• Blaja
  • Archiv
  • Bezdrátové a bezbateriové tlačítka XB5R

Bezdrátové a bezbateriové tlačítka XB5R

  • pondělí, 15 srpen 2011 04:00

Logo pohon Bezdrátové a bezbateriové tlačítka XB5R.

Novinka letošního jara, bezdrátové ovládání zařízení. Přesvědčte se sami, jak tento systém tlačítkových ovladačů a přijímače vypadá a funguje.

V řadě HARMONY XB5R nabízí společnost Schneider tlačítka, přijímače a další podpůrné díly pro bezdrátové ovládání strojů a zařízení. Ovladače nepotřebují žádnou baterii, rádiový signál si generují sami při stisku ovladače. Jedná se o řadu ovladačů s montážním otvorem 22mm a stejné velikosti jako drátové varianty řady XB5.


Bezdrátové ovládání výrobce dodává ve dvou základních variantách. Pevně naprogramované sady s tlačítky a přijímačem který má jeden reléový výstup, nebo programovatelný přijímač se dvěma reléovými výstupy a nebo čtyřmi výstupy PNP. Já jsem měl k dispozici zajímavou programovatelnou variantu přijímače se dvěma výstupy a k němu dvě ovládací tlačítka.

Z velkého množství technických parametrů připomenu jen:

  • provozní teplota okolí zajímavých -20 až +70°C
  • rádiový signál v pásmu 2,4GHz
  • výkon tlačítka <3mW
  • dosah 100m v přímé linii tlačítka a přijímače, jinak 25-40m s tlačítkem ve skřínce a přijímač v rozváděči
  • přijímač s napájením 24VDC a 230VAC
  • PNP výstupy 24V/200mA

Detailnější parametry v odkazu na konci článku.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 


 

Ovladače jsou velmi podobné klasickým ovladačům z řady XB5, jen spínací část nejde nijak rozdělat a její stisknutí vyžaduje trochu větší sílu než klasický ovladač. Je to pochopitelné, neboť v jednotce se ukrývá vysílač v pásmu 2,4GHz, který při stisku generuje kódovaný signál určený pro zpracování přijímačem. Jakákoliv spínací jednotka vysílá vlastní kódovaný signál, aby bylo možno každou v přijímači rozlišit.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 


Přijímací programovatelná jednotka se dvěma reléovými výstupy. Každá umožní k sobě programově parametrizovat až 32 tlačítek, což je informace, kterou nenajdete zatím v katalogu. Takže můžete mít třeba dvacet stop tlačítek pro zastavení stroje, dalších deset třeba pro reset atd. Samozřejmě, že tlačítka budou ovládat jen dva nebo čtyři výstupy, podle použitého přijímače.

Uvedené bezdrátové ovládaní nelze použít v obvodech nouzového zastavení.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 

 

Každý výstup je u programovatelné varianty možno naprogramovat ve třech variantách. První jako start-stop, tedy jedním tlačítkem se zapne a druhým vypne, přičemž systém nejde nijak zblbnout, jak je vidět na video ukázce v závěru. Další možná varianta je výstupu přiřadit funkci monostabilní, tedy jedním stiskem se zapne a druhým stiskem vypne a třetí bistabilní varianta výstupu znamená, že stiskem tlačítka výstup vygeneruje impuls asi 0,5 sekundy.

K programování přijímače dostanete detailní obrazový návod, mě ale připadal až moc překombinován. Hlavní věc při programování přijímače je totiž si uvědomit, že celé programování se skládá ze dvou, nezávislých částí. Zvlášť se programuje funkce chování každého výstupu (start-stop, mono a bistabilní), a opět zvlášť se pak ke každému výstupu programově přiřadí tlačítka. To je důležité si uvědomit a zapamatovat. Dále se přijímací jednotka dá programově uzamknout před nepovoleným zásahem a programovací tlačítka je také možno zaplombovat.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 

 

Samozřejmě nás zajímalo co se skrývá uvnitř přijímače, který se dá v půjčené verzi docela jednoduše rozdělat.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 


Více zařízení rozdělávat již nebylo nutné. Na pravé desce jsou vidět dva spínače pro parametrizační tlačítka a v horní části stavové LED. na základové desce například 2x výstupní mikro relé.

 Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY


Tady už máme praktické pokusy s bezdrátovým ovládáním, momentálně je sepnutý výstup Q2. Všechny varianty spínání jsou lépe vidět v praktické video ukázce na konci článku. 

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 


Ovšem na řadu přišlo i napájení z externího zdroje, tedy pěti plochých baterií a vyzkoušet prakticky dosah v otevřeném prostoru. Multimetr měří odebíraný proud z baterií cca 24mA. Protože maximální dosah zařízení ovlivňuje spousta vlivů, jako například umístění a držení tlačítka a přijímače, takže otočíte-li se například k sobě zády, okamžitě se přijímaný signál zeslabí, což je indikováno spodní LED diodou na přijímači, nelze objektivně dosah přístrojů změřit. Uvidíte ale i na video ukázce s naší asistentkou, že v desítkách metrů byl dosah bezproblémový.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 


Jako doplněk se dá koupit externí reléová anténa, která funguje v podstatě jako retlansační zesilovač signálu, tedy umístí se mezi tlačítko a přijímač tak, aby se obešla překážka bránící rádiovému signálu vysílače a přijímače. Starší ročníky tohle znají z vojny, podobně se pomocí retlansace vysílalo přes kopec.

Zajímalo mě, jestli se dá použít třeba dvě a více těchto antén a tím vícenásobně zvýšit dosah, ale podle informací z technické podpory zatím tohle s více anténami nikdo nezkoušel.

Bezdrátové ovladače ZB5R HARMONY 


Možnosti funkcí HARMONY XB5R.

Klikněte na obraz pro zvětšení.

Praktický dosah HARMONY XB5R.

Klikněte na obraz pro zvětšení. 


Závěr: 

Pokud budete mít tu možnost, rozhodně si to vyzkoušejte. Počítejte ale s tím, že je to silně návykové, několik dní budete chodit a pořád kolem sebe vidět možnosti použití. Například přidání ovládání na zařízení, kde by natažení dalších kabelů bylo velmi problematické, dále přenosné ovládání pro nějaké tipování, aby obsluha přesně viděla na požadované místo. Varianta s PNP výstupy připojenými přímo do externí periferie PLC, umožní přenést bezdrátové ovladače i na těžce přístupná místa, nebo přes zeď. Zcela jistě každého napadnou další a další možnosti použití. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Informace, manuály a katalogy pro XB5R najdete zde

Technická podpora, dotazy:  http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic/cz/podpora/kontakt/we-care.page 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209