USB NETLink Helmholz a TIA Portal V12

  • sobota, 26 duben 2014 04:00

Logo automaty USB NETLink Helmholz a TIA Portal V12.

Vyzkoušeli jsme instalaci USB NETLinku Helmholz do TIA Portal a spojení s PLC Simatic S7-300 jak přes MPI tak přes Profibus DP rozhraní v 64 bitovém systému Windows 7. Je to zajímavé téma vzhledem k již neexistenci PCMCIA a CP5512 u notebooků.

NETlink Helmholz and TIA portal

Jakmile skončila možnost používat pro spojení s PLC Simatic řady S7-300/400 Siemens PCMCIA kartu, vyvstala otázka, čím ji nějak elegantně nahradit. Není to zase až tak kritické, PLC Simatic řady 1200 mají ethernetový port, řady S7-1500 vždy také, takže zbývá jen možnost náhrady pro řadu S7-300/400 a slave účastníky na DP sběrnici, například pohony. Ve Step7 jsou tyhle NETLinky běžně používané, jak to je ale u TIA Portal?


Nejprve si vyzkoušíme klasický USB NETLink, který je po instalaci okamžitě přístupný a není nutné provádět žádné síťové nastavení. Funguje vždy a všude, jedním koncem jej vrazíte do USB, druhým do PLC. Než to ale bude vše funkční v software TIA Portal V12, který běží na 64 bitových Windows 7, projdeme nějaké instalace a nastavení, které je obdobné jako pro Step7, pokud jej nemáte instalován na stejném PC. Pro TIA je nezbytné mít aktuální FW verzi v adaptéru, nebo provést jednoduše jeho upgrade včetně USB driveru. Zhruba to platí pro adaptéry koupené v roce 2012 a dříve.

NETlink Helmholz and TIA portal


Pro tento typ NETLinku, tedy USB variantu budeme muset instalovat dva ovladače. Jeden pro TIA Portal, abychom v něm měli tento NETLink dostupný, druhý pro standardní USB port v PC. Pokud je nechceme instalovat z přiloženého CD, stačí je stáhnout z webu Helmholz u nás. Výrobce Vás na webu ujistí, že opravdu tato poslední verze FW umí TIA Portal a také 64bitové operační systémy.

NETlink Helmholz and TIA portal

       Nejprve zkusíme instalovat ovladače do TIA Portal. Není to nic složitého, klidně si zaškrtněte instalaci také pro verzi NETLinku PRO Family, která je určena k ethernetovému připojení k PC a ukážeme si ji později. V každém případě budeme potřebovat verzi USB.

Ethernetová verze NETLinku znamemá ethernet do notebooku a PPI/MPI/Profibus do PLC. 

NETlink Helmholz and TIA portal


Jakmile vrazíme NETLink do USB portu, Windows 7 žádný driver nenajdou. Je nutné jej instalovat ručně standardním postupem.

NETlink Helmholz and TIA portal
Asi takhle, stačí v instalaci zadat cestu ke staženému ovladači, nebo na instalační CD Helmholz.

NETlink Helmholz and TIA portal


V TIA Portal máme všechny dostupné komunikační kanály v přehledném menu Online access, kde nám přibyly naše dva NETLinky, jeden pro USB připojení a druhý, který zatím nemáme, pro ethernet.

USB verze NETLinku je právě dostupná, viz také grafické označení. 

NETlink Helmholz and TIA portal


Mrkneme se po naší síti jaké PLC je přístupné. Jako typ interface máme MPI a NETLink USB. Velmi rychle TIA Portal našel připojenou S7-300 s MPI adresou 2. Jen ji nedokázal identifikovat.

NETlink Helmholz and TIA portal


Až online access správně načetl typ PLC. Jedná se ale o stařičkou centrálu, která samozřejmě v podpoře TIA Portal chybí, takhle daleko do minulosti již vývojáři TIA nešli. Proto jsou také načtené bloky v PLC sice všechny, ale nepřístupné.

NETlink Helmholz and TIA portal


Přes diagnostiku pak máme přístupné omezenější informace o připojeném CPU.

NETlink Helmholz and TIA portalBez potíží zobrazíme data v diagnostickém bufferu. Vše přes MPI rozhraní CPU 6ES7-315-2AF03-0AB0.

NETlink Helmholz and TIA portalA co Profibus rozhraní na CPU? Jakým způsobem přepneme NETLink pro tento protokol? Ne že by to nešlo přes ukryté PG/PC interface, ale TIA Portal nabízí elegantní řešení. Stačí přes pravé tlačítko myši otevřít u NETLinku jeho vlastnosti, ve kterých jednoduše přepneme protokol Profibus a upřesníme jeho nastavení stejně jako v PG/PC interface. Ovladač je přesně s tímto interface provázán, takže je nepotřebujeme hledat a nastavovat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

NETlink Helmholz and TIA portal
Jestliže si v Accessible devices nyní zvolíme Profibus, TIA Portal spolehlivě najde připojené CPU.

Také fialová barva symbolického kabelu charakterizuje tento protokol, na rozdíl od oranžové u MPI. 

NETlink Helmholz and TIA portal

Online přístup pak také najde naše CPU 6ES7-315-2AF03-0AB0 se stejnými vlastnostmi jako přes MPI.

NETlink Helmholz and TIA portal

V horním stavovém řádku TIA Portal je vidět informace v jakém režimu NETLink jede, tedy nyní s protokolem Profibus. Mezi jednotlivými protokoly se přes výše uvedené menu, přepíná opravdu velmi rychle.

NETlink Helmholz and TIA portalZávěr: 

Neznamená to, že tento způsob připojení a programování CPU S7-300/400 přes Step7 v TIA Portal V12 je nějak prioritní. Ovšem jako varianta to funguje spolehlivě, takže se klidně můžete pustit třeba do odladění bloků programu pro Step7 V12. Jestli to funguje stejně i s NETLinkem pro ethernetové rozhraní místo USB, si ukážeme příště.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Kontakt a technická podpora NETLink Helmholz: http://www.helmholz.cz/kontakt     

Ovladače a manuály pro USB NETLink Helmholz: http://www.helmholz.cz/netlink-usb-compact?slozka=usb   

Siemens TIA Portal V12: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/66266953  

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209