• Blaja
  • Archiv
  • Zkušenosti Martina Nevečeřala s notebookem a softwarem Siemens

Zkušenosti Martina Nevečeřala s notebookem a softwarem Siemens

  • pondělí, 09 červen 2008 04:00

 Logo software Zkušenosti Martina Nevečeřala s notebookem T61 a softwarem Siemens, mimo jiné.

Pan Martin Nevečeřal poslal své zkušenosti s notebookem T61 a kartou do PCMCIA se seriovým portem. Určitě zajímavé pro všechny kdo uvažují o koupi přístroje hlavně pro Siemens software.


"Rozlišení 1024x768 je pro mne osobně při práci s různými SW pro PLC nedostačující. Hledal jsem tedy NB, který by měl rozlišení minimálně 1400x1050. Z tohoto hledání jsem vyřadil i různé širokoúhlé varianty, které sice mají širší displej, ale počet řádků je téměř totožný a tedy nedostačující. Zvažoval jsem i variantu s rozlišením 1900x1200, ale nezanedbatelnou roli hrála i cena přístroje.

S notebookem po nainstalování WinXPPro, aktualizacích OS a SP a utilit pro ThinkPad si nemám nač stěžovat.

Z hlediska uživatele notebooku pro programátorské práce je důležité, že T61 neobsahuje port RS232. Nicméně má 1x PCMCIA/CardBus slot a také 1x ExpressCard slot. Rozhodl jsem se vyzkoušet PCMCIA kartu s čipem 16C950 UART, která slibuje velkou datovou propustnost a hlavně zpětnou kompatibilitu s 16C550 UART. Zajímavostí je podpora ovladačů nejen pro OS Windows 2000/XP/2003, ale i pro OS Linux.
Občas potřebuji více jak 1 sériový port najednou. Proto jsem se rozhodl pro kartu ze sortimentu firmy DeLock označenou jako Cardbus/PCMCIA adaptér na 4 sériové porty. Tato karta má 4 porty na cca. 25 cm kablíku. Kablíky jsou přidělány do karty napevno. Cena karty byla v době koupě cca. 2500 s DPH. Sehnat se dá třeba na cybex.cz. Tuto kartu jsem samozřejmě testoval i na notebooku IBM TP T23 a
fungovala rovněž bezproblémově. Během používání této karty jsem se nesetkal s žádnými problémy souvisejícími s komunikací.
Použití : PLC, DDC a prog. relé
--------------------
Siemens Step 7 - S7-300
Siemens LOGO!
BOSCH řada CL200
Mitsubishi řady FX2N
Mitsubishi Alpha2
GFR - ems4

HMI
-----------
Siemens OP7
Siemens TP177
Suetron BT5
Suetron BT22
Weintek 500

Sick - CLV Setup - čtečky čárového kódu
Omron - serva XtraDrive / XtraWare

Notebook i karta šlapou jak mají, jen ten virus jménem WinCC je poměrně dost nepříjemný. Start Win XP po instalaci pak trvá bez problému i 3 minuty. Občas se stane, že notebook spadne do BSOD, ale mám podezření na ovladač wifi karty, neboť pokud je wifi vypnutá, k padání nedochází. Co ještě k tomuto notebooku dodat? Pro kancelářskou práci uvítáte velice tichý chod všech komponent - jak disk, tak ventilátor chlazení jsou velmi tiché, takže to jestli ventilátor běží zjistíte pouze když to vyzkoušíte rukou :-). Ventilátor se dá slyšet, ale to jen v noci, když je kolem OPRAVDU TICHO.
Výdrž baterie je vyhovující - i když toto je velmi subjektivní pocit - prostě a jednoduše - po půlročním, téměř denním používání - desktop od té doby již téměř nepoužívám (díky rozlišení displeje a toho, jak se mi s notebookem pracuje) mi po odpojení aplikace ukazuje cca. 2:45 hodin výdrž. Ve skutečnosti při použití šetřícího profilu, který přestavuje snížení podsvětlení na polovinu (stupnice) není problém to protáhnout i na 4 hodiny - záleží samozřejmě na zatížení procesoru, zapnutých a připojených periferiích a pod. Upozorňuji, že poloviční podsvícení displeje je pro normální provoz dostatečné."


Závěr : Děkuji za příspěvek, pokud máte ostatní podobné zkušenosti, napište, rád je uveřejním.

Pokud máte detailnější dotazy, tak na e-mailu autora : martin(dot)neveceral(zav)seznam(dot)cz


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209