• Blaja
 • Software
 • TIA Portal V14 a upload PLC z nižší verze TIA Portal, část 1

TIA Portal V14 a upload PLC z nižší verze TIA Portal, část 1

 • čtvrtek, 26 leden 2017 14:14

Tuto vlastnost software TIA Portal znají zřejmě všichni kdo s PLC Simatic pracují. Pokud nemáte stejnou verzi TIA Portal ve které bylo PLC nahráno, nestáhnete jednoduše PLC program ani konfiguraci. Že by TIA Portal V14 měl tohle již nějak vyřešeno? Ukážeme si ve dvou dílech, jak to vlastně je prakticky.


Nová verze STEP7 V14 a TIA Portal V14 obsahuje mnoho vylepšení a změn, o některých se ani moc neví, proto nám nedalo vyzkoušet, jestli nějakým běžným způsobem půjde načíst stanici vytvořenou v nižší verzi TIA. Výsledek je takový jaký je, potřebovat budeme hlavně trpělivost.

tia14upload 01


Testovací PLC S7-1200 programované v TIA Portal V13. Jako první pokus jsme  zvolili klasickou cestu, vytvoření nového projektu a upload celé stanice, tedy HW konfigurace a PLC programu.

tia14upload 02


TIA před uploadem samozřejmě najde na síti naše PLC včetně I/O periferie ET200S.

tia14upload 03


Nic, jen hlášení o tom že stanice byla vytvořena v předchozí verzi software a tím pádem upload není možný. Ani zmínka o tom v jaké, tedy přesněji, žádnou jsme zatím neobjevili.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia14upload 04b


Zkusíme jinou cestu, vzít projekt offline, který ovšem ne vždy máme k dispozici, načíst jej to této verze TIA Portal, sestavit připojení k PLC a hezky zálohovat z připojené stanice online.

tia14upload 10


Výsledek stejný, jen hlášení trochu jiné. Tudy cesta taky nevede.

tia14upload 11


Co takto? Když již jsme online, nešel by aspoň nějaký programový blok načíst do projektu? I když ty symboly se "zákazy vjezdu"  u jednotlivých programových bloků vypadají hrozivě.

tia14upload 15


Taky ne. Ale aspoň zde jsme se dozvěděli, o co jde, tedy jakou verzi TIA Portal budeme potřebovat pro upload nebo editaci v PLC programu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia14upload 16b


No konečně na nás TIA Portal vyplivne minimálně takovou nepřehlédnutelnou hlášku a víme přesně, na čem jsme.

tia14upload 17


Teď ještě úplně jinou variantu, inspirovánu z prvních verzí TIA Portalu. Otevřít TIA Portal 2x, v jednom okně pak online projekt a do druhé otevřené verze přenést blok přes COPY a PASTE. Tak jak se to dělalo dříve pro kopírování PLC programů offline z jednoho projektu do druhého. I když TIA nějak vyhrožuje, blok OB1 se do projektu opravdu vloží.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia14upload 20b


Nejásejme předčasně, blok OB1 se do projektu sice opravdu vložil, ale je úplně prázdný. Takže zase nic.

tia14upload 21

 

Zbývají další možnosti. Buď vyhrabat odpovídající verzi TIA Portal (jakou jsme si ukázali v jednom předchozím článku), nebo PLC resetovat do továrního nastavení, konvertovat a nahrát projekt celý znovu (pokud jej ale máme) z nové verze TIA Portal. Nezapomeňme ale hlavně na třetí možnost a to kompatibility mód, který to vše může zachránit. O tom ale až v dalším pokračování.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Jak zjistit verzi TIA Portal kterou je PLC S7-1200 programováno? Článek tady.
Pokračování článku TIA Portal V14 a upload PLC z nižší verze TIA Portal najdete tady.

TIA Portal V14 veškeré options na odkazu tady.

 

5 komentáře

 • Odkaz Komentáře Přema Holub neděle, 29 leden 2017 14:56 napsal(a) Přema Holub

  Tuto cestu Siemensu úplně nechápu. Člověk udělá projekt v TIA 14 a než to dodělá tak to musí nahrávat v TIA 15. Nemám nic proti TIA portálu, ale chtělo by to aby zůstali třeba u TIA 13 a pořádně to dodělali. TIA portál není dodělaný a stále má chyby. A hlavně je pomalý. Prostě je pomalý!!! Zlatý Step7 5.5 od kterého člověk nečekal žádné překvapení, protože byl léty prověřený.

 • Odkaz Komentáře Jaroslav Blažek neděle, 29 leden 2017 19:27 napsal(a) Jaroslav Blažek

  No, to je věčná diskuze. Nahrát projekt z TIA se dá do nového PLC samozřejmě teměř z každé verze TIA, problém je, jak to bývá často ve fabrikách, přijde stroj s S7-1200 a bez PLC programu. Jak jej uploadnout pro zálohu? Neznáme verzi TIA kterou je PLC programován a pak třeba nemáme správnou verzi TIA. Jde to částečně, jak bylo uvedeno v závěru článku přes kompatibility mód. To bude právě v dalším pokračování, které vyjde za pár dní.
  Step 5.5 už je vymakaný a jede jak raketa. Ale pamatuji doby, kdy to bylo stejné jako s TIA portalem. To byly verze Step7 2.x a 3.x Dal jsi z manageru HW konfiguraci a viděl jsem to na PG Siemens tu dobu, mohli jsme jít na cigáro než to "nachroustalo".
  Ovšem taky na nynějším PG Siemens s SSD diskem jede TIA celkem slušně, zkoušel jsem si to na nějakém školení a byly jsme překvapeni. Chce to trochu pořádný stroj, SSD disk, paměť a jede to.
  Vyzkoušíme si rychlost TIA V14 na Ampéru v Brně na PG Siemens u jejich expozice.

 • Odkaz Komentáře Přema Holub neděle, 29 leden 2017 20:12 napsal(a) Přema Holub

  No tak dobře. Nevím jestli jestli jsme se úplně dobře pochopily. Verzování TIA portálu je úplně tragické. Sotva dodělají TIA 13, vydají nedodělanou TIA 14. Každou verzi si musí nebohej člověk zakoupit. Kde to sakra jsme? Kvůli firmwaru nenahraju PLC? Protože firmware 1001 nahraju ve T13 ale fw 1001.01 nahraju ve T14? Ať jdou do háje. Toto je fakt na prd. A to už se s novýma PLCčkáma můžem těšit na T15.

 • Odkaz Komentáře Přema Holub neděle, 29 leden 2017 22:30 napsal(a) Přema Holub

  Jenom poznánka:

  Dell Latitude E7450
  Ram: 16GB
  SSD Disk asi 256GB
  CPU 5300U (trochu zdechlina ale nestezuju si)

  Ta TIA je fakt zoufala.... Hlavne ze sou obrazky...

 • Odkaz Komentáře Jaroslav Blažek pondělí, 30 leden 2017 08:21 napsal(a) Jaroslav Blažek

  Jo to je fakt, nové CPU a firmwary vyžadují vyšší verzi TIA.
  Jinak ten noťas je docela dělo, to by mělo letět. Mám něco horšího a je to takové průměrné, už jsem si zvykl. Můžeme to prodiskutovat na Ampéru v Brně a mrknem na jejich PG.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209