MIRO-L200 se dvěma RJ45 Ethernet porty a jedním slotem pro SIM kartu pro 2, 3 a 4G sítě. Dále stejnosměrné napájení 12-24 V a jeden výstup/vstup volně nastavitelný, což uvidíme dále.
Jestliže vám ihned chybí označení WAN a LAN pro RJ45 porty, tak to není pro to, že by výrobce zapomněl, ale router MIRO je velmi univerzální a volně nastavitelný, takže si WAN port nakonfigurujete, kde chcete. Nebo WAN připojení do internetu obstará jen LTE bezdrátové připojení a dva RJ45 porty využijete jako switch pro LAN síť. 1x LED pro napájení a 1x pro sestavení VPN připojení k serveru INSYS, signalizační LED u těchto malých routerů není hardwarově osazena.
Každý router s LTE připojením potřebuje pořádnou anténu. INSYS icom dodává anténu opravdu masivní, a kromě možnosti šroubového spojení, také se silným magnetickým uchycením, které drží "jako zvíře", použijeme-li citát z jedné bezva reklamy na hmoždinky.
Digitální vstup/výstup je typu NPN tranzistor, který spíná výstup proti GND, tak pozor na zapojení..
I když nám zde již už vše funguje (nevyužívali jsme možnost LTE připojení do internetu), přece jenom je potřeba si dát na několik věcí pozor.
Takže v případě nového zákazníka nebo pokud si s nastavením nejste jisti, tak technická podpora INSYS icom u nás v Plzni s vámi celé nastavení projde a vysvětlí. Je to přes vzdálený přístup na PC velmi rychlé, téměř ihned.
Pokud si to ale chcete vykoumat sami, jako my, tak přece jen pozor na některé nastavení, což si ukážeme dále.
Nejprve princip a IP adresy. Vyplatí se vždy si udělat nějakou tabulku nebo obrázek s IP adresami které chceme nebo můžeme použít. Princip je obdobný jako u routerů jiných výrobců. Internetový server INSYS zajistí VPN spojení na router, tato služba se jmenuje icom Connectivity Suite.
K serveru se my připojíme pomocí služby OpenVPN, což je dostupná služba včetně aplikací pro mobil nebo PC. Tohle je rozdíl proti některým jiným výrobcům, kteří pro VPN spojení se serverem mají své vlastní VPN aplikace, například eCatcher, myREX24 a další.
Z výše uvedeného platí, že nejprve si nastavíme internetový server INSYS, kde máme jako každý uživatel vlastní účet pro správu našich zařízení po celém světě, které můžeme přidávat, ubírat, měnit podle libosti, záleží jen na licenci.
Stačí se přihlásit. Připomínám, že jsme na internetovém serveru INSYS, ne v routeru MIRO na stole.
Tak v zařízení přidáme náš MIRO a nazveme si jej jak jsme nazvali a také přístup z PC. Na obojí máme licenci. Důležitá je lokální IP (LAN) která, by měla být v síti s našimi PLC a zařízeními, viz. obrázek výše.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
A jako hosta, tedy PLC ke kterému se připojíme, definujeme náš S7-1200 s IP x.x.1.101.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ještě si vyzkoušíme nadefinovat proxy připojení tedy VPN připojení na PLC webový server bez INSYS serveru, tedy napřímo. Tohle proxy nelze použít v TIA portal je jen pro drobné informativní aplikace.
Web server u S7-1200 za moc nestojí, ale u LOGO! je to paráda, tam si uděláte i hezkou vizualizaci.
A teď to hlavní, definice VPN spojení pro náš MIRO router. Ideálně jsme si stáhli konfigurační soubor, který nahrajeme do MIRO routeru, uvidíme dále, tady je to vše.
Tak a zkusíme se připojit do MIRO routeru na stole a nastavit jej. My už taky máme nastaveného sebe jako uživatele, ale poprvé využijete jméno, heslo a IP z rychlého manuálu pro nastavení.
Nejprve jsme v routeru MIRO aktualizovali firmware 7.4, nic jednoduššího asi není. Dostali jsme jej od podpory INSYS icom, ale dá se stáhnout z webu INSYS icom. Stačí soubor přetáhnout myší do patřičného okna a potvrdit.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak se nám nejnovější firmware usadil v patřičné sekci a stačí je jen aktivovat.
Podrobnosti, co který firmware opravuje a řeší, najdete zde.
Dashboard, takový celkový přehled, jak nám modem žije nebo nežije.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nastavení je ideální udělat přes Wizarda, ten má šest kroků, poslední není pro nás momentálně důležitý, jedná se o dálkový management routerů.
Druhý krok Wizarda, jméno uživatele a heslo.
Třetí důležitý krok, nastavení internetového připojení. Buď LTE nebo Ethernet, port 1.2 což je ten horní a statické nastavení IP. Nezapomenout na DNS server, to jsme my zapomněli a nefungovalo nám nic. Naštěstí se to přes technickou podporu INSYS icom z Plzně vyřešilo téměř ihned, za což opravdu díky. Lidé v INSYS icom v Plzni fungují opravdu bezvadně a hlavně ví co dělat, umí to a znají to. Což někdy a jinde není tak jednoznačné, obchodník vám něco prodá a pak už hotovo, obraťte se do Německa na výrobce atd. Tam je zrovna dovolená nebo volno, svátek a vy jste v ....
Konfigurace VPN, čtvrtý krok. Než vše vyplňovat, tak nyní přijde na řadu *.txt soubor co jsme si stáhli ze serveru INSYS, myší jej přetáhneme do patřičného pole a počkáme vteřinku na zelené hlášení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
LAN síť se nastaví automaticky podle nastavení v INSYS serveru, ale doporučuji tohle nastavení překontrolovat.
Poslední krok Wizarda nás zatím nezajímá, tuhle funkci nevyužíváme.
I když se dá celé nastavení MIRO uložit do souboru a pak je obnovit nebo kopírovat na další MIRO, zde se dá jednoduše vrátit k předešlé Wizardové konfiguraci.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Zbývá zkusit nastavení digitálního vstupu/výstupu. Zvolíme si, že chceme výstup.
V sekci události potom nastavíme, co a kdy a jak má výstup sepnout.
Pozor, tady je nutno zmínit, že jak vstup, tak výstup může kromě nastavení ON/OFF/TOGGLE také generovat nebo přijímat impulsy, takže přes jeden drát můžeme signalizovat nebo ovládat několik stavů modemu.
Digitální výstup nám pak signalizuje připojení na INSYS server.
Mrkněte na videoukázku nastavení a konfigurace MIRO. One minute video.
Závěr:
První část jak nastavit tento malý router máme za sebou. Jak dopadla praktická zkouška s PLC Simatic si můžete přečíst ve druhé části.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Routery INSYS icom, kompletní informace jsou tady .
MIRO-L200 podrobnosti zde.
Prodejce a technická podpora INSYS icom v Plzni je tady.