• Blaja
  • Archiv
  • Sériová tiskárna DMX kódu Datamax + aplikátor na etikety Gaben

Sériová tiskárna DMX kódu Datamax + aplikátor na etikety Gaben

  • pondělí, 12 leden 2009 02:00

Logo automaty Sériová tiskárna DMX kódu Datamax + aplikátor na etikety Gaben. 

Aplikátor etiket firmy Gaben se skládá z aplikátoru a tiskárny kódů Datamax na etikety. Vše jede z PLC Simatic S7 přes RS232. Protože to s tím datamatrixovým kódem nebylo zas až tak jednoznačné, spousta lidí o tom "zasvěceně" mluví co ty tečky znamenají, ale v podstatě tomu vůbec nerozumí. Zákonitosti jsou úplně jiné než jsem slyšel kolem sebe. Proto několik ověřených a odzkoušených poznatků uvádím níže. Navíc na konci článku je link pro moje dva odladěné a okomentované DB z programu Step7 pro komunikaci s tiskárnou.

Celý kód je umístěn ve čtvercovém tečkovaném poli (není pravidlem, viz. obrázky níže) proměnlivých velikostí sloupců a řádků. Jasné, že na několik bytes (znaků) stačí třeba rozměr 14x14 a na více dat musí být rozměr (počet teček v kódu) podstatně větší. Taky záleží na obsahu (to většina "zasvěcených" naprosto nechápe), neboť jen čísla zaberou méně bitů v byte než třeba písmena. Klidně si to zkuste na různých on-line generátorech. Samotný algoritmus zápisu není zdarma, musí se koupit, ale pro užívání to není potřeba. To jen pro doplnění. Více se dá o Datamatrixu hezky přečíst například na Wikipedii tady.


 Aplikátor Gaben s tiskárnou Datamax. Potištěnou etiketu vrazí dole na místo vzduchový píst vpravo.

30kB

 Sestava řídícího PLC Simatic S7-300, komunikačni procesor pro aplikátor je ten úplně vpravo, CP 341-RS232C s protokolem ASCII, 9600/8/1/none. Šel by použít i CP340, neboť začátek každého telegramu je naštěstí znak STX. Jak ale říká můj přítel Eda J. : "už je sťaté."

12kB

 První typ vytištěného DMX kódu. Velikost datového pole je 14x14, obsah kódu (aby jste nemuseli shánět čtečku) je 1234567890123456. Protokol má nastavenou automatickou velikost, tedy pokud změníme v obsahu jedno číslo za písmeno automaticky se velikost pole změní na 16x16. Proč, o tom byla řeč v úvodu, samotný kód spotřebuje nějaké bytes na vlastní opravu.

Vždy je stejný rámeček, takže na data mě vycházelo 12x12 bitů, tj. 144, děleno 8 je 18 bytes. Ale mínus 2 bytes pro něco (opravy), takže maximálně 16 bytes tedy ASCII znaků čísel!

3kB

 Druhý typ, kde obsah DMX je navíc rozdělen na 2 poloviny a každá je ještě poslána v telegramu zvlášť jako text (ASCII) s definovanou velikostí, polohou, otočením, atp. Dalo práce to odladit, aby se vše trefilo na chlup kde má. Je vidět, že konkrétně tady není dobré měnit obsah kódu, aby nedošlo ke zvětšení datového pole, neboť pak by se tam už ten text nevlezl.

Pro zajímavost datové pole je veliké asi 5x5mm, samotná etiketa má 10x10mm.

5kB

 Hotovo, oba dva typy tiskneme jedna báseň. Stačí v PLC programu prohodit DB a jednou je s textem okolo a podruhé bez.

17kB

 Závěrem : Celá problematika je ovšem mnohem složitější. Jeden čtenář mě upozornil (díky mu moc) na množství software různě  na netu, který umí tyto kódy číst, třeba i pro mobilní telefony. Kód vyfotíte a SW jej vyplivne na displej mobilu. Namám ale takový mobil, je nutný Symbian atp. Zkuste to někdo a napište. Pokud by jste s touto tiskárnou a DMX něco dělali uvolnil jsem své dva DB odladěné, okomentované podle protokolu pro tisk kódu, aby jste se s tím nemuseli zbytečně trápit.

A jak vypadal celý stroj se podívejte v galerii tady.


Tady je link na stažení obou datových bloků pro Step 7, heslo je název souboru a mám u Vás pivo.

http://rapidshare.com/files/182515192/datamax.rar

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209