět vizuální kontroly kvality ve výrobních závodech nebo zavádět robotické systémy založené na navigaci a zobrazování a dosáhnout tak efektivnějšího, člověku podobného chování. Tento modul představuje další krok společnosti Siemens směrem k začleňování technologií budoucnosti do průmyslových aplikací.
Instalovaný VPU čip Intel Myriad X je první ve své třídě s vyhrazeným hardwarovým akcelerátorem hlubokých struktur neuronových sítí. Díky integrovanému grafickému procesoru a výpočetní jednotce pro neuronové sítě je průkopníkem v oblasti počítačového vidění. Zabudovaný čip Intel zrychluje procesy zpracování obrazu a provádí rychlé vyhodnocení lokálních dat pomocí natrénovaných modelů a tím rozšiřuje možnosti využití v průmyslové automatizaci.

tmnpu 01


Modul S7-1500 TM NPU (Neural Processing Unit) je vybaven procesorovou jednotkou Intel Movidius Myriad X Vision, která umožňuje účinné využití neuronových sítí. Modul je vybaven rozhraními USB 3.1 a gigabitovým ethernetovým portem.  Pomocí natrénovaného neuronového systému na SD kartě zpracovává data z připojeného senzorového systému nebo z programu centrální procesorové jednotky (CPU).

tmnpu 02


K integrovaným rozhraním nového modulu TM NPU mohou uživatelé připojit kompatibilní senzory, např. kamery nebo mikrofony. Data z připojených senzorových systémů i informace z vlastního programu procesoru lze zpracovat pomocí neuronových sítí. Výsledek zpracování je následně vyhodnocen v programu CPU. V případech, kdy je nezbytné přesněji konfigurovat data každého obrobku kvůli jeho rozpoznání prostřednictvím běžného zpracování obrazu, je možné tento proces dále a flexibilněji strukturovat pomocí postupů učení uplatněných na získaná data. Pro tento účel mohou být využity otevřené AI platformy, jako je např. technologie Tensorflow.
Výsledné výhody se uplatní například při aplikacích Pick&Place („vyber a umísti“), při nichž musí mobilní robot rozpoznat, zvednout a přemístit komponenty, které nahodile leží na přepravce. Další přidanou hodnotu nabízí při kontrolách kvality: odborné lidské znalosti o parametrech, jako je konzistentnost, barva nebo kvalita produktu nebo procesu, mohou být přímo přeneseny na modul tak, že se neuronové sítě průběžně trénují v přidělených datech (nebo obrazových datech), např. přes připojenou kameru.

tmnpu 03

Umělá inteligence (AI) a její nejrůznější aspekty významnou měrou přispívají ke snižování běžných nákladů na programování a projektování, zejména v průmyslových odvětvích. Umožňují mj. pohotovější a flexibilnější reakce řídicí logiky na změny v okolních podmínkách a pomáhají strukturalizovat výrobní procesy s větší flexibilitou a přesností. Koncept společnosti Siemens „Future of Automation“ umožňuje firmám nahlédnout do budoucnosti automatizace a role umělé inteligence v rámci portfolia Plně integrované automatizace (Totally Integrated Automation –TIA). Zahrnuje rozšiřitelná řešení od úrovně výroby přes řídicí a edge systémy až po cloud. To znamená, že řešení umělé inteligence mohou být dále rozšiřována jak na různá prostředí, tak i cílové aplikace: buď na strojích na úrovni výroby, kde jsou potřebná rychlá a pevně daná rozhodnutí, nebo napříč všemi strojními nebo výrobními zařízeními, kde se zpracovává výrazně vyšší množství dat a kde jsou mnohem vyšší nároky na výpočetní výkon. 


 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o., Communications
Kateřina Čejková, telefon: +420 727 934 343
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209