• Blaja
  • Archiv
  • S7 Trend Values nabízí záznam hodnot z PLC Simatic S7

S7 Trend Values nabízí záznam hodnot z PLC Simatic S7

  • neděle, 26 únor 2012 02:00

 Logo software S7 Trend Values nabízí záznam hodnot z PLC Simatic S7.

Snad nejjednodušší softwarový nástroj pro data z PLC Simatic S7. Ale v žádném případě se nejedná o něco primitivního, naopak, jde o plně funkční software pro profesionální použití.

 

Celý nástroj má jedno omezení, umožňuje připojení k PLC jen přes Ethernet. Žádné další možnosti nenabízí ani nepodporuje, na druhou stranu uvidíte, jak je to jednoduché, funguje doslova na každém PC, nepotřebuje nic od softwarové podpory Siemens, stačí síťová karta v PC, která je dnes už samozřejmostí. Jak nástroj funguje naživo, se podívejte ve video ukázce na konci článku.

Nejzajímavější na celé věci je, že se nepodařilo najít autora software ani prodejce, nástroj jsem kdysi našel někde na webu a čekal, až jej budu moci vyzkoušet. Škoda, chtělo by to pár drobných změn.


Jediná možnost připojení k PLC je přes Ethernet, proto je nezbytné použít v sestavě komunikační procesor, což není levná věc, v jednodušších sestavách řídících PLC proto tento modul nenajdete.

S7 Trend Values software

Pak již jen stačí sestavu připojit do sítě a hotovo. Komunikační procesor CP343-1-Lean disponuje dvěma RJ45 sloty, lze jej připojit do sítí Ethernet s přenosovými rychlostmi až do 100 Mb/s, provoz je možný v multi-protokolovém módu (např. Profinet IO, TCP/IP a UDP protokol). Je také možné modul nastavovat a uvádět do provozu s využitím vzdáleného přístupu po síti Ethernet, pro diagnostické úkoly je k dispozici mimo jiné i protokol SNMP.

S7 Trend Values software

Celý procesor je nutné přidat i do hardwarové sestavy sestavy a nahrát do PLC. Není nutné kromě IP adresy nic nastavovat, je také možné nechat IP přidělit DHCP serverem. 

S7 Trend Values software

Software se nijak neinstaluje, tvoří jej jeden spustitelný exe soubor, jedno pdf-ko s nápovědou a dll knihovna.

Velikost programu je skutečně cca 1MB, což je téměř neuvěřitelné na to, co si ukážeme dále. 

S7 Trend Values software

Jediné hlavní okno programu spolu s horním menu stačí pro nastavení a další funkce. 

S7 Trend Values software

Samozřejmě první věcí je vždy možnost konfigurace spojení s PLC Simatic S7. Nástroj nabízí připojení až čtyř CPU, opravdu stačí nastavit jen IP adresu našeho CP343-1-Lean a připojit jej.

Tady je nesmírná škoda, že software má omezeno spodní nastavení slotu na 2. Pokud by totiž bylo umožněno i nastavení 1, které pro PLC řady S7-300/400 nemá význam, pravděpodobně by fungovalo i připojení k PLC řady S7-1200, které právě naopak slot 1 využívá. 

S7 Trend Values software

Zbývá zkusit nadefinovat nějaké kanály, které budeme zobrazovat. Software umožní nastavit všechny typy proměnných v PLC. 

S7 Trend Values software

Ještě než uvidíme průběh hodnot, je možné si v jejich konfiguraci ověřit, zda jednotlivé proměnné "žijí".

S7 Trend Values software

Následně již vidíme například generátor pilového průběhu proměnné v délce pily 10 sekund a velikosti 0 až 100.

S7 Trend Values software

Intuitivně a velmi jednoduše se dají nastavit třeba vlastnosti obou os pro správné zobrazení průběhu.

S7 Trend Values software

S7 Trend Values umí i Fourierovu transformaci, tedy vyjádření časově závislého signálu pomocí harmonických signálů, tj. funkcí sin a cos, obecně tedy funkci komplexní exponenciály. Slouží pro převod signálů z časové oblasti do oblasti frekvenční.

S7 Trend Values software

Kromě dalších a dalších možností software si ukážeme měření hodnot proměnných pomocí kurzorů jak v časové ose tak ve velikostní.

Pila podle X-ové osy má správnou délku 10 sekund.

S7 Trend Values software

Celé nastavení se dá bezvadně uložit do souborů včetně naměřených hodnot.

S7 Trend Values software

Video ukázka funkce programu S7 Trend Values. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


 

Závěr:

Mezi další možnosti tohoto nástroje patří třeba nastavení limit proměnných, spouštění záznamu při dosažení určité hodnoty a podobně. Protože funguje v podstatě na všem co má klávesnici, klidně jej můžete nechat běžet celý den a pak jen vyhodnotit výsledky, což je ideální třeba pro hledání občasných závad na technologii. Taky se nabízí možnost vyzkoušet tímto softwarem "sáhnout" přímo třeba do měniče Siemens G120, jak jsme si to ukazovali v článku o zobrazení proměnných z měniče na HMI panelu, ale to až někdy příště. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Přímé spojení měniče a HMI: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=545&Itemid=55 

Velmi zajímavá zmínka o S7 Trend Values, vyzkoušejte hlavně funkci rozbalování menu v horní části obrazovky: http://www.automation.siemens.com.cn/club/bbs/post.aspx?b_id=7&a_id=852725&s_id=0&num=1 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209