• Blaja
  • Archiv
  • Nastavení měniče Mentor MP softwarem CTSoft

Nastavení měniče Mentor MP softwarem CTSoft

  • úterý, 10 červenec 2012 04:00

Logo pohon Nastavení měniče Mentor MP softwarem CTSoft.

Téměř každý výrobce pohonů nabízí k uvedení do provozu a nastavení pohonu nějaký software. Control Techniques má pro všechny své měniče svůj CTSoft, který jsem před uvedením do provozu DC měniče Mentor MP vyzkoušel.

CTSoft Control Techniques

Není vůbec na škodu si před zprovozněním měniče něco zkusit nejprve doma, ať už instalaci patřičného software a pak nastavení nebo přednastavení celého pohonu. Stačí proto si patřičný nástroj stáhnout z webu výrobce, který jej poskytuje zdarma. Pro delší použití je nutná jen registrace, jak uvidíme dále. S prostředím CTSoftu se můžete seznámit také na naší video ukázce v závěru článku. Proti starší verzi tohoto software, z doby před téměř deseti lety, je to již někde jinde. 


DC měnič Mentor MP. Nahrazuje starší model Mentor II a klidně můžeme říci, že to dobré zůstalo zachováno včetně typického rozmístění silových vývodů měniče. Jedná se již o pátou generaci stejnosměrných měničů, řídicí část je převzata z univerzálního střídavého měniče Unidrive SP, proto Mentor MP poskytuje optimální výkon a flexibilní systémové rozhraní.

Měnič lze bez potíží integrovat do moderních komunikačních sítí včetně Ethernet, EtherCAT a PROFIBUS. K dispozici jsou modely pro dvou nebo čtyř kvadrantový (rekuperační) provoz, možnost připojení enkodérů SinCos, SSI, Hiperface a EnDAT. Výkonově měnič obsáhne 25A až 1850A pro vstupní napětí 480V až 690V. Pro ještě větší výkony je možné paralelní spojení měničů.

Jako bonus je snadno použitelný editor liniových schémat, vhodný pro přidání jednoduchých vlastních funkcí do měniče, podobně jako to měl starší model Mentor II, kde se ale musela instalovat doplňková karta MD29.

CTSoft Control Techniques 


Vlastní CTSoft stačí po stažení z webu během několika minutek nainstalovat. 

CTSoft Control Techniques 


Pokud si chcete nástroj jen zkusit, není potřeba nic dělat, ani registrovat, celý software bude fungovat po dobu 30dní. Pro delší používání je nutná registrace. Ta je zdarma, stačí jen na webu Control Techniques vložit číslo software (Lock Code) a v zápětí Vám na email přijde kód, kterým se po vložení do patřičného okna nástroj celý uvolní. Je to jednoduchý proces, zabere jen několik minut včetně vytvoření vlastního účtu, který slouží pro registraci dalšího software společnosti Control Techniques.

CTSoft Control Techniques 


Tohle je momentálně poslední dostupná verze CTSoftu.

CTSoft Control Techniques 


I když potřebujete jen určitý druh pohonu, CTSoft nabízí všechny měniče společnosti od střídačů přes DC měniče až po serva. Dokonce i externí budič FXMP25, který se dá použít i pro vlastní atypické aplikace. 

CTSoft Control Techniques 


 

Jak je u takových nástrojů obvyklé, levé okno je vyhrazeno navigaci v parametrech a ostatního menu, pravé okno pak zobrazuje vybrané. Celá nabídka je samozřejmě také dostupná přes textové horní menu. 

CTSoft Control Techniques 


Měnič je vybaven sériovým rozhraním, takže nastavení tomu musí odpovídat. Jinak komunikace nepojede. Mentor MP má toto rozhraní vyvedeno na RJ45 konektor, klasický CANON na něm nenajdete, takže si vše připravte dopředu, nebo si pořiďte originál kabel, který využijete i pro další měniče.

CTSoft Control Techniques 


CTSoft nabízí možnost rychlého nastavení měniče, které je velmi uživatelsky přívětivé a pohon s ním dokáže nastavit téměř každý. Stačí opsat štítek z motoru.  

CTSoft Control Techniques 


Rychlostní limity jsou také graficky zpracovány, aby vše bylo jasné na první pohled. Nemusíte proto hledat v manuálu co a jak. 

CTSoft Control Techniques 


Jako zpětnou vazbu rychlosti je možné zapojit téměř všechny dostupné varianty, navíc možné měnič rozšířit dalším modulem univerzálního rozhraní pro zpětnou vazbu pro připojení dalších typů encodérů.   

CTSoft Control Techniques


Tak jak jste možná byli zvyklí ze starších verzí software Control Techniques, dají se všechny parametry zobrazit podle jednotlivých kategorií menu. Červeněji jsou automaticky zvýrazněny parametry lišící se od továrního nastavení. To je tím pádem perfektně přehledné. 

Jako u všech měničů Control Techniques je Menu 0 vyhrazeno pro základní nastavení a jsou v něm všechny parametry z ostatních menu, které pro drtivou většinu aplikací stačí nastavit. Není nutné si proto zatěžovat hlavu stovkami parametrů a přebírat který použít. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

CTSoft Control Techniques


Blokový diagram signálů v měniči je včetně parametrů, takže stačí kliknout na požadovaný parametr a například i přepínač se graficky nastaví podle parametru. Vidět je to pěkně i na video ukázce v závěru.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

CTSoft Control Techniques


V on-line připojení je k dispozici jednoduchá diagnostika a monitoring měniče.

CTSoft Control Techniques


Pro komparaci parametrů měniče stačí aktivovat patřičné menu z nabídky.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

CTSoft Control Techniques


Pokud náhodou něco nenajdete, nebo nevíte, je k dispozici výborná kontextová nápověda. Pro ukázku jsem vybral z helpu seznam komunikačních možností s měničem.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

CTSoft Control Techniques


CTSoft - software pro měniče Control Techniques prakticky. 

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 


Závěr:

Control Techniques se řadí k předním dodavatelům inteligentních měničů pro průmyslové a komerční pohonářské aplikace. V praxi se jejich měniče používají u velkého množství řešení nejen pro cenovou dostupnost, ale i pro bezvadnou technickou podporu a veškerou potřebnou dokumentaci v češtině. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Control Techniques Česká republika: http://www.controltechniques.cz/ 

Mentor MP: http://www.controltechniques.cz/produkty/stejnosmerne-menice/mentor-mp/prehled.aspx 

Control Techniques software: http://www.controltechniques.cz/produkty/software/prehled.aspx

Registrace software: http://www.controltechniques.com/Registration/ 

BLAJA automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209