Simatic S7 a Profinet IO periferie ODOT

  • pondělí, 06 listopad 2023 06:28

Firma ODOT Automation se soustředí na výrobu menšího portfolia komponent pro automatizaci, menší PLC, periferie vzdálených vstupů a výstupů, přepínače, převodníky, atp. U nás ji zastupuje a dodává produkty ODOT firma ENIKA.CZ, Nová Paka. Ukážeme si nyní PROFINET periferie vstupů a výstupů série C.


Celá periferie se poskládá z jednotlivých modulů tak jak je to obvyklé, není potřeba nic více žádné sokly a podobně. Jen správný coupler, nebo interface, network adaptér, nebo prostě komunikační modul, u nás tedy PROFINET. Výrobce dodává i moduly s dalšími běžnými protokoly jako Modbus, Profibus, Ethernet, EtherCAT a další.

odot 01


Moduly se do sebe zasouvají shora, stejně jako třeba Wago nebo Beckhoff. Jedna strana napájení druhá data.

odot 02


Asi takto. Jedno upozornění na co jsou DIP přepínače? Není to na nastavení poslední části IP adresy, ale na jednoduché nastavení jména interface, uvidíme dále. Není ale nutné tuto funkci používat.

odot 03


Komunikační modul potřebuje dvoje napájení, jedno pro systém, druhé pro napájení dalších modulů přes sběrnici. Každé napájení má dvě svorky, není proto nutné cpát dva vodiče do jedné svorky.

odot 04


Sestava dalších modulů za PROFINET interface. V manuálu tady jsou na jednom místě parametry, zapojení a další informace o každém modulu a také o interface - network adaptéru. V sestavě tedy máme PROFINET interface + 16x DI + 16x DO + 8x AI 0(4)..20mA + 4x AO 0(4)..20mA. Poslední modul CT-5801 je jen zakončení interní sběrnice.
Analogové moduly jsou 15-bitové což je překvapení, vyrábí se moduly i s rozlišením 12-bitů.

odot 05


Ukázka parametrů 15-bitového modulu osmi analogových vstupů. Mimochodem ten teplotní rozsah je obdivuhodný. No snad by se to při 85°C nerozteklo, předpokládám, že to výrobce zkoušel.

odot 23


Procesní data, tedy číslo se kterým analogy pracují je 27648 pro 20 mA. Modul vzhledem i k ceně výstupy multiplexuje, tak jak je to obvyklé i u jiných výrobců. Plné 15-bitové číslo 32767 platí pro maximální přetečení analogového vstupu. Mimochodem cca 3500,- Kč za 8 kanálový 15-bitový 20 mA modul je cena velmi přijatelná. Ostatní moduly jsou na tom podobně.

odot 20


Zapojíme a vyzkoušíme. Nepředpokládáme, že by něco nefungovalo, ale než vše s PLC Simatic S7-1200 oživíme, bude nutné udělat nějaké standardní postupy.

odot 06


První na webu Enika stáhneme GSD resp. GSDML soubory pro konfiguraci modulů a interface. Tady na jednom místě máme i pdf manuál jak pro interface, tak i pro všechny moduly, není nutné nic dále hledat.

odot 11


Instalace GSD souborů do TIA Portal je standardní.

odot 12


V HW katalogu pak vybereme přesně naši sestavu. Ve stromu modulů lehce zjistíme co všechno za typy modulů výrobce ODOT v této řadě dodává, abychom měli přehled.

odot 13


V HW konfiguraci za povšimnutí stojí jeden vstupní bajt IW130 u analogového výstupu, který slouží pro jednoduchou a rychlou diagnostiku, jak uvidíme dále.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

odot 14b


Vše je OK a jméno PROFINET zařízení je cn8032-1 což jsme nastavili pomocí prvního DIP přepínače. Samozřejmě jde to jako obvykle i v TIA Portal, podle toho jaké jméno chceme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

odot 15b


Analogové kanály můžeme kromě jiného konfigurovat 0..20 mA nebo 4..20 mA.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

odot 16b


Indikaci o stavu digitálních kanálů máme k dispozici nejen přes LED na horní straně modulu, ale také u každé svorky je malá LED, která signalizuje stav na vstupu - výstupu. Takže ihned je vidět jestli není konkrétní vodič třeba špatně zapojen nebo přerušen. Zajímavá a ne úplně obvyklá funkce.

odot 07


4 mA do analogového vstupu a 4 mA do výstupu. V PLC programu uděláno jen přes funkci MOVE, takže se nám nepřesnosti v analogovém signálu sčítají. V praxi to takto není.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

odot 08b


Například zde 10 mA do vstupu a 10 mA na výstup. Chybka 0,1 mA je akorát v 0,5% FS toleranci i po sečtení obou chyb.

odot 10


Tady už to vypadá úplně jinak, polovina rozsahu z 4..20 mA, zadané číslo do výstupu v PLC 13824.

odot 09


Pro analogové výstupy máme k dispozici jeden diagnostický vstupní bajt na adrese PIW 130, jak jsme si ukázali v HW konfiguraci TIA Portal. První čtyři bity indikují stav analogových výstupů. Tedy je-li analog rozpojen nebo přetečený patřičný bit tohle signalizuje logickou H.

odot 21


Tady je to vidět ve VAT tabulce TIA Portal, poslední řádek. Třetí kanál je zapojen a měřen, ostatní jsou nezapojeny. Bezva indikace pro připojení nějakého zařízení, nebo aktuátoru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

odot 17b


Krátká videoukázku práce s ODOT periferií. One minute video.

https://www.youtube.com/watch?v=h3yOpIf8BHI&feature=youtube.


Závěr:
Rozhodně zajímavá periferie, dodavatel poskytuje záruku 36 měsíců, což taky není k zahození. Ceny jsou více než přijatelné hlavně pro 15-bitová rozlišení. Hodně používané moduly má dodavatel skladem, což je zvlášť dnes velká výhoda. A pokud ne, tak například místo 8x DI PNP požijeme 16x DI PNP které stojí přibližně stejně. Stojí za to si projít parametry a ceny na webu tady.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Prodejce a podpora ODOT u nás je tady.
ENIKA kontakty zde.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209