Jak jsme viděli SPS IPC Drives 2014

  • pátek, 28 listopad 2014 03:00

blaja.gif Jak jsme viděli SPS IPC Drives 2014.

Největší podzimní událost v oblasti pohonů a automatizace je vždy veletrh SPS IPC Drives v Norimberku a máme pro Vás i několik naprostých novinek.

SPS Drives Norimberk 2014

Připravili jsme velmi hrubý průřez zajímavostí z letošního SPS Drives, včetně zajímavých demonstračních videoukázek sestav, které byly prezentovány. Je to ale jen zlomek toho co jste mohli vidět, nebo viděli.


Do Norimberku jsme se řítili ze severu a nelze na výstaviště netrefit. Jak fixní, tak světelné programovatelné cedule Vás bezpečně navigují na "Messe SPS". Německá preciznost a pečlivost je patrná na každém kroku, nejen na dálnici.

SPS Drives Norimberk 2014


Pětadvacítka nad hlavním vchodem informuje o jubilejním pořadí veletrhu. Uvnitř Vám okamžitě nabízeli jednoduché tašky pro katalogy a prospekty, přesně stejné jako na jarním Ampéru, jen s tím rozdílem, že zde jich byly "tuny" volně k odebrání a v Brně se o ně návštěvníci "trochu tlačili". 

SPS Drives Norimberk 2014


Siemens letos neponechal nic náhodě a suveréně zabral celou halu 11, ale i tak byl mnohde velký přetlak návštěvníků. A to jsme byli na SPS hned první den.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

SPS Drives Norimberk 2014


Ovšem občas se i u zajímavých věcí udělalo "okno" a bylo možné si vše v relativním klidu prohlédnout a osahat. Tento průhledný motor k měniči Sinamics hezky demonstroval, jak je vše uvnitř vyrobeno. Tohle totiž nikde jinde neuvidíte.

SPS Drives Norimberk 2014Videoukázka řízení pohonů regálového zakladače z S7-1500.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně LOGO! V8 již jsme si představili, ale jeho příslušenství LOGO! TDE jsme mohli vidět naživo až tady.

SPS Drives Norimberk 2014


První odlehčení: Tohle je jen část občerstvovací zóny ve stánku, vlastně hale Siemens. Nešlo kolem ani projít.

SPS Drives Norimberk 2014


Průmyslové konektory pro 1Gbit ethernet musí umět připojit osm žil. Na rozdíl od 100Mbit, kde stačí čtyři. Konstrukce konektoru je pak úplně jiná. Takhle na to jde Siemens, na každou stranu čtyři vodiče, řešení jiné firmy uvidíte dále.

SPS Drives Norimberk 2014


Všechny verze Siemens HMI panelů pohromadě. Tlačítkové, basic, comfort a mobilní.

SPS Drives Norimberk 2014


Bez pořádného napájecího zdroje nic nejede, proto SITOP verze v maximálně nadživotní velikosti na ocelové tyči a pod touto upoutávkou jste si mohli prohlédnout skutečné přístroje.

SPS Drives Norimberk 2014


Opustíme halu 11 a jdeme dál. Modemy eWON  jsou velmi známé pro dálkovou správu PC. Tato flexibilní verze FLEXI, umožní poskládat do sestavy vše, co budete potřebovat. Od běžných modemů jako třeba eWON Cosy, se liší úplně jiným designem.

SPS Drives Norimberk 2014


Murrelektronik a jeho novinka v redundantním napájení. Aktivní MB Redundancy Balance dokáže regulovat zatížení zdrojů přesně na polovinu. Používá technologii MOSFET tranzistorů a tím mimo jiné eliminuje úbytky napětí na minimum. S těmito přístroji připravujeme pro Vás velký praktický test.

SPS Drives Norimberk 2014


Moxa používá podobné modemy dálkové správy jako eWON, jen s vlastním designem.

SPS Drives Norimberk 2014


Pilz obsadil opět velký stánek, nesrovnatelný s jarním Ampérem v Brně. Ale vystavoval opět retrofit lisu, kde jste si mohli vytlačit přívěsek do nákupního vozíku. Ovšem zde bez jakékoliv tlačenice.

SPS Drives Norimberk 2014Druhé odlehčení: Jen barový pult u prezentace (už to není stánek) Weidmueller byl obrovský a výstavní plocha odpovídala poměrem.

Co se točilo z beček jsme nezjišťovali, tady na to není moc času.  

SPS Drives Norimberk 2014


Do prostředí s nebezpečím výbuchu operátorské panely a klávesnice EATON. Dokonce i pro zónu 22!

SPS Drives Norimberk 2014


Jiná konstrukční varianta 1GBit průmyslového ethernet konektoru od společnosti METZ connect. Osm žil nastrkáte do umělohmotného vedení a to přiklopíte na konektor. Vodiče se zařežou a konektor zajistí. Taky dobrý!

SPS Drives Norimberk 2014


Od Deltalogic kromě klasických adaptérů pro připojení k PLC, byly k vidění také alarmové TIXI moduly.

SPS Drives Norimberk 2014


Žádná historie, ale CPU pro řadu Simatic S5 přímo do standardního racku. Více na webu zde

SPS Drives Norimberk 2014


Absolutně nejlepší exponát pro přilákání návštěvníků a demonstrace řízení pohybu u společnosti Sensor-Technik. Chobotnice má tři pohyblivé chapadla a také mimiku, příští rok třeba přibude čtvrté pohyblivé. Mrkněte na videoukázku, ta stojí za to.

