Pokud aplikace nevyžaduje jednoduchý, levný nebo nízkorychlostní motor bez řídicí elektroniky, je volba EC před kartáčovaným motorem snadné rozhodnutí. Výběr správného motoru EC však není tak jednoduchý.
Při výběru EC motoru bezprostředně následuje další otázka: Jaký typ komutace je pro vaši aplikaci nejlepší? Existují dvě různé strategie komutace: Trapézová komutace také známá jako bloková komutace a řízení orientované na pole (FOC). Pro lichoběžníkové komutace stačí jednoduchý zpětnovazební systém polohy rotoru (3 digitální Hallovy senzory) a implementace je snadná. Trapézová komutace přepíná mezi 6 diskrétními vektorovými směry napětí za elektrickou periodu, což vede k systematickému generování zvlnění točivého momentu. To může být přijatelné pro necitlivé aplikace, ale může to také způsobit slyšitelný hluk a mechanické kmity, které mohou být kritické pro vaši zátěž.
Lepší strategie - Field Oriented Control (FOC) - umožňuje vektoru napětí plynule se otáčet, což vede k harmonickému (sinusovému) proudu motoru a nevytváří zvlnění točivého momentu. FOC také nabízí širší škálu možných řídicích algoritmů a funkcí ochrany motoru. Navzdory svým výhodám je implementace sinusové komutace složitější a nákladnější. Motor musí být vybaven systémem zpětné vazby polohy rotoru s vyšším rozlišením ve srovnání s lichoběžníkovou komutací.
V závislosti na aplikaci je třeba rozhodnout, který motor je nejvhodnější. DC motory jsou stále oprávněné, zvláště pokud je doba provozu kratší než 5 000 hodin. Jisté je, že u DC motorů není vyžadován žádný systém zpětné vazby, je zajištěno snadné uvedení do provozu pomocí stejnosměrného napětí, jednoduché potlačení za účelem snížení jiskření kartáče a motory jsou levné a snadno vyměnitelné. Což se ukazuje jako stále velmi stabilní a spolehlivé řešení. Pokud se ale rozhodnete pro EC motor, určitě také musíte počítat s komutací. Totéž zde platí při výběru strategie komutace: Velmi záleží na příslušné aplikaci. EC motory bezpochyby zaujmou dlouhou životností, přesnějšími možnostmi polohování, dynamickým zrychlením a vyšším točivým momentem. Bezkartáčové stejnosměrné motory mohou také poskytovat lepší návratnost investic (ROI) po celou dobu jejich životnosti ve srovnání s jejich kartáčovými protějšky.
Konstruktéři by neměli uzavírat proces výběru stejnosměrného motoru, aniž by brali v úvahu dodavatele. Mnoho dodavatelů může poskytnout DC motor pro vaši průmyslovou aplikaci, ale někteří dodavatelé mají lepší pozici pro splnění náročných cílů v oblasti výkonu, životnosti a efektivity a návratnosti investic. Ujistěte se, že jste partnerem společnosti, která neustále vyvíjí inovativní nápady, které řeší výzvy pro náročná odvětví, a aplikujte je, abyste zákazníkům pomohli zlepšit výkon systému.
Společnost Bühler Motor má dlouhou historii poskytování služeb průmyslovému, automobilovému, zdravotnickému a leteckému průmyslu pomocí kvalitních produktů, které byly v popředí technologie elektronického pohonu, počínaje naším prvním elektromotorem v roce 1955.
A pro aplikace s určitými požadavky na rychlost, výkon a životnost mohou stejnosměrné motory Bühler Motor dodávat výkon až 200 wattů.
Českou pdf brožuru k výběru EC motoru najdete na webu Schmachtl tady.
Schmachtl je důvěryhodným partnerem v oblasti automatizace, elektrotechniky, strojírenství již několik desetiletí. Založena v roce 1934, společnost nadále dodává inovativní a kvalitní řešení svým zákazníkům. S důrazem na spokojenost zákazníků Schmachtl působí ze svého sídla ve Vestci u Prahy a udržuje silná partnerství s předními světovými výrobci.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Bezpečnostní technika Schmachtl je tady.
Blog a novinky Schmachtl najdete tady.
Výhradní zastoupení pro ČR a technická podpora Schmachtl.