Klešťový multimetr i pro DC proudy

  • neděle, 10 srpen 2014 04:00

Logo pohon Klešťový multimetr i pro DC proudy.

Tento klešťový multimetr jsme se rozhodli vyzkoušet hlavně k vůli možnosti měřit také stejnosměrné proudy, což sice není nic neobvyklého u klešťáků, ale ne v této cenové hladině.

DT-363 multimetr

Tento přístroj s označením DT-363 výrobce CEM odněkud z Číny, jsme našli ve výprodeji za velmi příjemnou cenu. Proto se podíváme, jestli vůbec něco umí a dokáže změřit.


Výrobce do multimetru vtěsnal funkce, které snad ani nejdou řádně využít. Celý přístroj pořízený, jak již bylo uvedeno, ve výprodeji na GM electronic, je v textilním obalu, s měřícími hroty a termočlánkem typu K pro dotykové měření teploty. Napájení zajistí vložená 9V baterie, takže stačí klešťák jen zapnout a měřit.

DT-363 multimetr


Rozevřít měřící kleště dokáže tento přístroj na cca 30mm, což je vzhledem k rozsahům dostatečné. Na sběrnice jej ale jednoduše nenavlečete, k tomu ani není určen.

DT-363 multimetr

 

Nejzajímavější ovšem byla ergonometrie přístroje, klešťák totiž neuvěřitelně bezvadně pasuje do ruky, není úplně lehký, takže jej neupustíte a drží se opravdu výborně.

DT-363 multimetr


Co všechno přístroj umí změřit, v jakém rozsahu a s jakou přesností, je uvedeno v tabulce. Údaje berte s rezervou, přesnost není z rozsahu a z posledního řádu pět digitů. Nejlepší bude si to vyzkoušet prakticky, u takových přístrojů mnohokrát taková přesnost v praxi stačí, proud motoru a k němu proudovou ochranu Vám ukáže a nějaká ta desetina ampéru nehraje roli.  

DT-363 multimetr


Nejvíce nás zajímalo měření menších stejnosměrných proudů, takže 2,5A zdroj, 24V žárovky a klasický Avomet.

DT-363 multimetrJedno z měření ukazuje celkem přesné hodnoty DC proudu, tu desetinu přístroji klidně odpustíme, na nastavení proudové ochrany pro napájení PLC a systému je to dostačující. Při větším proudu byla odchylka stejná. Na větším rozsahu 400A si vyzkoušejte změřit, kolik bere z baterky startování auta. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

DT-363 multimetrStřídavý proud přístroj také ukázal v udávané přesnosti, můžete si tipnout, kolik teče tafopájkou. To máme tu menší 75W, je to přibližně 100 Ampér, ta desetinná tečka není na displeji moc vidět. Záleží také na průřezu drátu pájecího očka.

DT-363 multimetrVýborně funguje podsvícení displeje, které se zapíná samostatným tlačítkem a ten je pak pro nás starší čitelný i bez brýlí. Při měření musíte chvilku počkat, až se automatické přepínání rozsahů uklidní, to je ale obecný jev u automatiky v této cenové kategorii.

Tolik máme v dílně v zásuvce 230VAC.

DT-363 multimetrTermočlánek víceméně ukázal teplotu na hrotu pájky jen pro kontrolu, že to opravdu měří. Moc často asi tuhle funkci používat nebudeme.

DT-363 multimetrOvěřili jsme i údaj ohledně stejnosměrného napětí, rozdíl změřené hodnoty na dvou přístrojích není nijak podstatný.

DT-363 multimetr


Závěr: 

Než si pořídíte přístroj v podobné cenové kategorii (my jsme zaplatili něco málo přes tisícovku), ujistěte se, že jej budete používat pro víceméně orientační měření, které ale v praxi mnohokrát stačí. Jestliže chcete opravdu měřící přístroj, běžte do jiné cenové hladiny, nabídka na trhu je velmi široká.  

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

DT-363 na GM electronic: http://www.gme.cz/klestove-merici-pristroje               

Klešťové přístroje jiné kategorie: http://www.meraky.cz/Klestove-ampermetry/  

Profi klešťové přístroje FLUKE: http://www.fluke.com/fluke/czcs/products/klesove-multimetry.htm  

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209