Sinamics G120 online s použitím software Starter 4.4 + SP1

  • sobota, 11 červen 2016 13:29

Jak se rychle připojit k novému měniči Sinamics přes Ethernet? Ukážeme si jak na to, abychom Vám, kteří nepracujete s těmito měniči často, ušetřili zbytečné bádání. Na závěrečné videoukázce uvidíte, jak je vše rychlé.

Děkujeme tímto taky jednomu z kolegů za pomoc při vzniku této ukázky, neboť ne vždy se vše daří na první pokus. Také jednoduché věci dokážou občas trochu potrápit, zvlášť když Starter nepoužíváte denně. Kromě Ethernetového připojení vzpomeneme také možnost spojení s měničem přes USB kabel.


Měnič Sinamics G120 s řídicí jednotkou CU240E-2 PN, tedy CU se dvěma Profinet porty z dolní strany jednotky. Nastavení parametrů měniče přes software Starter, možné je taky využít klávesnici a displej, ovšem pro složitější nastavení a rychlost je vhodnější softwarový nástroj. Často ale není spojení mezi softwarem a měničem možné z rozličných důvodů. My si proto ukážeme jak na to a co vše budeme potřebovat pro připojení k měniči přes Ethernet, který je dnes na každém PC.

starter441 01


Jako úplně první, pokud se Starterem nepracujete často, je nutné překontrolovat verze software a instalovat poslední aktualizace včetně SP. Proč? Jednoduše proto, že pokud budete chtít připojit nový měnič s posledním FW, musí být tento taky v Starteru, jinak jej nástroj nenajde. Naše verze byla taky trochu starší, odkaz na poslední Starter najdete v závěru článku. 

starter441 11


V předešlé verzi Starter máme v možnostech pouze jeden typ řídicí jednotky verze 4.7. E v označení napovídá, že se jedná o jednotku s větším počtem I/O.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 12b


Software není nic malého, při instalaci si ovšem můžete vybrat co vše budete potřebovat, není nutné instalovat podporu pro všechny pohony Siemens, vše se dá kdykoliv doinstalovat. Můžete také využít jen instalace SPP (SINAMICS Support Package) do stávajícího software, odkaz v závěru.starter441 13b


Přesně takto v instalátoru vybereme, co budeme potřebovat a co ne. Simotion jistě pro nastavení jednoduchého měniče G120 nebudeme instalovat, stačí G110/G1220 a stejnosměrné DC mastery 6RA80.

starter441 14


Instalace je standardní, netrvá nijak dlouho, nám stačilo zhruba 30 minut. Podívejte se, co nám přibylo verzí u naší řídicí jednotky CU240E-2 PN.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 15b


Je vždy vhodné instalovat také doporučené Hotfixy. Většinou řeší některé chybky v samotném software, jako například tento HF1.
"STARTER V4.4 SP1 and commissioning of G120 devices with firmware version V4.7. In some cases, in particular with high motor outputs, the commissioning wizard finishes with the following drive error message "F7950 incorrect motor parameter".

starter441 16


Ještě než si ukážeme Ethernetové připojení k měniči, všimněte si USB portu u řídicí jednotky. Driver na tento port je součástí Starter, kabel si musíte pořídit sami.

starter441 03


Přes tento USB kabel nám vyhledání účastníka v software Starter našlo celkem spolehlivě náš měnič.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 21b


To bylo ale tak vše, při dalším načtení celého měniče se nám komunikace někde zasekla. Uvádíme to pro zajímavost, nebyl prostor na bádání, pokud máte s USB připojením lepší zkušenosti, napište nebo něco vložte do diskuze pod článkem. Fungovat to jistě bude, jen to chce zřejmě drobnou opravu někde v nastavení komunikace.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 22b


Nás ale zajímá Ethernetové připojení se spodní strany řídicí jednotky CU240E-2 PN běžným RJ45 kabelem.

starter441 04


V první řadě je vhodné si rozmyslet, jakou IP adresu měniči přiřadíme a podle toho si nastavit síťovou kartu v PC. Měnič bude mít IP adresu 192.168.1.xyz abychom byli ve stejné síti.

starter441 31


Takto nám Starter najde přes Ethernet měnič nový, nebo resetovaný do továrního nastavení. Nemá zatím žádnou IP adresu. Pokud již má adresu nastavenou, uvidíme ji místo 0.0.0.0. Jestliže Starter nic nenašel, máme špatný kabel, nebo nastavení PG/PC interface.

starter441 32


Tady je klíčové nastavení, přes pravou nabídku tlačítka myši vybereme editaci Ethernetového uzlu.

starter441 33


Celé důležité nastavení se pak ukrývá pod tímto oknem, nakonfigurujeme požadovanou IP adresu pro měnič a nezapomeneme potvrdit tlačítkem "Assign IP configuration". Mimochodem tento reset ve spodní části okna do továrního nastavení, proti resetu z klávesnice měniče, smaže také nastavenou IP adresu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 34b


Pak již stačí při přechodu do online režimu potvrdit upload celé HW konfigurace měniče do našeho projektu v Starter. To je taky důležité, teprve zde totiž vložíme celé nastavení měniče do projektu pro zálohování, nebo pozdější úpravu parametrů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 35b


Celé Ethernetové připojení na měnič je pak velmi rychlé, jak je vidět i na videoukázce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

starter441 36b


Na závěr drobná rada, nezapomeňte vždy po změně parametru kopírovat obsah paměti RAM do ROM, je na to i příkaz v menu Starter, nebo nastavením parametru p971 do 1. Jinak po vypnutí a opětovném zapnutí měniče budete zase na začátku. To ale snad již všichni znají.

starter441 02


Naše videoukázka Sinamics G120 online with software Starter 4.4 + SP1.

https://www.youtube.com/watch?v=qwcv-mFoJXY&feature=youtube  

 

Závěr: 

Když vše funguje na první šup je to jednoduché. Pokud ale spojení nejede, třeba jen k vůli špatnému nastavení sítě v notebooku, nebo chybějící FW verzi měniče, pak je každá rada drahá. A právě pro takové situace vznikl tento článek.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Starter V4.4 + SP1 download zde.

SSP pro update do existující STARTER resp. SCOUT instalace, download zde

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209