• Blaja
  • Archiv
  • LOGO! 0BA7 prakticky Ethernet port a SD slot

LOGO! 0BA7 prakticky Ethernet port a SD slot

  • čtvrtek, 15 září 2011 04:00

Logo automaty LOGO! 0BA7 prakticky Ethernet port a SD slot.

Podíváme se fyzicky na  nové LOGO! 0BA7, které je podstatně více vybaveno proti svému staršímu bratru verze 0BA6. Tedy na první pohled viditelný Ethernet RJ45 konektor a slot na paměťovou kartu. 

Standardními vlastnostmi a funkcemi programovatelného Siemens LOGO! modulu se nemá smysl zabývat, zařízení je na trhu již dlouho a spousta čtenářů jistě ví o co jde. Zajímavé proto bude využití Ethernetu a paměťové karty. A jak bylo uvedeno v předešlém článku, kde jsme se zabývali programovacím softwarem pro LOGO!, zkusíme jednu z nových funkcí prakticky. Na závěr si ukážeme i krátké video, aby bylo vidět co a jak. 


Na samotném LOGO! modulu již nenajdete programovací konektor, tuto službu spolehlivě zastane Ethernet port a z čelní strany pod krytem se ukrývá slot na paměťovou SD kartu. Ethernet je možné využít jak pro spolupráci s softwarovým nástroje LOGO!Soft Comfort, tak pro částečné komunikační možnosti s jinými moduly LOGO!, PLC a HMI.

Není na internetu zatím mnoho fotografií nového LOGO!.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Samozřejmě nejprve po zapnutí bude nutné nastavit někde IP adresu a podobné věci, jinak nemá smysl LOGO! do sítě připojovat. Je dobré připomenout, že toto nastavení musíme udělat, i když žádné komunikační funkce nebudeme používat, přenos programu do LOGO! je totiž také možné jen přes Ethernet, nebo SD kartu. O tom ale bude řeč později.  V menu modulu na nastavení sítě proto najdeme novou položku.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Pod ní je ukryto zadání IP adresy a dalších nezbytností. Nejedná se o nic složitého, je to v podstatě velmi jednoduché. 

LOGO 0BA7 Ethernet 


Kromě IP adresy v uvedeném menu máme možnost nastavit i masku podsítě a gateway. Tedy standardní síťové vlastnosti každého zařízení připojeného do Ehernetu.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Každý modul má vlastní MAC adresu natištěnou přesně nad síťovým konektorem, takže i pevné připojení na router není problém.

Port skvěle akceptuje běžné i křížové propojení kabelu.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Další nastavení stačí pak jen udělat softwarovém nástroji LOGO!Soft Comfort a sice definovat interface pro naše LOGO!. Není nutné používat žádný vyhledávač nebo něco podobného, zadáme jen adresu, masku a hotovo. Dále se již pracuje s programovacím nástrojem úplně stejně jako při připojení přes RS232 na starší LOGO! moduly.

Je dobré si na přístroj třeba pingnout, abychom se ujistili, že je v síti přítomen. 

LOGO 0BA7 Ethernet 


Mimo jiné jsem zkusil ohraničení displeje v konfiguraci a následně ve skutečnosti.

Zprávy a zobrazení displeje se dají samozřejmě konfigurovat i v rozšířené variantě jako u staršího modelu, využívat tedy bar grafy, měnící se texty a podobně.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Skutečně, ještě by se do okna fyzicky několik znaků vešlo, jenže displeje a řadiče k nim se taky vyrábí jen po určitých rozměrech. To je na ukázku, neboť poprvé jsem si myslel, že nějaké znaky na displeji chybí.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Jednoduchý zkušební prográmek nám běží, vyzkoušíme si práci s SD kartou. Není nutno používat speciální karty, bez potíží fungovala i starší SD na které dokonce byly i nějaké data, takže nemusí být ani prázdná.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Z programovacího software při přenášení programu do LOGO! zaškrtneme volbu kopírování na SD kartu a program  se zapíše i na kartu.

Přes displej a menu LOGO! je tuhle funkci také možné aktivovat. 

LOGO 0BA7 Ethernet 


Na SD kartu se uloží dva soubory, vše se děje automaticky. 

LOGO 0BA7 Ethernet 


Pak už stačí jen LOGO! vymazat, uvést do "Stop" stavu. V menu poté vybrat možnost kopírovat program z karty do modulu. Je to jasné i ze symbolů. Počkáte si chvilku na symbol přesýpacích hodin a pak už LOGO! startuje s programem ze SD karty. Pokud máme větší množství stejných aplikací, tak je tohle výborná možnost jak nemuset všude chodit s notebookem, stačí obyčejná karta za pár korun.

Je zde vidět i možnost uložení programu na SD kartu.

LOGO 0BA7 Ethernet 


V minulé článku jsme si ukázali jednu z nových funkcí, astronomický čas. Jenže bez LOGO! není možno si něco takového zkusit. Nyní stačí zadat souřadnice města, uložit a přenést do modulu. Pak jen čekat na správnou dobu. Obvod se totiž chová jako kontakt a přes den je sepnutý, přes noc rozepnut.

Vlastní vytvořené lokace si software pamatuje a nabízí v menu.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Jestliže chceme vidět obě doby kdy dojde k překlopení obvodu, zkusíme si časy dát na displej a uvidíme jestli se systém moc nespletl.

Jen je nezbytné správně nastavit letní/zimní čas a časové pásmo.

LOGO 0BA7 Ethernet 


K 14.9 jsou časy začátku a konce dne v pořádku, přesně se soumrakem se obvod překlopí. Zkusil jsem to porovnat s meteo serverem a v Praze den začíná později o 14 minut a o 14 minut později i končí. 

Zas mají Pražáci delší den!

LOGO 0BA7 Ethernet 


Co se týče komunikačních možností, jsou částečně možné ve variantě jako mezi dvěma PLC a nebo variantou server - klient kde jako server může být  i OP panel Siemens.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Tyto spojení je nezbytné řádně nakonfigurovat, stejně jako VM prostor tedy "Variable Memory" a zkusit si někde na stole.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Zajímavá je funkce monitorování proměnných v on-line režimu z LOGO!. Hodnoty se vypisují do tabulky, kterou je možné ukládat do *.csv logovacího souboru na disk.

LOGO 0BA7 Ethernet 


Kompletní nová výbava LOGO! ve verzi 0BA7. Technické parametry byly zmíněny v minulém článku a nevymykají se předchozím verzím LOGO! 

LOGO 0BA7 Ethernet 


LOGO! 0BA7 na video ukázce.

Klikněte na obraz pro zvětšení 


Závěr: 

V každém případě je Ethernet přínos, není nutno řešit spojení s LOGO!Soft Comfort přes sériové porty. Možnost nahrát program z a na běžnou SD kartu je také plus. Ostatní druhy komunikace, jak jsou prezentovány v oficiálních materiálech Siemens, jsou na zvážení každého uživatele. Aby pak cena za parametrizaci a zprovoznění spojení nepřesahovala mnohokrát cenu samotného modulu.

V současné době vychází pro LOGO!Soft Comfort V7.0 čeština jak pro program, tak i pro nápovědu programu viz. odkaz níže 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Modul LOGO 0BA7:  http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=7ef3b879ac&ctxp=home

Software a čeština LOGO!Soft Comfort V7.0: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=7ef3b879ac&ctxp=download_software

LOGO! 0BA7 zapůjčil autorizovaný prodejce Siemens: http://www.mezpohony.cz/cz/3-obchod/17-siemens.html

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209