Switch je manažovatelný (managed) neboli česky řečeno nastavitelný. Tato vlastnost umožňuje nastavení dalších funkcí, které pro běžný provoz nejsou obvykle nutností (zrcadlení portů, vypínání nepotřebných portů, logy, ...). V továrním nastavení je možné switch okamžitě umístit do sítě PROFINET (všech 8 portů je aktivních), žádné další nastavování není potřeba. Nastavení, pokud je potřeba, se provede přes webové rozhraní, neboť ve switchi běží webový server.
Velmi důležitý je údaj na boční straně switche, nejen MAC adresa, ale hlavně sériové číslo switche, které budeme později potřebovat.
Jedná se o certifikovaný switch pro PROFINET třídy B, což znamená, že vyhovuje třídám, které se dělí na class A, class B a class C. Jak je vidět v tabulce, třída A umožňuje běžnou cyklickou a acyklickou výměnu dat, třída B pak umí PROFINET RT tedy realtime, třída C PROFINET IRT což je izochronní realtime. Je velmi důležité pro profesionální aplikace používat jen certifikované switche, PROFINET není ethernet. Ušetříte si tím možné potíže s nepravidelnou komunikací a vypadávání účastníků v PROFINET síti.
Originální video Helmholz ohledně switche najdete zde.
Jakmile switch zapojíme do sítě, okamžitě funguje, jen oranžová LED BF nyní indikuje, že switch nemá nastavenu žádnou IP adresu. To je velmi důležité, bez přidělení IP adresy se do webového rozhraní nedostaneme.
IP adresa switche opravdu není a pro její nastavení využijeme softwarovou utilitu, která je ke stažení na webu Helmholz zdarma, nebo si ukážeme jiný postup, který všichni co dělají s PLC Simatic S7-1200/1500 důvěrně znají.
Switch se totiž chová a tváří přesně jako nové PLC S7-1200, které je taky bez IP adresy. Proto tuto nastavíme v TIA Portal. Instalace GSDML souboru switche je samozřejmostí.
V hardwarovém katalogu TIA Portal, najdeme 8 portový switch v síťových komponentech tohoto stromu, vložíme jej standardně do projektu TIA Portal a nastavíme mu adresu 192.168.1.114.
Přesně takto vypadá náš switch v TIA Portal bez IP adresy na prvním řádku, když dáme vyhledat účastníky na síti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
On line režim a menu přiřazení jména zařízení u našeho switche.
TIA Portal na nás vyklopí tabulku s možnostmi přiřazení jmen. Stačí označit první řádek a zmáčknout tlačítko "Assign name".
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Úspěch, jméno bylo přiřazeno. To že nevidíme IP adresu, je jen otázka update.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Již je vše OK, náš switch má nyní správnou adresu 192.168.1.114.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V síťové hardwarové konfiguraci TIA Portal je online vše OK.
Můžeme klidně postupovat dále, pokud potřebujeme a nastavit si topologii, tedy přesné propojení jednotlivých portů každého zařízení. Číslování portů od jedničky zleva doprava.
Jakmile je vše OK, IP adresa nastavena, oranžová LED BF zhasne a zbývají jen dvě zelené pro napájení a chod.
A podíváme se konečně do webového serveru switche. Heslo již není admin, jak by se dal pro první připojení předpokládat, ale je to sériové číslo switche. Ovšem po prvním připojení je nutné toto heslo změnit, jinak se dále nedostanete. Doporučujeme vybrat jiné heslo než například admin, helmholz a podobně z důvodu, že některé zařízení, což platí obecně, tyhle hesla nevezmou, mají je přímo blokovány ve firmware.
S nastavením switche, pokud je potřebujeme změnit, je vhodné se poradit s nějakým IT technikem, ne vždy je u každého nastavení všem jasné k čemu a nač se používá. Seznam hlavních parametrů najdete v závěru článku (zrcadlení portů, alarmy, vypínání portů atd.) a další detaily na webu a technické podpoře Helmholz.
Statistika je zajímavá, ale je potřeba vědět, co potřebujete sledovat. Nebo se kouknout, kolik kde teče dat, jestli je to jak má být.
Nakonec jsme toho do switche namrskali dost, vše jelo bez problémů. V podstatě jsme ani nic jiného nečekali. Tento switch, který má vývody z čelní strany, nemá problém s připojením originál PROFINET kabelů a konektorů, které jsou delší než naše zkušební. Pro ukázku jsme TB20 připojili do switche origínál PROFINET kabeláží.
Switch si bez problémů rozumí jak s I/O periferiemi TB20 Helmholz, tak s IM151 Siemens, nebo INLINE od Phoenix Contact.
Pro úplnost, tuhle osmiportovou verzi dostanete za 359,- EUR, čtyřportovou pak za 279,- EUR.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Naše kráká videoukázka osmiportového switche.
Závěr:
Základní technické parametry:
8 portů 100 Mb/s RJ45, PROFINET Class B.
MRP protokol, integrace do HW konfigurace přes GSDML soubor.
Rychlá jednoduchá diagnostika pomocí webového rozhraní nebo přes PROFINET.
Možná konfigurace přes příkazovou řádku (Telnet, SSH).
Diagnostické alarmy, LLDP, CDP, SNMP.
Zrcadlení portů, aktivace a deaktivace jednotlivých portů.
Statistiky sítě a synchronizace času přes SNTP server.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
PROFINET switch 8-port, vše ke stažení najdete tady.
Komponenty pro PROFINET, zde.
Kontakt na prodejce Helmholz v ČR je tady.