Test zapojení Profinet/Ethernet kabelů

  • středa, 14 březen 2012 02:00

Logo pohon Test zapojení Profinet/Ethernet kabelů.

Jestliže nám nejede komunikace v síti PROFINET,  je to velmi často způsobeno špatně provedeným zapojením konektorů. Pak je nezbytné rychlé nalezení nefunkčního spoje, v praxi pak výborně pomůže tester zapojení PROCENTEC PN1.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet

Velká většina chyb v síti PROFINET, podle měření v případě závad nebo zprovozňování sítě, je způsobena nesprávnou konfigurací zařízení v síti, tzn. nesprávně nastavené switche, IP adresy, jména stanic, špatné GSD soubory, nesprávným firmware a v neposlední řadě špatně provedeným zapojením konektorů. S vhodným přístrojem dokážete správně a hlavně rychle diagnostikovat chybu v zapojení po HW stránce. Jak to má celé vypadat a jak správně PROFINET konektory zapojit, si ukážeme i ve videu na konci článku. Také si ukážeme jak jsou zapojeny Drive-CLiQ kabely Siemens.  


Celý přístroj s označením PN1 je tak akorát do ruky, robustního provedení, přesně pro práci v terénu. Napájení z 9V alkalické baterie vydrží až 150 hodin práce s tímto přístrojem. 

Hlavní parametry ručního testeru PROFINET kabelů PN1:

Testuje 4-žilové a 8-žilové PROFINET a běžné Ethernet kabely (CAT6, CAT-5E, CAT-5, CAT-4, CAT-3).
Vhodný pro přímé a 90°, kovové nebo plastové PROFINET zásuvky.
Testuje stínění kabelu!
Detekuje zkraty, přerušené, prohozené nebo scházející vodiče či rozdělené páry. Velký LCD displej pro zřetelné zobrazení výsledků testu. 
Provozní teplota: 0 - 50 °C.
Pouze jeden stisk tlačítka pro spuštění nepřetržitého testování.
Umožňuje testovat telefonní a koaxiální kabely.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Z každé strany má přístroj potřebné konektory RJ45 pro Profinet/Ethernet, a telefonní RJ11 pro připojení testovaných kabelů. Z horní strany ještě koaxiální konektor. Pokud je kabel krátký, nebo naopak delší třeba vedle v poli rozvaděče, nebo na stroji, využijete zcela jistě spodní odnímatelnou část pro připojení.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Nejprve jsem vyzkoušel klasický Ethernetový kablík ze šuplíku. Režim pro testování 8-žilových kabelů je jako "Data1" indikován v horní části displeje. V úplně spodním řádku pak jsou označeny spoje, které prošly a jsou OK. Nápis No Shield informuje o tom, že kabel nemá připojeno žádné stínění. Test probíhá neustále a nápis Pass indikuje, že celý test proběhl správně.

Je vidět že odnímatelný díl má své výhody.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 

 

Připomeneme si, jak mají být Profinet kabely správně propojeny. Profinet používá jen dva páry s těmito barvami, navíc proti klasickému Ethernetu má stínění, jehož zapojení je velmi důležité. 

Režim pro test Profinetu má označení  "Data2", a pokud bude vše správně zapojeno, tester by měl ukázat to, co je na obrázku.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Tady je přesně vidět nutnost používat odnímatelnou část, neboť kratší kabel kolem dokola přístroje neprojde.

Než ale uvidíme tento úspěšný test, budeme si muset nejprve nějaký Profinet kabel vyrobit.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet


Profinet konektor je celokovový a má samořezné  připojení. Stačí správně odizolovat, zasunout a zavřít. Pokud si to vyzkoušíte prakticky, zdaleka ne každý spoj se ze začátku vždy podaří, a budete překvapeni, kolik chyb se dá udělat.

Profinet konektor není levná záležitost (proti umělohmotným Ethernetovým za pár korun), a nedá se na něj připojit jako na Profibus.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Pro správné odizolování kabelu je velmi výhodné použít správný přípravek, stačí to s ním jednou zkusit a už nikdy to nebudete chtít dělat jinak. Úspora času a kvalita práce je proti klasické metodě nepředstavitelná.

Přesně stejný jen s jiným vnitřkem se používá velmi úspěšně na Profibus kabely. 

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Stačí zaklapnout a jdeme na to. Všimněte si, že jednotlivé vodiče musí být zasunuty v otvorech až na doraz.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Pokud Vás zajímá, jak daleko dosáhne měření přístroje s odnímatelnou částí, výrobce garantuje jako maximální délku Profinet kabelu 100m.

V remote koncovce je jen propojení a přístroj "ví" když vyšle impulsy po jenom pinu, kterým se musí vrátit zpět.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Takhle má vypadat správně provedený test zapojení konektorů a celého kabelu. Kontrola zapojení stínění "Shield" je také v pořádku a můžeme vyrazit na propojování Profinet účastníků v malé testovací síti s PLC Simatic S7.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet 


Ještě na závěr si zkusíme jak je zapojen originál Drive-CLiQ datový kabel, kterým se propojují řídicí systémy, měniče, motory a další komponenty Siemens mezi sebou.

Tato Drive-CLiQ sběrnice nemá nic společného ani s Profinetem nebo Ethernetem, i když využívá RJ45 konektory. 

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet


Propojení Drive-CLiQ. Zkušení uživatelé vidí, že se jedná v podstatě o křížený 4-žilový Ethernet kabel s jedním rozdílem, tento má zapojeno i  stínění.

PN1 tester PROCENTEC pro Profinet


Video ukázka konektorů a testeru Profinet/Ethernet. 

Klikněte si zde pro zvětšení obrazovky.


Závěr: 

Jestliže s Profinetem pracujete, může být tento tester pro Vás to pravé, zvlášť když si uvědomíte, jak lehce se při zapojení udělá chyba, a jak těžce a zdlouhavě se pak hledá. PROCENTEC PN1 tester Vás sice před chybami neochrání, zato spolehlivě a rychle je pak najde.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Profinet tester PN1, odizolování kabelů, kabely: http://www.foxon.cz/profibus-profinet-profinet-c-6_360.html

Společnost PROCENTEC: http://www.procentec.com/products/index.php

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209