• Blaja
  • Archiv
  • Bezdrátové GPRS dálkové připojení Stepu7 na PLC Simatic S7

Bezdrátové GPRS dálkové připojení Stepu7 na PLC Simatic S7

  • středa, 14 květen 2008 04:00

Logo automaty Praktický pokus bezdrátového GPRS připojení Stepu7 na PLC Simatic S7 

Tentokrát jsem pokus nepřipravil já, ale internetový obchod Foxon s použitím GPRS modemu eWon pro spojení na PLC Simatic S7. Vzorový program, popis nastavení a všechny připojovací údaje si stáhněte z webu foxonu zde. Jen jsem to zkusil a podělím se o pár zkušeností níže. Podotýkám že zatím není pokus časově omezen, není důvod jej přerušovat, nebo rušit.

Naprostá většina nastavení je obdobná jako pro internetovou správu PLC kterou si dost zájemců vyzkoušelo na tomto webu tady před několika týdny. Jedná se o připojení přes eWon I/O server, ale není připojený do internetu, ale je v něm SIM karta s datovým tarifem, takže komunikace jede přes mobilní GPRS síť. Celý princip spojení a detailní nastavení parametrů je popsán na webu foxon, zkráceně stačí jedna SIMka a prográmek pro navázání spojení se serverem, který inicializuje eWon GPRS modem. Pokud to zkusíte, změřte prosím rychlost podle tipu popsaného níže a dejte vědět na e-mail blaja(zav)blaja(dot)cz. Díky.

Pro úspěšné spojení s PLC budete potřebovat kromě málo času následující :

1. Notebook, nebo PC se síťovou kartou a Stepem7, stačí pravděpodobně verze 5.3 a vyšší + prográmek eCatcher.

2. Testovací projekt Stepu7 který si stáhnete z webu foxon. Jen proto, aby jste nemuseli nastavovat celou cestu na I/O server.

3. Připojení na internet. 

4. Chuť to vyzkoušet.


 Nainstalujte prográmek eCatcher, který je ke stažení v návodu na spojení na webu foxon. Vše je bezproblémové, instalace trvá jen několik sekund.

14kB

 Spustíme stažený testovací program ve Stepu 7 pro PLC Simatic S7-300.

7kB

 Opět nejdůležitější je správně nastavit interface, v podstatě stejně jako při zkoušce dálkového připojení PLC, ale přes internet. Detaily nastavení si ověřte v předchozím popisu tady.

7kB

 V NetPro jen upravíme IP adresu svého PC, neboli PG/PC. IP adresa eWonu modemu je 10.8.3.223, přesně na obr. vpravo.

Nezapoměňte vše zkompilovat a uložit.

11kB

 Pak už směle spustíme eCatcher a v něm službu Tallk2M. Vyplníme uživatelské jméno a heslo.

Všechny potřebné údaje jsou na webu foxon. Pak už stačí jen kliknout na "Login" a uvidíme co se bude dít dále

15kB

 Chvilku trpělivosti, navazujeme spojení na řídící server. Podotýkám že se jedná o firemní server výrobce, není to žádné "amatérské" řešení na pár chvil.

9kB

 Protože je testovací účet už vytvořen, je připojení jen otázkou několika okamžiků. Zatím ovšem poze offline, tedy spojení na eWon modem a PLC není aktivní. Je to vidět pod nápisem "Status".

Aby se "Status" změnil na online, je třeba poslat textovou zprávu na číslo xxxx . Jedná se o českého opreátora, celý modem a PLC leží na stole v kanceláři Foxonu v Liberci. Režim online bude aktivní 1 hodinu. Chcete-li déle pošlete další textovku, mě ale stačily 2 pokusy.

Dva lidé najednou se nemůžou připojit, ale to by vás už vykoplo při prvním přihlášení.

12kB


 Je to tady. Chvilku po odeslání SMS se status změní na online a jedem dále! Klikneme na zelenou ikonu spojení pod nápisem "Actions".

5kB 


 V horní části během chvilky vidíme aktivní připojení na naše PLC z modemu eWon přes MPI rozhraní. Je pěkně vidět jeho IP adresa 10.8.3.223, která je nastavená v NetPro Stepu 7.

12kB

 

 Poté už běžným způsobem můžeme ze Simatic Manageru přejít do online režimu, nebo používat všechny funkce jako při pevném připojením. Vyzkoušel jsem dokonce i změnu HW konfigurace, restarty PLC atp. Jen to chce trochu trpělivosti, připojení není zdaleka tak rychlé jako přes internet, takže vše trvá nějakou dobu. Není to ale tak hrozné, pokud nechcete dělat abnormální zásahy do PLC. Ve VAT tabulce se měnily data v periodě cca 1s.

Pan Jaroslav Peterka z Foxonu mě ale informoval, že síla signálu v jeho kanceláři taky není ideální. Zkuste test rychlosti popsaný níže, porovnáme to. Možná to bude zajímavé.

13kB

 Test rychlosti připojení : nebudeme nic složitě měřit přes pakety a připojení, stačí jen zkopírovat (přepsat) datové bloky DB44 a DB45 do vzdáleného PLC. Jejich velikost je 15kB a 5kB. Mě trval přenos většího DB44 asi 60 sekund a menší DB45 asi 25 sekund. Je to přesně napsáno v komentáři DB v testovacím programu. Jsem zvědavý, jak rychle to pojede z jiných mist. Pokud se sejde aspoň několik měření, výsledky zveřejním. Ještě to zkusím z domu někdy přes víkend, kdy bude vše volnější, hlavně GPRS síť.


Závěrem : Zkoušejte a zkoušejte. Můžete se s ostatními o zkušenosti podělit i v diskuzi. Nastavení není složité, a vše jede na první, maximálně druhý pokus. Celý modem eWon jde připojit k PLC řady S7300/400 a taky S7-200 přes MPI/PPI porty.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209