• Blaja
  • Archiv
  • Přes INSYS EBW-E100 k PLC Simatic ze smartu

Přes INSYS EBW-E100 k PLC Simatic ze smartu

  • neděle, 13 duben 2014 04:00

Logo automaty Přes INSYS EBW-E100 k PLC Simatic ze smartu.

Když už jsme si ukázali vzdálenou správu PLC Simatic přes router INSYS EBW s použitím virtuálních adres zkusíme, jestli to bude funkční také ze smartu s Androidem při použití nějakého malého SCADA klienta.

Insys EBW router and smart

Před začátkem testu jsme byli k tomuto řešení skeptičtí, ne ovšem z důvodu nefunkčnosti spojení ze strany routeru EBW, ale právě pro obtížnost nalezení vhodného a hlavně funkčního SCADA/HMI klienta, tedy nějaké aplikace, která by tohle připojení dokázala realizovat.


Zapojení routeru INSYS EBW a našeho PLC Simatic S7-1200 zůstalo stejné jako v předchozím testu. Všechny úpravy a instalace software bude na straně smartu.

Insys EBW router and smart


Tak jako do notebooku, je nezbytné také do mobilu, nebo tabletu, instalovat nástroj OpenVPN, který vytvoří zabezpečené spojení na server INSYS Connectivity a dále na EBW router u PLC. Těchto VPN aplikací je celkem dost, ale vhodně funguje jen několik, proto se podržíme naší ověřené.

Insys EBW router and smart

  

Jak je vidět, kromě naší již osvědčené aplikace S7Droid lite, jsme zkusili ještě SoapHMI a Esteiru.


 

Tím vhodně funguje, máme na mysli hlavně možnost správně načíst konfigurační soubor pro zabezpečené VPN spojení, který se nám vygeneruje na INSYS Connectivity serveru. Je to ten stejný jako používáme pro OpenVPN na notebooku.

Nastavovat parametry VPN kanálu ručně by asi nebylo to pravé, většina uživatelů stejně ani pořádně neví jak. K tomu právě slouží tyto uživatelské konfigurační soubory.

Insys EBW router and smart


Zmíněná androidní aplikace S7Droid lite fungovala jako obvykle na první pokus, spojení s virtuálním PLC bylo navázáno okamžitě.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

Insys EBW router and smartV S7Droid lite jakmile má spojení v pořádku tak IP adresa PLC zezelená. Zkusili jsme také zápis do PLC, bez problémů. Celé spojení bylo rychlé a stabilní, žádné koktání nic.

V případě častějšího použití a potřeby monitorování více proměnných zcela jistě pořiďte placenou verzi. Ta pětistovka stojí za to.  

Insys EBW router and smart


Tohle je už ovšem bez komentáře, s touto aplikací nejelo nic.

Insys EBW router and smart


Jako přes kopírák s předchozím obrázkem, nějaký monitoring vstupů a výstupů, který vidíte, byl pouze umělý, o nějakém rozumném spojení s PLC ani řeči.

Insys EBW router and smart


Droid je ověřený jak na mobilu, tak na tabletu. Ještě připomenu, že navázané VPN spojení signalizuje ten klíček v horním stavovém řádku.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

Insys EBW router and smart
Závěr: 

Není všechno zlato, co se třpytí, proto ty ukázky nefunkčních nástrojů. Takže v případě použití si vyberte jen to, co spolehlivě pro VPN spojení funguje, tedy router INSYS EBW a aplikaci S7Droid. Na nějaké výzkumy a podobně v případě jiných komponent není většinou moc času.

Technická podpora a detailní informace: Ing. Lubomír Kuchynka, 777 651 188, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Ing. Petr Kopa, 775 651 181, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Kontakt INSYS EBW: http://www.insys-icom.cz/42217/Obchodn-kontakt/Kontakt/contacts.aspx 

Průmyslové routery řady EBW: http://www.insys-icom.cz/42625/52321/Produkty/INSYS-Connectivity-Service/Routery/EBW/index.aspx

OpenVPN software: http://openvpn.net/ 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209