• Blaja
  • Software
  • TIA Portal - adresace temporary proměnných FC bloku

TIA Portal - adresace temporary proměnných FC bloku

  • středa, 06 září 2017 06:09

Ve vlastním FC/FB bloku programu pro PLC Simatic, v prostředí TIA Portal, deklarujeme dočasnou proměnnou. Jak se dostaneme na její jednotlivé bity? Používá se k tomu zajímavá syntaxe, na kterou si ne vždy vzpomeneme a začátečníci o ní možná ani neví.


PLC Simatic S7-1200, programování TIA Portal Step7 V13.

tia biby 07


Potřebujeme realizovat takovou funkci, která převede sedm bitů na bajt, přičemž jako vstupní bity může být použit jakýkoliv bitový signál, tedy vstupy, výstupy, merkry, datové bloky a vše namíchané. Pro jeden ucelený vstupní byte by funkce neměla smysl. Zdá se to jednoduché, ale my si tento příklad ukážeme s použitím dočasné (temporary) proměnné ve funkčním bloku FC11.

tia biby 01


Nejprve deklarujeme u FC11 vstupy funkce, jednotlivé bity, pak výstupní bajt a na závěr pomocný byte jako Temp. O ten tady půjde.

tia biby 02


Tady je celý vtip. Potřebujeme v PLC programu funkce FC11 jednotlivé vstupní bity zapsat do dočasného bajtu, ale jako jednotlivé bity, i když je TEMP_byte deklarován jako byte. Právě k tomu slouží syntaxe s procentem. Tedy %X7 znamená, že se nastaví jen poslední bit v bajtu. Pak je již jednoduché dočasný bajt zapsat do výstupního.
Platí to ovšem i pro ostatní typy vhodných proměnných, není to omezeno jen na temporary oblast.

tia biby 03


Asi takto, je vidět že opravdu některé vstupní bity jsou vstupy, něco merkry a některé jsou nastaveny "natvrdo" na L nebo H. Výsledek si přepočítejte sami.

tia biby 04


Paměťový merker klidně v online režimu přes pravé tlačítko myši nastavíme na L respektive H, podle potřeby.

tia biby 05


Při využití dočasného bajtu ve funkčním bloku, můžeme pak tento klidně použít vícekrát v PLC programu a nepotřebujeme žádný další paměťovou oblast pro uložení dočasných dat, jako merker, datový blok a podobně. A o to jde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tia biby 06b


Vytvořili jsme i krátké video, abyste viděli jak to fachčí.

https://www.youtube.com/watch?v=f37D2mr0xlI&feature=youtube


Závěr: 

No, pro zkušené programátory je tohle jasná věc, ale méně zkušení uživatelé budou asi překvapeni. Jestli máte také zajímavou jednoduchou funkci pro PLC Simatic S7-1200/1500 chcete se o ni podělit, klidně nám ji pošlete, vyzkoušíme a zveřejníme. Mimochodem, zkuste si vzpomenout, jak se to dělalo ve Step7 verze 5.x.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

TIA Portal pro Simatic S7-1200/1500, více tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209