TIA Portal - jeden data blok pro více časovačů

  • úterý, 12 září 2017 09:08

Při použití časovače v PLC programu pro Simatic S7-1200/1500 vyžaduje tento automatické vytvoření datového bloku, bez něj časovač nečasuje. Vždy jeden časovač a k němu jeden datový blok. Je možné, kromě instančního datového bloku, vytvořit jeden globální datový blok pro více čítačů?


PLC Simatic S7-1200, programování TIA Portal Step7 V13.

tia timerdb 07


Běžné řešení, které TIA Portal nabízí. K časovači vytvoří ve složce systémových bloků také datový blok, ke každému časovači jeden. Zde DB8 a DB20 pojmenované podle čísla časovače. Jestliže máme ale v programu více časovačů, situace se může stát nepřehlednou, zvlášť pokud necháme TIA Portal, aby přiřazoval čísla DB automaticky. Hodil by se jeden, nebo více datových bloků, pro různé skupiny časovačů (čítačů, jedná se o stejný princip).

tia timerdb 01


Jen krátce odskočíme od řešení a podíváme se, proč je na předchozím obrázku výstup časovače 08 adresován symbolicky, zatímco u časovače 20 je adresování také absolutní, tak jak jsou někteří zvyklí ze starší verze Step7 a Simatic řady 300/400. Pro absolutní adresaci je potřeba ve vlastnostech datového bloku zrušit volbu "Optimized block access".

tia timerdb 02


Celé řešení je zde. Standardní globální datový blok DB31, pouze jako datové typy nejsou běžné bool, integer a podobně, ale IEC_TIMER. Vždy tolikrát, kolik časovačů chceme v datovém bloku mít. Použití UDT struktury, které se přímo nabízí, si ukážeme někdy příště.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia timerdb 03b


Jakmile nás TIA Portal při vložení časovače do programu vyzve k vytvoření datového bloku, nenecháme se zmást a z vlastní volby použijeme náš DB31, kde si vybereme číslo časovače. I zde je ihned vidět, že různé datové bloky s časovači výrazně zpřehlední programování.

tia timerdb 04


Vyzkoušíme online, že vše funguje jak má. Pro další časovač postačí i zápis s absolutní adresací, tedy P#DB31.DBX32.0. Skutečný výstup časovače pak použijeme tam, kde všude v PLC programu potřebujeme. Jen jeho výstup "Q" musíme někde "pověsit", tady například do jednoho temporary bitu.

tia timerdb 05


Jako obvykle i krátké video.

https://www.youtube.com/watch?v=iESyXj1fZMw&feature=youtube


Závěr: 

Takže, jestli jste tohle neznali fajn, klidně nám napište. Pokud ano, tak buďte shovívaví k méně zkušeným uživatelům. Připomínáme, že uvedené platí také pro čítače v PLC programu.
A opět, jestli máte zajímavou funkci pro PLC Simatic S7-1200/1500 a chcete se o ni podělit, klidně nám ji pošlete, vyzkoušíme a zveřejníme.

Děkujeme moc kolegovi J.S., který nás z minulého článku, najdete zde, upozornil na možnost použití funkce Overlaying tags s příkazem AT, ukážeme si někdy příště.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

TIA Portal pro Simatic S7-1200/1500, více tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209