• Blaja
  • Archiv
  • Notebook s SSD diskem nebo HDD? Nejlépe obojí najednou.

Notebook s SSD diskem nebo HDD? Nejlépe obojí najednou.

  • čtvrtek, 14 červenec 2011 04:00

blaja.gif Notebook s SSD diskem nebo HDD? Nejlépe obojí najednou.

Pořizovali jsme notebook, takže otázka zněla jít do SSD disku, nebo preferovat ještě klasický HDD? Nakonec proč vybírat, když to jde s obojím najednou.

Při výběru nového notebooku už dnes lze vážně zvažovat, zda si do svého budoucího stroje pořídit SSD disk. Jejich cena už je na celkem přijatelné hladině - za 2.5" SATA II disk s kapacitou okolo 100GB zaplatíte v rozmezí pár stovek asi 4 tisíce korun. Samozřejmě záleží, kolik můžete (resp. chcete) do celého notebooku s SSDčkem investovat, ale uvažujme, že jsme ochotni zaplatit okolo 20 tisíc korun.

S takovými prostředky se nabízí řešení koupit notebook za 16-18 tisíc, k němu výše zmíněný SSD a nahradit jím klasický HDD, se kterým notebook koupíte. Tento postup má však tu nevýhodu, že takovýto SSD má kapacitu vhodnou typicky na instalaci systému a programů, ale skladovat na něm ještě nějaká další data už není optimální. Tento problém se ale dá jednoduše řešit použitím externího disku, jenom pak musíte s notebookem tahat další věc navíc. No a to jsme nechtěli, neděláme kompromisy.

Nakonec jsme našli, i s pomocí internetu - odkaz na konci článku, elegantní řešení – existuje SSD disk do mini PCIe (PCI Express) slotu. Nejznámější je Intel 310 SSD 40/80GB Soda Creek (přičemž 40GB varianta nemá moc význam – je to málo), který podporuje technologie jako TRIM, NCQ nebo S.M.A.R.T. Bohužel je téměř nemožné najít notebook, který bude mít mini PCIe slot s podporou mSATA (= bude v něm ten SSD disk fungovat) a cenu respektující naše možnosti (cca 18 tisíc).


Naštěstí je zde slovo „téměř“. Existuje totiž právě jeden notebook, který splňuje všechny podmínky. Je jím Lenovo ThinkPad L520. Ono tuto technologii podporují údajně všechny nové ThinkPady (T420s, T420, T520, L420, L520 a W520), ale jenom model L520 se s cenou pohybuje v rozmezí 17-19 tisíc (v závislosti na konfiguraci). Bohužel nám však nebyl nikdo schopen potvrdit funkčnost tohoto SSD disku v tomto modelu – nenašli jsme žádné zkušenosti uživatelů a ani Lenovo samotné nebylo schopno přesně říct, zda to bude fungovat nebo ne. Vždy jsme dostali vyjádření typu "teoreticky by to fungovat mohlo, ale zatím jsme to nezkoušeli". Nezbylo tedy nic jiného, než podstoupit jisté riziko a vyzkoušet to na vlastní pěst.

Notebook jsme pořídili v nejlepší konfiguraci, protože rozdíl mezi verzemi s Core i3 + 2GB RAM a Core i5 + 4GB RAM byl asi tisíc korun, což už není podstatné. 

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


SSD disk Intel 310 SSD 40/80GB Soda Creek na ilustračním obrázku. Je třeba otevřeně říct, že nebylo úplně jednoduché tento Intel 310 SSD 80GB sehnat, protože se jedná o docela exotické zboží, a když jsme ho tedy zrovna potřebovali, tak jej nikdo neměl skladem. To už ale nemusí být v době publikace článku pravda, v této oblasti se nabídka mění velmi rychle.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


Ale asi po 14 dnech jsme se dočkali a disk spolu s notebookem dorazil.

Při rozbalení disku nás překvapilo, jak je opravdu maličký. Výrobce uvádí rozměry 50,8 x 29,85 x 4,85 mm. To pro představu to znamená, že disk je velký asi jako třetina klasické platební karty, nebo srovnatelný s dvěma kovovými padesátikorunami viz. obrázek.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


Fyzická instalace disku je bezproblémová, na spodní straně notebooku stačí odšroubovat jeden šroubek na krytu toho správného slotu.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


Prázdný WWAN slot s miniPCIe konektorem. Disk do něj půjde mechanicky instalovat a díky udávané podpoře mSATA i fungovat.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


SSD disk je tam, zatím jen fyzicky, to pravé teprve přijde, zda si jej BIOS najde.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


Vše OK, SSD disk byl okamžitě rozpoznán. Nyní je vidět jako HDD2 na bílém řádku. Nad ním je instalovaný klasický HDD 500GB/7200 rpm. 

