S7 PLC HMI lite aplikace pro smarty

  • středa, 12 únor 2014 03:00

soft.gif S7 PLC HMI lite aplikace pro smarty.

Počet aplikací pro smart mobily, které by měly umět připojení k PLC a zobrazení proměnných nepřibývá nijak závratně, tak si vyzkoušíme jednu z několika pro komunikaci s PLC Simatic.

S7 PLC HMI lite

S7 PLC HMI lite je demoverze programu který podle screenshotů na webu vše výše uvedené umí. Demo by Vás mělo nalákat ke koupi, ovšem tentokrát by se dalo říci, že Vás spíše bude varovat.   


Že se jedná o HMI aplikaci pro PLC Simatic je patrné i z ikony po instalování dema z Googleplay. Jako zkušební stroj jsme využili 10 palcový tablet od dětí.      

S7 PLC HMI lite

Program umí Simatic S7-1200, S7300/400 samozřejmě že přes Ethernet. Takže si jej vyzkoušíme v naší síti s S7-1200 na adrese 192.168.1.100.

S7 PLC HMI lite

Do zkušební dílenské sítě připojíme tablet a uvidíme, co se bude dít. V síti je Simatic S7-1200, velké HMI a notebook.

S7 PLC HMI lite

Nejprve po spuštění je nezbytné nastavit parametry spojení PLC. To co je na obrázku je vše co se dá nastavit. Například velmi důležitou hodnotu obnovení, tedy frekvence komunikace, budete hledat marně. Je pravděpodobně nastavena natvrdo, což se později ukáže jako ne úplně ideální. Tohle nastavení prostě chybí. O nějakém dalším PLC v síti už ani nemusíme uvažovat.

S7 PLC HMI lite

Dále zbývá nastavit proměnné, které chceme zobrazit. V demoverzi máme k dispozici pouze dvě. Jednu použijeme na bitovou, druhou jako integer, abychom viděli, jestli nám číslo funguje. K proměnné můžeme přiřadit ještě barevné ikony, předdefinované v aplikaci. Důležitá je položka "Action", kde vybereme takovou předvolbu jak má zobrazená proměnná vypadat.     

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

S7 PLC HMI lite

Například u předvolby "Drive" se okamžitě ukážou ikony motoru a k nim políčka pro proměnné. V aplikaci je toho dost, ale jestli fungují všechny, jsme nezkoušeli.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

S7 PLC HMI lite

Je vhodné si přečíst nápovědu přímo v aplikaci, nebo parametry na Googleplay.

S7 PLC HMI lite 

Není možné vybrat nějaké rozumné políčko pro zobrazení šestnáctibitové proměnné, jen ikonu budíku.

S7 PLC HMI lite

Po uložení již stiskneme tlačítko pro spojení a aplikace se bez problémů připojí k PLC.

S7 PLC HMI lite

Takhle je to vidět na tabletu. Zobrazená proměnná integer je tak malá, že je v podstatě nepoužitelná. Blikající bit, který byl nastaven na 1Hz nebliká, neboť se vždy trefí do komunikace v době, kdy je signál ve stavu logické nuly. Museli jsme vše posunout na jiný čas. Právě tady chyběla ta možnost nastavení komunikačního cyklu. O stylu zobrazení další proměnné hodnoty 46 už nemá smysl ani hovořit.

Spojení navíc citelně "koktalo", tedy nevíte, jestli to jede nebo nejede, což by asi byla nejvážnější připomínka.

S7 PLC HMI lite

Screen přímo z tabletu na předchozím obrázku byl ještě aspoň trochu čitelný, ve skutečnosti vše vypadalo asi takto, přičemž software ani nereagoval na otočení tabletu o 90°, takže na šířku nefungoval. O nějakém zoztažení obrazu prsty ani řeči. 

S7 PLC HMI lite

Závěr: 

Bez uzardění musíme konstatovat, že tento nástroj nás vůbec nepřesvědčil o nějaké jeho potřebnosti. Právě naopak, jestliže pořádně nefunguje demo, pak není důvod pořizovat placenou verzi. Zkuste si to sami. Jediné plus které nás napadá je to, že aplikace vůbec existuje a tvůrci ji snad časem dotáhnou k nějaké použitelnosti, protože existují i aplikace, které nejedou vůbec, nebo ještě hůře.

V současnosti sáhněte raději po příjemnější aplikaci, například S7Droid lite, jejíž test najdete na odkazu níže.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Odkaz ke stažení aplikace pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.prumsys.s7plchmi&hl=cs  

S7Droid lite na blaja.cz: http://www.blaja.cz/plc-automaty/pristup-do-plc-simatic-s7-ze-smartphone.html      

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209