• Blaja
  • Archiv
  • Miniserver, ovládání domovní automatizace od Loxone

Miniserver, ovládání domovní automatizace od Loxone

  • úterý, 19 červen 2012 04:00

domauto.png Miniserver, ovládání domovní automatizace od Loxone.

Společnost Loxone má pro vlastní řídicí systém domovní automatizace jednotku s patřičným názvem Miniserver, který celkem vtipně vystihuje celý systém. Uvidíme také, že umí spolupracovat i se Siemens LOGO! 

Miniserver Loxone

Řídící jednotce každý výrobce může říkat jinak, pro někoho je to jen menší krabička, jiný zase skládá přístroje do racků v případě použití pro veliké celky (také si to ukážeme později). To už ale není otázka pro domácí automatizaci, ale spíš pro řešení ovládání velkých zasedacích místností, kongresových center a podobně. Proto je zajímavý relativně malý a jednoduchý modul s názvem Miniserver přesně určený pro rodinné domy. 


Samotná jednotka společnosti Loxone je v typizované krabičce, s barevným odlišením svorkovnic. To je u všech produktů Loxone stejného významu, takže například modré svorky jsou vždy vnitřní komunikační sběrnice pro připojení rozšiřovacích modulů a tak dále.

Mimochodem je to dobrý nápad, jak je vidět, druhů signálů na jednotce je dost a dost. 

Miniserver Loxone 


Uvnitř miniserveru toho k vidění moc není, nejvíce místa zaberou výstupní relé a ethernetový konektor.

Miniserver Loxone 


Než si vypisovat co jednotka umí je zajímavější její grafické zapojení.  Tohle vše je v základním vybavení, pokud je potřeba více fyzických vstupů/výstupů stačí jednotku rozšířit.

Pro připojení samotných aktorů, vypínačů a dalších prvků slouží  KNX/EIB sběrnice, která je podporována spoustou výrobců koncových zařízení. 

 

Miniserver Loxone 


Tady přesně uvidíme, že není daleko od Siemens automatizaci k této domovní. Pro připojení malého programovatelného LOGO! modulu do sítě EIB slouží CM komunikační modul, takže tím pádem se z LOGO! stane běžný účastník na EIB sběrnici, podobně jako třeba vypínač. Modul umožní adresovat maximálně 16DI, 12 DO, 8 AI a 2 AO v LOGO! 

Viděl jsem někde realizaci LOGO! jako regulátor topení a přes tento modul byl celý regulátor připojen do systému ovládání domu. 

Miniserver Loxone 


Rozšiřující modul I/O pro základní jednotku je stejný jako miniserver, jen mu chybí KNX/EIB sběrnice a ethernetový konektor. Počet připojení těchto rozšiřovacích modulů není omezen. 

Miniserver Loxone 


Miniserver podporuje také DMX komunikaci, stačí jej rozšířit o patřičný DMX modul. Tento umí 250 kbit/s na DMX 512 sběrnici a umožní připojit až 128 adres. Konfiguruje se přes software Loxone Config, který si ukážeme v dalším článku.

Připomeňme si, nejzajímavější vlastnosti DMX systému:

Systém DMX vznikl za účelem kompatibility jednotlivých zařízení pro řízení světel a nahrazuje analogové řízení. Digitální řízení LED svítidel umožňuje velmi přesné a spolehlivé nastavení intenzity a barvy světla jednotlivých svítidel. Pomocí DMX je možné ovládat až 512 nezávislých kanálů. Každý kanál systému DMX je 8 bitový, proto může nabývat hodnot od 0 (intenzita 0%) po 255 (intenzita 100%). Například 12V PWM modul umožňuje nastavení výstupního napětí s krokem řádově 10mV, což je pro většinu aplikací dostatečná přesnost. Na rozdíl od analogového systému, kde pro každý řízený vstup bylo zapotřebí použít jeden vodič, systém DMX používá ke komunikaci pouze 2 vodičů, ať už řídíme jedno, nebo třeba padesát svítidel.

Miniserver Loxone 


Loxone pro DMX systém má i vlastní stmívače, které potřebují jen komunikační sběrnici a napájení pro svítidla.

Použít se ovšem dají jakékoliv další DMX zařízení.

Miniserver Loxone 


Jako doplněk pro stávající elektroinstalaci je možné připojit například dálkově ovládaný spínač přímo do zásuvky.

Miniserver Loxone 


To vše by ale bylo k ničemu bez elegantního a přehledného ovládání celého systému. Použít můžete jakýkoliv externí systém, který dokáže s Miniserverem komunikovat nebo, což v tomto případě bude asi prvořadé, využít vestavěný webový server přímo v Miniserveru.

Miniserver Loxone 


V základním nastavení je pak celé ovládání přehledné a stačí k němu jakýkoliv PC s internetovým prohlížečem. Stačí je zadat IP adresu Miniserveru.

Miniserver Loxone 


Neméně důležitá je pak možnost mobilního ovládání, která se v případě použití webového severu přímo nabízí. Jako ovládací jednotku lze pak pohodlně využít iPhone nebo iPad s patřičnou aplikací, výrobce nabízí i variantu pro chytré mobily s OS Android.  

Miniserver Loxone


Konfigurační software řídící jednotky Miniserveru stačí stáhnout z webu Loxone. Instalace je rychlá a jednoduchá.

Miniserver Loxone


Samotný nástroj Loxone Config jede i bez připojení k jednotce, takže si vše můžete osahat a vyzkoušet pro případnou realizaci.

Miniserver Loxone


Vybrali jsme pro Vás ukázku uchycení, připojení a ovládání Miniserveru přes iPad.

Použití iPadu pro ovládání Miniserveru, montáž, praxe. 

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 


Závěr:

Moderní, výkonné a relativně zajímavé řešení domácí automatizace. Od ovládání žaluzií, až po inteligentní a efektivní regulaci topení. Pro základní provoz nepotřebujete žádné další přídavné servery, žádné další komponenty, žádné softwarové licence ani speciální elektroinstalace. Systém můžete samozřejmě dále rozšiřovat podle libosti jak přes KNX®/EIB sběrnici, tak pomocí dalšího příslušenství.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Řídící jednotky systému Loxone: http://www.loxone.com/Pages/cz/produkty/LoxLIVE/LoxLIVE.aspx

Technická podpora, projekty systému Loxone: http://www.loxone.com/Pages/cz/service/Support-Kontakt/Kontakt-CSY.aspx     

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209