 

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


Když jej našel BIOS, tak operační systém Windows 7 64bit s tím taky neměl problém. Oba disky jsou detekovány a přístupné v operačním systému.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


Teď už to nejzajímavější, ukážeme si benchmarky z programu AS SSD Benchmark.

Klasický plotnový disk podává srovnatelný výkon s SSD pouze při sekvenčním čtení/zápisu (zde testováno na 1GB souboru).

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 


SSD disk je v testu při práci s náhodnými 4K bloky daleko vepředu. To potvrzuje jeho hlavní výhodu - SSD je neporovnatelně rychlejší při práci s malými soubory než klasický HDD, což se projevuje v mnoha oblastech - rychlejší start systému, instalace, spouštění programů a práce s nimi a vůbec svižnější provoz celého počítače. Dále je zde v tomto případě výhoda prakticky nulové hmotnosti i hlučnosti a také menší náchylnost na poškození (SSD neobsahuje pohyblivé mechanické části).

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 

K naměřeným hodnotám ještě jedna poznámka – rychlost disků udávanou výrobci je možné dosáhnout (pokud vůbec) pouze při sekvenčním čtení/zápisu (u našeho disku Intel uvádí hodnoty 200MB/s čtení a 70MB/s zápis, což se téměř shoduje s naměřenými hodnotami). Pokud však budete SSD používat jako systémový disk (což určitě budete), tak bude daleko důležitější rychlost práce s malými soubory, která se při běžném provozu uplatňuje mnohem více.


Na závěr ještě několik praktických porovnání se starším notebookem. Tedy první sestava je ThinkPad L520 (Core i5, 4GB RAM, Intel 310 SSD) a druhá 4 roky starý Compal HEL80 (Core 2 Duo 1,83 GHz, 2GB RAM, 7200 rpm disk). Na ThinkPadu je čerstvý systém (Windows 7 64bit), plus programy. Na HEL80 je víceméně to samé, jenom asi rok a půl používané (ale udržované). Následující tabulka ukazuje časy (v sekundách) nutné pro boot a pro spuštění vybraných programů.

SSD disk a HDD disk najednou v notebooku 

Údaje mohou být trochu zkreslené tím, že porovnáváme dnešní a 4 roky starý notebook, nebo čistý a používaný operační systém, ale i přesto je vidět, že start systému i rychlost spouštění vybraných programů je na SSD několikanásobně rychlejší.


Závěr: 

Mít v notebooku dva disky – jedno rychlé SSD na systém + programy a klasický HDD (v tomto případě 500GB, 7200 rpm) na data je naprosto dokonalé řešení. Skloubíme výhody obou typů disků (u HDD je stále podstatně lepší cena za GB) a vše máme v jednom těle, tj. nemusíme s sebou tahat další zařízení (třeba externí disk). Intel 310 SSD je sice mírně pomalejší než klasické 2.5" SSD, ale za první není to o mnoho a za druhé je to pořád několikanásobně rychlejší než klasický HDD. Práce na notebooku je o třídu lepší – start systému, rychlost spouštění programů i práce s nimi a vůbec všechno je svižnější. Uspání a probuzení je také okamžité. Velice rychle si na to zvyknete (že je všechno hned) a přechod zpět na stroj s klasickým HDD poznáte. Další výhodou je nulová hlučnost - to je fantazie (HDD se při nečinnosti vypíná) a prakticky žádná extra hmotnost navíc. To vše za celkem přijatelnou cenu něco málo přes 22 tisíc.

Jediný potenciální problém zde může být v životnosti – u SSD je počet zápisů do každé buňky omezený a u těchto nových disků ještě nejsou zkušenosti s tím, zda je tento počet zapsání dostatečný nebo ne. Disk sice podporuje technologie, kdy se snaží využívat všechny buňky rovnoměrně, obsahuje rezervní buňky, kterými nahrazuje buňky již zničené, ale až praxe ukáže, zda je to dostatečné. Záruka na tento disk jsou velice příjemné 3 roky, tedy hodně prostoru pro reklamaci, takže za tu dobu uvidíme, jak se situace vyvine. Je možné, že po 3 letech už nebude problém podobný disk vyměnit za nový.

A samozřejmě pokud chcete notebook na prohlížení internetu, vyřízení pošty a psaní dokumentů v textových editorech, tak tahle sestava jistě není pro Vás, to si kupte noťas za 10 tisíc kdekoliv v obchodě a budete spokojeni. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Inspirace s jiným modelem Lenova: http://myego.cz/item/vykon-lenovo-thinkpad-t420s-s-intel-310-ssd-soda-creek-80gb

Notebooky LENOVO: řada ThinkPad  


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209