• Blaja
  • Archiv
  • Přehledné řízení energií a komunikace přes GPRS manager

Přehledné řízení energií a komunikace přes GPRS manager

  • pátek, 01 únor 2013 02:00

soft.gif Přehledné řízení energií a komunikace přes GPRS manager.

Systém automatizace budov společnosti Panasonic Electric Works (PEW) si bere za cíl poskytovat otevřené řešení postavené na veřejných komunikačních protokolech.

GPRS manažer PEW

Základem řízení jsou průmyslová PLC (Programovatelné automaty), kde pro sběr dat jsou využity protokoly LON (Local Operating Network), BACnet (Building Automation and Control Networks) or M-Bus (Meter -Bus) a dále PLC komunikují po standardních protokolech jako je IEC 60870-5, OPC (OLE for Process Control) nebo Modbus TCP až k centrálnímu systému sběru dat SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition).


GPRS manažer PEW

Nedílnou součástí automatizace budov je management energií – a tím se nemyslí jen energie elektrická. Stejně jako u elektriky dochází ke strmému růstu cen také u plynu, stlačeného vzduchu či vody. Každou pro nás důležitou energii můžeme měřit vhodnými senzory nejen na vstupu, ale optimálně zvolenými čidly mohou být osazeny i jednotlivé dílčí větve. Prostřednictvím Eco Power Metrů můžeme sledovat nejen spotřebu jednofázových či třífázových spotřebičů, ale zároveň můžeme na jejich pulzní vstupy přivést signál z konkrétního čidla příslušné měřené energie. O tyto naměřené hodnoty se již postará bezpečný přenos dat. Jednotlivé měřící body lze připojit k řídícímu systému přes RS485, prostřednictvím ethernetu nebo bezdrátově. Hodnoty z nepřipojených měřících míst můžeme přenášet např. prostřednictvím SD karty a společně pak data podrobit zpětné analýze, aby mohla být zahájena nezbytná a správná opatření pro zvýšení energetické účinnosti. Neustálé sledování a optimalizace jsou základním kamenem pro moderní a efektivní hospodaření s energií. Vhodně postavená topologie sítě nám do budoucna zajistí nejen on-line sledování průběhů, ale zároveň umožní data měnit či dokonce jednotlivé připojené body programovat.

Pokud budeme chtít sledovat více objektů je jednou z variant možnost využít GPRS manažera a naprosto autonomně, bez potřeby jakýchkoliv drátů, kontrolovat data ze sledovaných objektů. Veškerá komunikace, pokud je to potřeba, probíhá přes VPN čímž je zajištěna naprostá diskrétnost a zároveň je řízení chráněno před napadením zvenčí.  

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Další informace: http://www.panasonic-electric-works.cz 

Luděk Barták
Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka
AC-Platinium,
Veveří 3163/111, 616 00 Brno
Tel: +420 541 217 001
Fax: +420 541 217 101 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209