Připojení PROFIBUS IO periferie k PROFINET PLC Simatic

  • neděle, 03 září 2023 15:22

Trochu se to podobá úkolu vrazit kulatý kolík do čtverhranné díry, ale s gateway od Phoenix Contact se to celkem jednoduše zvládne. Vyzkoušíme si to a ukážeme, jak k PLC Simatic S7 1200/1500 připojíme na PROFINET sběrnici PROFIBUS zařízení.


Naše PLC Simatic CPU 1212C, aktuálně připojeny dvě PROFINET IO periferie, IM151 Siemens a TB20 Helmholz.

gwpndp 01


Tuhle třetí TB20 periferii výstupů potřebujeme k PLC také připojit, i když má jen jeden PROFIBUS port. Adresa pomocí DIP přepínačů je nastavena na 10.

gwpndp 02


Pomůže tato krabička, PN/DP gateway GW PN/DP 1E/1DB9 obj. č. 1108712. Nejedná se o nějaký coupler, který propojí dvě PLC sítě, ale o gateway která na PROFINET lince vytvoří PROFIBUS mastera a k němu připojí nadefinované periferní jednotky. K nim pak přistupujeme adresně stejně, jako k PROFINET periferii, jak uvidíme.

gwpndp 03


Pro představu takto v nezapojeném stavu. Těchto PROFIBUS periferií můžeme mít připojeno až 64, záleží na adresaci, ale nepřišli jsme na nějaké vážné omezení, v technických parametrech také žádné není.
Jak uvádí výrobce, tato gateway slouží pro nekomplikovanou konfiguraci přístrojů PROFIBUS DP. Tak jasně že IRT PROFINET taktovaný na stovky mikrosekund asi nezvládne, ale pro spousty PROFIBUS slave zařízení I/O, měničů, různých průtokoměrů je tato gateway použitelná. Existuje totiž stále dost zařízení, i specifických, které PROFINET komunikaci nepodporují.

gwpndp 04


Už nám to funguje, tak si ukážeme jak na to.

gwpndp 06


Tato gateway nemá vlastní konkrétní GSDML soubor pro import do HW katalogu TIA Portal, ale GSDML soubor si generuje přes jednoduchý software podle toho, co je na PROFIBUS sběrnici připojeno. Není ale problém v HW konfiguraci si další PROFIBUS periferii přidat, je to celkem jednoduché. Ale základní vygenerovaný GSDML soubor pro PROFINET mastera musíme mít.

gwpndp 10


Pro generování GSDML souborů slouží tento univerzálnější nástroj, jednoduchý a funkční. Software se nijak neinstaluje, stačí spustit jeden exe soubor odkudkoliv.

gwpndp 11


Importujeme do něj GSD konfigurační soubor pro PROFIBUS zařízení, stejně jako do HW katalogu TIA Portal nebo jiných nástrojů.

gwpndp 12


Asi takto si pak sestavu připravíme. Tady jsme udělali chybu, zapomněli jsme na jeden 8x DO výstupní modul. Nevadí, aspoň uvidíme, jak si jej přidáme v HW konfiguraci TIA portal.

gwpndp 13


Gateway "gw-pn-dp" má v továrním nastavení  IP adresu .254 a nijak to neřešíme, v HW konfiguraci se upraví na potřebnou. Ale je na síti hezky vidět.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

gwpndp 15b


Softwarem vygenerovaný GSDML soubor pro naši gateway, importujeme standardně do TIA Portal.

gwpndp 16


Tady ji pak najdeme v hardwarovém katalogu i s verzí našeho GSDML souboru a přetáhneme myší klasicky do konfigurace.

gwpndp 17


Také si upravíme IP adresu tak (192.168.1.125), aby nám hrála v naší PROFINET síti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

gwpndp 18b


Ve vlastnostech objektu - gateway na adrese 10, máme jednotlivé moduly. Jeden DO 8x nám chybí proti skutečnosti. Zde si můžeme z HW katalogu celou sestavu nebo sestavy upravovat a přidávat do PROFIBUS sítě.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

gwpndp 19b


Tato z katalogu přetáhneme do sestavy další DO 8x modul a zároveň si upravíme adresy, začínáme na této periferii padesátkou, aby se nám to dobře pamatovalo. :)
Klikněte na obrázek pro zvětšení

gwpndp 20b


Podle možností HW konfigurace bychom mohli mít 64 PROFIBUS zařízení na jedné gateway. Tohle ale nemáme jak ověřit.

gwpndp 21


Konfigurace v TIA Portal on-line včetně IP adres.

gwpndp 22


Funguje to na první dobrou. :)

gwpndp 07


Ovládání digitálních výstupů v PROFIBUS periferii. Zde už není rozdíl, zda jsou výstupy na PLC, IM151 nebo PROFIBUS modulech, stačí jen vše správně adresovat.

gwpndp 23


Pokud si nenastavíme správně PROFIBUS adresu (viz. DIP přepínače na 14), bliká na nás celá diagnostika červeně jako vánoční stromek jak na gateway tak na TB20 periferii.

gwpndp 08


Už je vše OK, PROFIBUS adresa na 10 (DIP přepínače) jak má být.

gwpndp 09


Na závěr ještě užitečná zajímavost, jako téměř každé Phoenix Contact zařízení pro Ethernet má i tato gateway vlastní webový server, stačí se přihlásit, údaje najdete v manuálu tady.

gwpndp 30


Nejzajímavější je diagnostika, vidíme naši PROFIBUS stanici 10 jako OK, počty frames na PROFINET straně a rychlost PROFIBUS.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

gwpndp 31b


A pokud jsme adresu periferie nastavili na chybných 14, tak kromě zmiňovaných červených LED máme tuto informaci i v diagnostice.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

gwpndp 32b


Video PROFIBUS periferie na PROFINET síti a její konfigurace. Two minutes video.

https://www.youtube.com/watch?v=BrsLLLPbUio&feature=youtube


Závěr:
Tak, i když by se mohlo zdát, že PROFIBUS zařízením dávno odzvonilo, kdepak. Jestliže nám zbyly PROFIBUS periferie, tak pomocí této gateway je připojíme v aplikaci k PLC stejně jako by byly na PROFINET. Nehledě třeba na starší pohony a jiné zařízení s PROFIBUS rozhraním, která také připojíme k PROFINET PLC.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Vzdálené I/O systémy Phoenix Contact najdeme tady.
Všechny výrobky od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209