SPS Drives Norimberk 2014Tahle úžasná chobotnice nejen pohybuje chapadly, ale koulí očima a hýbe obočím.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně VIPA se spojila se společností Yaskawa, takže logicky PLC VIPA přes Profinet ovládají serva Yaskawa.

SPS Drives Norimberk 2014


Největší "šlágr" společnosti Beckhoff, jejich lineární XTS pohon. Od ostatních lineárů se liší tím, že stator je ta dráha a rotor pak jednotlivé vozíky. Ty tedy nepotřebují žádné vodiče, veškeré napájení jde do dráhy. Jeden vozík je pak jedna plně řízená osa, veškeré ovládání zajistí řídicí software TwinCAT, vozíky unesou i větší náklad, jak je vidět na videoukázce.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

SPS Drives Norimberk 2014Dva lineární XTS pohony Beckhoff.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně Stánek Helmholz nešel minout, proti Brnu hezky vyrostl. NETLinky pro spojení s PLC Simatic (MPI/Profibus), distribuované I/O periferie TB20, bezdrátové Profibus řešení, to vše jste mohli vidět i v Brně, ale novinky jsme přece jen našli.

SPS Drives Norimberk 2014


WALIE je absolutní novinka Helmholz, programovatelný switch, nebo chcete-li router. Umí všechny běžné funkce, také překládání IP adres, funkci Bridge a podobně. Podobnost v názvu s robotkem ze stejnojmenného filmu, je čistě náhodná. Vlevo pak jsou ethernetové routery dálkové správy REX100, které jsme pro Vás s PLC S7-1200 a LOGO! V8 otestovali před nedávnem.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

SPS Drives Norimberk 2014


Třetí odlehčení: Dokonalá ukázka souboje člověk - robot společnosti KEBA. V jedné dráze vedl auto průmyslový robot, ve druhé pak kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet jej porazit. Chvíli jsme to sledovali a nikomu se to nepovedlo, nadějný borec pro video vypadl v první zatáčce, takže na videu už jen zajímavé vítězné kolečko robota.

SPS Drives Norimberk 2014Videoukázka souboje člověk - stroj na autodráze.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně Identifikační a video systémy IFM, po Novém roku budete mít možnost se s nimi seznámit podrobněji na našem webu.

SPS Drives Norimberk 2014


SmartBridge společnosti Pepperl+Fuchs je naprosto nový systém posunu rozhodovací a kontrolní úrovně na nejnižší level. Snímač nahoře je do řídicího systému připojen přes dolní SmartBridge modul, který má v sobě paměťové médium pro záznam dat a hlavně Bluetooth rozhraní, viz dále. 

SPS Drives Norimberk 2014


Přes Bluetooth se následně ke snímači připojíte z tabletu a překontrolujete nastavení, upravíte, pokud je to potřeba, některé parametry snímače, nebo prostě jen  přečtete data ze senzoru. SmartBidge systém zatím není uvolněn do prodeje, počkejme do jara. Podařilo se nám vyzvědět, že aplikace do tabletu nebo mobilu bude zatím jen pro iOS, tedy "jabkaře".

SPS Drives Norimberk 2014


Čtvrté odlehčení: Stejně jako v Brně milé hostesky společnosti Keyence v slušivých kostýmcích, nabízeli za vizitku svítící tužku. Nejen dětem udělala velkou radost. Uvidíme, jestli zbudou také na Ampér 2015.

SPS Drives Norimberk 2014


Rittal měl prezentaci do "L" a bylo to opravdu veliké. Kromě jiného jste mohli vidět, jak se CNC laserem vyřezávají otvory do skříní. Nás zaujala nová řada závěsů CP40 - CP180, už jsme ji totiž letos použili na stroji. Závěsný panel pak koupíte přesně na sestavy ovládacích panelů ŘS Sinumerik. Vše je vymyšlené!

SPS Drives Norimberk 2014


Pavilon 2 byl věnován průmyslovým komunikacím, od Profibus, přes Profinet, Ethernet a také takovým o kterých jsme ještě neslyšeli. Ovšem EtherCAT byl vyvinut firmou Beckhoff již před deseti lety a je velmi nadčasový. Všechny komponenty Beckhoff běhají po této sběrnici a používají ji také jiní výrobci.

Ta doba cyklu na obrázku není vymyšlená.

SPS Drives Norimberk 2014


PROCENTEC a jeho nový ProfiSwitch X5 . Jestli si myslíte, že zde již nejde nic vymyslet, tak omyl. Tento pěti portový PROFIBUS switch dokáže na každém portu mít jinou komunikační rychlost, kterou nastavíte otočným přepínačem nad DB9 konektory. Vstupní rychlost do switche je automaticky detekována a výstupy si nastavíte podle potřeby. 

SPS Drives Norimberk 2014


U pohonářů v záplavě servomotorů a regulací jsme vybrali hezký řez motorem pro ty, kdo chtějí vidět, jak to uvnitř takového běžného AC motoru vypadá.

SPS Drives Norimberk 2014


Na závěr jsme si nechali vysokorychlostní synchronní stroj AKH se zajímavým dvojitým chlazením ventilátory s měniči.

SPS Drives Norimberk 2014Nejen s elektrikou se dělá pohyb - Festo a magická kostka.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně Páté odlehčení: I když počasí nebylo nic moc, typické větrníky nám na zpáteční cestě domů před hranicí přece jen zamávaly. Tak za rok třeba opět na viděnou.

SPS Drives Norimberk 2014


Jaroslav Blažek


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209