Manažovatelný 8 portový Profinet switch Helmholz

  • neděle, 08 říjen 2017 18:21

Nový osmiportový switch určený pro PROFINET sítě, pro připojení jsou použity ethernetové konektory RJ45. Varianta s konektory M12 do prostředí vyžadující vyšší krytí, bude k dispozici ještě letos pro čtyřportový switch, osmiportový pak v roce 2018.


Switch je manažovatelný (managed) neboli česky řečeno nastavitelný. Tato vlastnost umožňuje nastavení dalších funkcí, které pro běžný provoz nejsou obvykle nutností (zrcadlení portů, vypínání nepotřebných portů, logy, ...). V továrním nastavení je možné switch okamžitě umístit do sítě PROFINET (všech 8 portů je aktivních), žádné další nastavování není potřeba. Nastavení, pokud je potřeba, se provede přes webové rozhraní, neboť ve switchi běží webový server.

8switch 01


Velmi důležitý je údaj na boční straně switche, nejen MAC adresa, ale hlavně sériové číslo switche, které budeme později potřebovat.

8switch 02


Jedná se o certifikovaný switch pro PROFINET třídy B, což znamená, že vyhovuje třídám, které se dělí na class A, class B a class C. Jak je vidět v tabulce, třída A umožňuje běžnou cyklickou a acyklickou výměnu dat, třída B pak umí PROFINET RT tedy realtime, třída C PROFINET IRT což je izochronní realtime. Je velmi důležité pro profesionální aplikace používat jen certifikované switche, PROFINET není ethernet. Ušetříte si tím možné potíže s nepravidelnou komunikací a vypadávání účastníků v PROFINET síti.
Originální video Helmholz ohledně switche najdete zde.

8switch 30


Jakmile switch zapojíme do sítě, okamžitě funguje, jen oranžová LED BF nyní indikuje, že switch nemá nastavenu žádnou IP adresu. To je velmi důležité, bez přidělení IP adresy se do webového rozhraní nedostaneme.

8switch 04


IP adresa switche opravdu není a pro její nastavení využijeme softwarovou utilitu, která je ke stažení na webu Helmholz zdarma, nebo si ukážeme jiný postup, který všichni co dělají s PLC Simatic S7-1200/1500 důvěrně znají.

8switch 05


Switch se totiž chová a tváří přesně jako nové PLC S7-1200, které je taky bez IP adresy. Proto tuto nastavíme v TIA Portal. Instalace GSDML souboru switche je samozřejmostí.

8switch 11


V hardwarovém katalogu TIA Portal, najdeme 8 portový switch v síťových komponentech tohoto stromu, vložíme jej standardně do projektu TIA Portal a nastavíme mu adresu 192.168.1.114.

8switch 12


Přesně takto vypadá náš switch v TIA Portal bez IP adresy na prvním řádku, když dáme vyhledat účastníky na síti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

8switch 13b


On line režim a menu  přiřazení jména zařízení u našeho switche.

8switch 14


TIA Portal na nás vyklopí tabulku s možnostmi přiřazení jmen. Stačí označit první řádek a zmáčknout tlačítko "Assign name".
Klikněte na obrázek pro zvětšení

8switch 15b


Úspěch, jméno bylo přiřazeno. To že nevidíme IP adresu, je jen otázka update.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

8switch 16b


Již je vše OK, náš switch má nyní správnou adresu 192.168.1.114.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

8switch 17b


V síťové hardwarové konfiguraci TIA Portal je online vše OK.

8switch 18


Můžeme klidně postupovat dále, pokud potřebujeme a nastavit si topologii, tedy přesné propojení jednotlivých portů každého zařízení. Číslování portů od jedničky zleva doprava.

8switch 19


Jakmile je vše OK, IP adresa nastavena, oranžová LED BF zhasne a zbývají jen dvě zelené pro napájení a chod.

8switch 07


A podíváme se konečně do webového serveru switche. Heslo již není admin, jak by se dal pro první připojení předpokládat, ale je to sériové číslo switche. Ovšem po prvním připojení je nutné toto heslo změnit, jinak se dále nedostanete. Doporučujeme vybrat jiné heslo než například admin, helmholz a podobně z důvodu, že některé zařízení, což platí obecně, tyhle hesla nevezmou, mají je přímo blokovány ve firmware.

8switch 21


S nastavením switche, pokud je potřebujeme změnit, je vhodné se poradit s nějakým IT technikem, ne vždy je u každého nastavení všem jasné k čemu a nač se používá. Seznam hlavních parametrů najdete v závěru článku (zrcadlení portů, alarmy, vypínání portů atd.) a další detaily na webu a technické podpoře Helmholz.

8switch 22


Statistika je zajímavá, ale je potřeba vědět, co potřebujete sledovat. Nebo se kouknout, kolik kde teče dat, jestli je to jak má být.

8switch 23


Nakonec jsme toho do switche namrskali dost, vše jelo bez problémů. V podstatě jsme ani nic jiného nečekali. Tento switch, který má vývody z čelní strany, nemá problém s připojením originál PROFINET kabelů a konektorů, které jsou delší než naše zkušební. Pro ukázku jsme TB20 připojili do switche origínál PROFINET kabeláží.

8switch 39


Switch si bez problémů rozumí jak s I/O periferiemi TB20 Helmholz, tak s IM151 Siemens, nebo INLINE od Phoenix Contact.
Pro úplnost, tuhle osmiportovou verzi dostanete za 359,- EUR, čtyřportovou pak za 279,- EUR.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

8switch 09b


Naše kráká videoukázka osmiportového switche.

https://www.youtube.com/watch?v=o0Y8tiLbPJM&feature=youtube


Závěr: 

Základní technické parametry:

8 portů 100 Mb/s RJ45, PROFINET Class B.
MRP protokol, integrace do HW konfigurace přes GSDML soubor.
Rychlá jednoduchá diagnostika pomocí webového rozhraní nebo přes PROFINET.
Možná konfigurace přes příkazovou řádku (Telnet, SSH).
Diagnostické alarmy, LLDP, CDP, SNMP.
Zrcadlení portů, aktivace a deaktivace jednotlivých portů.
Statistiky sítě a synchronizace času přes SNTP server.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

PROFINET switch 8-port, vše ke stažení najdete tady.
Komponenty pro PROFINET, zde.
Kontakt na prodejce Helmholz v ČR je tady

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209