Pro připomenutí z první části, router MIRO-L200 výrobce INSYS icom.
Jako první krok, abychom sestavili VPN spojení, je nutné instalovat OpenVPN software. Obdobně jako ostatní výrobci těchto routerů instalují vlastní VPN software.
Doporučená verze OpenVPN je ke stažení ZDE.
Konfiguraci VPN spojení na náš účet na INSYS serveru si stáhneme z našeho účtu INSYS, kde máme konfigurováno PC pro VPN přístup.
Konfigurační soubor má příponu ovpn.
V nastavení OpenVPN v našem PC jen upravíme cestu, kde je stažený konfigurační VPN soubor. Je to jednoduché.
A pak již jen stačí přes pravou myš ikony připojení zvolit menu "Připojit".
Po sestavení spojení na INSYS server je ikonka připojení zelená. Tak a tohle včetně instalace OpenVPN je nutné provést v kterémkoliv virtuálním PC ze kterého se budeme na naše PLC připojovat. Můžeme jich mít kolik chceme, ale jen jedno v jednom čase smí být aktivní, pokud nemáme jinou licenci.
Pro vyzkoušení spojení můžeme nejprve využít také webový server našeho PLC, stačí zadat IP adresu PLC. Zadáváme jeho fyzickou IP, kterou PLC má ve vzdálené síti, připojovat se můžeme odkudkoliv, nezáleží na síti, třeba z místního pubu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Funguje i proxy připojení třeba z mobilu a odkudkoliv bez instalace Open VPN, ale tam je to dané webovým serverem, tady to není nijak optimální, ovšem například u LOGO! to funguje mnohem lépe.
Je tady ale jedna drobnost, pro Win10/11 a TIA 16/17 a Open VPN. Už při spuštění VPN a internetového prohlížeče může nastat tato situace, PC se hodí do modra a restartuje se. Jak z toho? Zavoláte na podporu INSYS icom do Plzně, kde vám to řeknou, neboť o tomto problému vědí, nebo kouknete níže.
Je nezbytní deaktivovat tuto službu "SIMATIC Industrial Ethernet (ISO)" zrušením zatržítka u síťové karty pro VPN připojení. Pak již bude vše v pořádku.
Před sestavení VPN spojení ještě koukneme na nastavení IP adresy v projektu PLC ke kterému se připojíme, buď si necháme IP adresu jako v projektu a nebo si ji nastavíme přímo. Obě varianty fungují.
Aktivujeme Go online připojení a počkáme na sestavení spojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
A je to! Vidíme, že ikona VPN spojení je zelená, aktivní a vše funguje, jak má. Jen je nutno připomenout, že při těchto spojeních nelze využívat službu vyhledání dosažitelného účastníka, neboli Accessible nodes, ale to platí pro všechny routery využívající tento princip spojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Vzdáleně pak přes TIA Portal uděláme v PLC vše co je potřeba, fungují také úpravy hardwarové konfigurace, jen je potřeba dát pozor na nastavené IP adresy v projektu.
Stejně jako bychom seděli u rozvaděče s PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ještě si dálkově porovnáme, co máme v projektu a co na vzdáleném PLC.
Vše funguje jak má.
Mrkněte na videoukázku online spojení Simatic S7 a MIRO. One minute video.
Závěr:
MIRO router funguje jak má, pracovníci technické podpory INSYS icom vám jej klidně půjčí na vyzkoušení, ovšem vzhledem k velmi příjemné ceně jej klidně můžete mít v šuplíku pro nepředvídané situace kdekoliv. Vložením SIM karty se pak vyhnete i nastavování spojení u zákazníka, neboť ne vždy jsou ve firmách vstřícní k vytvoření připojení do internetu pro nějaký router.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Routery INSYS icom, kompletní informace jsou tady .
MIRO-L200 podrobnosti zde.
Prodejce a technická podpora INSYS icom v Plzni je tady.