• Blaja
  • Archiv
  • Analyzátor signálů AutoSPy z PLC S7-300/400 do PC

Analyzátor signálů AutoSPy z PLC S7-300/400 do PC

  • sobota, 08 červenec 2006 04:00

 Logo software Analyzátor signálů AutoSPy z PLC S7-300/400 do PC.

Nástroj AutoSPy - je analyzátor signálů pro PLC Simatic řady S7-300/400. Dokáže na PC přesně monitorovat v přehledném grafickém rozhraní jakékoliv signály z PLC. Podporuje velké množství driverů, není velký a instalace je bezproblémová. Má samozřejmě z mého hlediska i své drobné nedostatky, ale o tom všem si přečtěte níže.
Celá instalace je k dispozici ke stažení na www.foxon.cz
, kde naleznete také jednoduchý popis produktu.

Po spuštění instalace Vás uvítá klasické okno. Vše je ovšem jen v němčině, není možnost si vybrat mezi angličtinou a němčinou, o jiných jazycích ani nemluvě.
Prodejce uvádí, že anglická verze bude k dispozici začátkem roku 2007.
10kB

Tohle vše se Vám při zvolení standardní instalace, bezproblémově za pár minut nainstaluje na PC. Důležitá je položka "Geratetreiber", což je hlavní program s drivery. První představuje možnost načítat dat z PLC v definovaném časovém okamžiku (podobně jako tagy z vizualizací např. každých 500ms), druhá zajímavější, číst po jednotlivých cyklech programu v PLC.
Nepochopil jsem položku "Hilfe", která obsahuje jen pdf soubor, a z programu přes klasickou "F1" žádná nápověda k dispozici není, což je škoda, neboť samotný nástroj má tolik možností nastavení, že by se přímá nápověda hodila.
12,5kB

V nabídce start se potom objeví menu analyzátoru, který se již jednoduše spustí. Ještě je možnost přečíst již zmíněné pdf-ko "Hilfe", které je ale zase opravdu detailní.
Samozřejmě jen v němčině, což mě dělalo velké problémy. To je ale jen subjektivní poznámka.
4kB

Start programu je doplněn hlášením o demoverzi, ovšem jediný rozdíl proti plné, placené licenci je ten, že můžete monitorovat jen dvě proměnné (2 tagy) a jedno PLC místo 16-ti. Pro plnou verzi je třeba USB, nebo paralerní HW klíč. Neexistuje zatím ani možnost plného odblokování programu na omezenou dobu. 10kB

Úplně nejdříve je třeba nakonfigurovat spojení. Tady si musíme vybrat, jestli použijeme "abtastgenau", nebo "zyklusgenau". 4,8kB

V první fázi nastavíme driver na PLC. Je vidět, že jich je k dispozici velké množství a všechny jsou i v demoverzi funkční. Jako první variantu jsem zkusil v notebooku CP5512 , viz. obr. vpravo v menu PC/CP Local connection.
Zajímavé je, že nastavení spojení je možno přepnout do angličtiny.
10kB

Přeskočím-li kousek dopředu, tak jsem zkusil i spojení přes ethernet adapter (IBHNet), které fungovalo taky na první pokus bez problémů, (viz. Local connection : IBHNet[MPI]). Taktéž se dá použít stejný adaptér ACCON NetLink S7, kde si můžete navíc vybrat ještě adaptér připojený přes ethernet nebo USB.3,5kB


Potom již zvolíme proměné, které chceme z PLC zaznamenávat. Možnosti nastavení jsou opravdu bohaté, velmi příjemná je možnost načíst symboliku přímo z programu Stepu7 a pak si vybírat podle vlastních popisů proměných, nebo si je popsat individuálně.
Tohle je ale pro dva tagy demoverze jen perlička.
9,6kB

Zkusil jsem i více tagů, ale opravdu nejde to. Program Vás na to jemně upozorní. 6,2kB

Každý monitoring měl pro porovnání vždy jen tyto dvě proměné, "pilka" za 10sekund a nahoře puls po dobu jednoho cyklu každých 100ms.

Pokus se Vám horní proměnná nelíbí, tak vězte, že se jedná o režim "abtastgenau", viz. písmena AT za názvem Simaticu S7-300/400 vpravo. Tedy načítání proměných přes definovaný čas, což je vhodné pro delší děje a časovou základnu. Proto jsou horní 100ms pulsy tak rozjeté a nezajímavé.

