Absolutní encodery do PLC Simatic

  • úterý, 27 květen 2008 04:00

Logo pohon Absolutní encodery do PLC.

Připojení absolutního encodéru do PLC. Záleží na typu, zkusil jsem klasiku a taky atyp s analogovým výstupem.

Nejzajímavější byl analogový model, tedy s analogovým výstupem. Dělá je firma Turck a jedná se o typ 5850. Detaily najdete na webu Turck tady. Potom už klasický na motoru SEW s encoderem 1AVY s SSI výstupem do modulu ET200S.
Absolutní encoder hlídá polohu vačky, naštěstí se nejedná o nějaké abnormální rychlosti a požadavky na přesnost. Nebyla totiž jiná možnost. 6kB

Takhle už vypadal namontován na stroji. Jediný problém byl s přechodem přes 360°. Nepodařilo se získat informaci o rychlosti přechodu signálu z 20mA na 4mA. Encoder generuje při konstantních otáčkách v podstatě pilový průběh signálu. Osciloskop bohužel nebyl k dispozici, škoda, výsledky by mě samého zajímaly.

Rozhodně nám delší dobu trvalo, než jsme přišli na to, že při přechodu 360° - 0°, a dále může dojít k zachycení falešného proudu při změně 20mA - 4 mA. Nakonec se to ošetřilo v PLC.

41kB

Ještě jedna poznámka k analogovým vstupům. Pokud nepoužijete rychlou analogovou kartu, která zajistí opravdu rychlou periodu čtení analogu, tak aspoň použijte jen dvouvstupovou - viz. obr. vpravo. Každý analog se čte totiž multiplexně a klidně se stane, že na něj dojde řada až za 120ms, což je pomalé. Není to v manuálu napsáno nikde na prvních stránkách, ale je.

7kB


Další encoder SEW motoru s klasickým SSI rozhraním je připojitelný přes modul ET200S. 5kB

Veškeré nastavení je přes HW konfiguraci. Čtení hodnoty je jednoduché a vše funguje na první pokus. Modul si poblikává podobně jako čítač. Vše je dobře popsáno v manuálu Siemens tady. 10kB

Závěr : tady se nedá nic dodat. Jen zajímavost, že u všech SEW motorů s abs. encoderem nebyla dotažena spojka, pravděpodobně úmyslně, aby Vás přinutili sundat kryt a nastavit mechanicky polohu.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209