Měnič Invertek Optidrive E3 a RS485

  • pátek, 22 prosinec 2017 13:15

Praktická ukázka jak propojit měnič Optidrive E3 se softwarem OptiTools pro práci s parametry a grafické monitorování proměnných z měniče.


Frekvenční měnič Optidrive E3, jednoduchý s integrovaným EMC filtrem určený pro všeobecné použití, rozsah výkonů 0,75 - 22 kW pro třífázové napájení. Detaily na odkazu v závěru.

invertek 01


Pro práci s parametry výrobce poskytuje ke stažení z webu zdarma software OptiTools. Nejedná se o nic neobvyklého, několik zajímavých funkcí se v nástroji najde, ale hlavně jde o to, jak propojit měnič s PC a tímto softwarem.

invertek 02


Měnič má totiž pro komunikaci jak s PC, tak s nadřazeným PLC systémem, linku RS485 a ta není obvyklou výbavou notebooků. Aby to nebylo jednoduché, na měniči je linka vyvedena na RJ45 konektor na piny 4 a 5, což je trochu atypické.

invertek 04


Musíme použít USB/RS485 konvertor a nějakým způsoben volné konce z ethernetového kabelu spojit s USB převodníkem. Stačí na to lámací svorka, elegantní to ovšem není. V podstatě zbývá jen rozstřihnout ethernetový kabel, musí být plný gigabitový, abychom dostali právě zmíněné piny 4 a 5, nebo si vytvořit vlastní kabel.
Tento typ převodníku se osvědčil a funguje i na jiných zařízeních.

invertek 03


Jestliže se dobře instaloval ovladač k USB kabelu, vybereme v software typ komunikace RS485. Bluetooth je určen pro komunikaci s Optistick, což je taková pomůcka na kopírování parametrů z a do měniče. COM port je pak nastaven automaticky.

invertek 05


Pokud ne, je nezbytné ověřit ve Windows správné nastavení COM portu.

invertek 06


Pro práci s parametry, tedy pro kopírování do měniče, je nutné, aby tento byl ve stavu stop. Je vidět, že pro ovládání měniče slouží několik svorek a klávesnice na měniči. Jedná se opravdu o jednoduchý měnič, jeho zprovoznění a nastavení není nic složitého. Jen úplně všechno není v manuálu, například pro ovládání z klávesnice je nutné makro 0 a klema na svorkách 1-2.

invertek 07


Jestliže mám vše propojeno, zkusíme tlačítkem "Scan Drive Network" najít měnič. Pokud je vše OK software najde měnič, připojí se k němu a stáhne parametry do PC pro jejich zobrazení.

invertek 10


Asi takto. Ikony v horní části nabízí běžné funkce jako tovární nastavení, přenos parametrů do a z měniče, uložení do souboru a podobně.

invertek 11


Zajímavější je monitorování parametrů v grafickém zobrazení OptiTools, tedy trendy. Tady se dají vybrat čtyři kanály a zobrazovat jejich průběh v čase. Pro pozdější vyhodnocení, nebo porovnání různých pohonů, slouží užitečná funkce uložení a načtení grafických záznamů a také uložení a načtení celého nastavení tohoto nástroje.

invertek 15


Jen pro ukázku, záznam výstupní frekvence měniče a proudu v čase.

invertek 16


Software nemá funkci pro komparaci, tedy porovnání parametrů, ale existuje možnost exportovat parametry do souboru *.rtf. Nejen všechny parametry, ale také pouze změněné, což je pro porovnání dostačující. V celém měniči je totiž jen asi šedesát parametrů pro nastavení pohonu, což ale nevadí, právě naopak. Nastavení měniče pro běžné aplikace zvládnou i méně zkušení uživatelé.

invertek 17


Na závěr jsme si nechali zajímavou věc, kterou se taky nedočtete v manuálu. Pokud se vyskytne na měniči jakákoliv porucha, například tady porucha řídicího signálu 4-20 mA, odpadne relé signalizující stav měnič bez poruchy. Jak z tohoto stavu, když připojovací makra nenabízí žádný vstup s funkcí reset poruchy? Jednoduše. Stačí na vstup chodu přivést krátký impuls, který smaže poruchu a sepne signalizační relé na stav bez poruchy. Když si to vyzkoušíte, tak zjistíte, že se sice ušetří jeden digitální vstup, což je u takových jednodušších měničů vždy plus, ale na druhé straně dostává bezpečnost trochu "na frak". Pokud je totiž impuls delší, nebo přímo logická "H", pohon se rozběhne. Takže pozor na bezpečnost a logiku zapojení.

invertek 20


Jak takový reset, trendy a spojení s PC funguje se podívejte na videu.

https://www.youtube.com/watch?v=NWprmQlKSq4&feature=youtube


 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

OPTIDRIVE E3 měnič kmitočtu více tady.
OPTIDRIVE E3 web výrobce zde.

2 komentáře

  • Odkaz Komentáře Miloslav Zajíček pátek, 29 prosinec 2017 14:58 napsal(a) Miloslav Zajíček

    První odkaz už nefunguje.

  • Odkaz Komentáře Petr úterý, 02 leden 2018 21:51 napsal(a) Petr

    Rád používám tyto měniče. Jsou levné, spolehlivé a na jednoduché aplikace (kterých je většina) plně dostačující. Velmi snadno se nastavují, dá se k ním stáhnou český manuál...

    Zdá se, že tyto měniče prodává i SEW pod značkou MOVITRAC LT...

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209