11kB

Tady už to vypadá jinak. Režim "zaklusgenau", viz. písmena ZG za názvem Simaticu S7-300/400 vpravo. Dokáže přesně po jednotlivých cyklech zachytit údaje proměných.
Svislý červený a zelený kurzor si můžete libovolně posouvat a vpravo dole vidíte ihned změřené údaje, 10,015sekund mezi kurzory.
17kB

Stejný záznam, ale roztažen na 100ms mezi kurzory. Tady už je lépe vidět pravidelnost pulsů M99.0 přesně po 100ms. 16kB

Ještě větší časové roztažení. Hezky je vidět puls po dobu jednoho cyklu PLC. Doba mezi kurzory je 2ms, (vpravo dole "Differenz"), tedy akorát jednu dobu cyklu PLC. 14kB

Pokud potřebujete naměřené data zobrazit v excelu a následně vynést do grafu, není na to přímý výstup z menu aplikace, ale používá se předdefinovaný skript. ten se dá v záložce "Skript bearbeiten" ještě editovat dle vlasní potřeby. Základní ale funguje taky dobře.

Z obrázku vpravo je jasně patrné, jakou část dat chcete exportovat a do jakého csv souboru, který se pak bezproblémově načte v excelu.

15kB

Takhle potom vypadají data v základním grafu. Vzorků jsem měl hodně, neboť jsem použil data ze vzorkování po každém cyklu. V případě že zaznamenáváte data např. každou sekundu, tak to vychází zase jinak. 3,5kB

Závěr : byl jsem překvapen jednoduchostí instalace, a velikostí instalačního balíku, který má asi 10MB. Taky drivery fungují ihned na první šup, tedy aspoň ty co jsem zkoušel. Nepřišel jsem na žádné omezení v demoverzi kromě dvou proměných a jen jednoho PLC. Myslím, že na nějaké odladění regulace s dvěma proměnými (žádaná hodnota a skutečná hodnota) je to velmi dobře použitelné a hlavně zdarma. Použití kabelu IBHNet nebo ACCON NetLink přes ethernet umožní v případě, že je u PLC ethernetová síť, vše spustit v klidu v kanceláři, není nutno ani chodit ke stroji. Export do excelu je u takového nástroje nutný a vůbec nevadí, že je přes skript, který je otevřený a další se dají definovat. Dokážu si dokonce představit skript, který by uměl posílat data do excelu "on-line", jen to napsat. Výsledek se dá pak dobře poslat e-mailem kamkoliv. Samozřejmě zakoupení plné licence by bylo zajímavější, ale je to vše o ceně. Měl jsem ale i podobný produkt, který uměl to samé, potřeboval speciální demo licenci jen na jedinečné PC a jeho cena byla několikrát vyšší.
Velmi mě vadila nemožnost přepnout program do angličtiny, neboť některá nastavení jsou dost rozsáhlá. Tam by to pro německy nemluvící uživatele bylo přínosné. Jak jsem ale psal výše, anglická verze je otázka půl roku. Taky nápovědu bych viděl začleněnou do programu a přístupnou jak je obvyklé přes klávesu F1. Nevyzkoušel jsem v žádném případě všechno, ono to ani nejde, možnosti programu jsou opravdu hodně rozsáhlé. Je otázka jestli se vůbec běžně využijí. Škoda že neexistuje nějaká menší licence, např. na několik PLC a třeba jen 10 proměných. Monitorování mnoha proměných najednou přináší totiž vysoké nároky na vyhodnocení dat, ale zasíťovaných PLC je dost a dost.

Rozhodně pokud Vás produkt aspoň trochu zaujal, stáhněte si jej a vyzkoušejte. Nic si tím nepokazíte, je to celkem ihned a stojí to za to.


O týden později už vyzkoušeno v praxi. Jedno měření prokázalo, že podezření na špatnou synchronizaci rychlostí mezi dvěma pohony z PLC je liché. Aktuální rychlosti obou pohonů (na grafu horní a dolní) jsou i při změnách identické.

18kB

Byl použit režim "abtastgenau" s minimální dobou čtení, která vycházela okolo 60-ti ms, takže grafy jsou dostatečně jemné. Je zřejmé, že několikasekundový nesoulad by byl okamžitě vidět, doba mezi kurzory je cca 34sekund. Mimochodem tohle jsou aktuální rychlosti z datového bloku v PLC, čtené z pohonů 6RA70 přes Profibus DP 1,5Mbps. Naprosto stejné vycházely při čtení přímo z pohonů přes software Drivemonitor. Ten ale samozřejmě neumí data z PLC.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209