SINAMICS Startdrive V14 instalovat nebo ne?

  • středa, 01 březen 2017 10:58

Při instalaci TIA Portal V14 jsme vzpomněli také vydání softwarového nástroje Startdrive V14 pro nastavení elektrických pohonů SINAMICS. Zkusíme nastínit otázku, zda si jej instalovat do prostředí TIA Portal, nebo ne. Odpovědět si ale musí každý sám, zda ovládat měnič přes technologické objekty v TIA Portal, nebo přes funkční bloky.


TIA Portal V14 před instalací Startdrive V14. Vložit do projektu nějaký SINAMICS měnič pro pohon není možné, v nabídce není. Jen PLC a HMI. Pro úplnost je třeba říci, že přes GSD/GSDML soubory je možné vložit do projektu jakýkoliv měnič, pak ale přichází na řadu volba řízení měniče centrální nebo decentrální. Tedy ovládat měnič z PLC, kde celé nastavení probíhá v TIA Portal pomocí grafických menu, které usnadní nastavení, nebo celé řízení probíhá v měniči a pomocí funkčních bloků. To vše je ale jiná kapitola.

startdrive v14 01


Startdrive V14 je k dispozici na supportu Siemens, jako obvykle po přihlášení registrovaného uživatele. Je to balík, navíc v současnosti je vydán Update 2 pro Startdrive V14. Ten ale není úplně nezbytné stahovat ani instalovat. Pro vyzkoušení stačí naše verze a update, další následné update přidají podporu V90 a S120.

startdrive v14 02


Neboť stačí přečíst, co tento Update 2 řeší, pro vyzkoušení jistě postačuje jen V14.

startdrive v14 03


Celý Startdrive V14 nezabere úplně málo místa, software vyžaduje přes 2GB. Samotná instalace je celkem rychlá, stačí pár desítek minut.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

startdrive v14 04b


Tak a je to tam. My jsme si něco vyzkoušeli bez Update a až na závěr jsme jej přidali.

startdrive v14 10


Nyní máme k dispozici pro vložení do projektu tyto měniče řady G, víc toho není. V případě nutnosti parametrizace dalších typů Siemens pohonů, je nutné využít software STARTER nebo SCOUT a již zmíněné decentrální řízení pohonu. Nebo počkat na další update.

startdrive v14 11


Jen pro zajímavost, seznam řídících jednotek CU2x pro měnič G120. V nabídce jsou samozřejmě i verze se starším firmwarem CU2x.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

startdrive v14 12b


Kromě měničů najdeme v hardwarovém katalogu také přístroje pro rozběhy a reverzace AC motorů.

startdrive v14 13


Jen pro velmi krátké vyzkoušení jsme vrazili do projektu nějaký běžný G120C, tady jednoduchý měnič pro standardní pohony s AC motory. Mimochodem, tohle rozdělení okna s HW konfigurací na vodorovné části umí právě jen TIA Portal V14. Přepíná se to ikonou vedle "lupy".
Klikněte na obrázek pro zvětšení

startdrive v14 14b


Komunikaci s nadřazeným systémem přes PROFINET rozhraní zajistí standardní telegram, nebo po rozkliknutí roletového menu další typy telegramů. V případě že máme v projektu také PLC připojené do stejné sítě, propojí se také nastavení správného spojení.
Zde je zobrazení HW postaru, okna vedle sebe.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

startdrive v14 15b


Komunikační možnosti pro připojení a parametrizaci měniče jsou také standardní, u tohoto typu měniče Ethernet nebo USB driver.

startdrive v14 16


K uvádění do provozu je k dispozici obvyklý "Wizard".
Klikněte na obrázek pro zvětšení

startdrive v14 17b


V online přístupu najdeme například uložení parametrů, není nutné hledat p921. Jak pak vše jede online a třeba i s ovládáním z PLC, si ukážeme příště, jakmile k nám dorazí nějaký měnič.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

startdrive v14 18b


Závěr:

Instalovat nebo ne? Startdrive V14 je k dispozici pro registrované uživatele, nevyžaduje žádnou licenci. Pro spoustu aplikací s pohony a třeba S7-1200 bude jeden projekt jak s PLC programem tak s jednotlivými měniči řady G v centrálním řízení s použitím technologických objektů. Je to řešení náročnější na prostředky v PLC, ale jak uvádí ofiko Siemens, vhodné například pro centrální řízení polohování. Jakmile ale narazíte na měnič jiný, nebo chcete použít speciální funkční bloky, použití dalšího nástroje Vás nemine. Ušetříte zase prostředky v PLC a je to řešení celkově známé s jednoduchou komunikací a složitějšími bloky.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

SINAMICS Startdrive V14 download zde.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209