• Blaja
  • Archiv
  • Snímače pro triangulační měření vzdálenosti

Snímače pro triangulační měření vzdálenosti

  • neděle, 09 červen 2013 04:00

Logo pohon Snímače pro triangulační měření vzdálenosti.

Podíváme se na optické senzory využívající technologii triangulačního měření pro detekci jak osob, tak věcí.

EQ-30 Panasonic Electric Works

Počítání zákazníků v obchodech nebo cestujících městské hromadné dopravy se stává jako zdroj plánování a analýzy strategických rozhodnutí stále důležitější. Nicméně detekce lidí přináší technické problémy a to vzhledem k oblečení, které se individuálně liší barvou, materiálem a povrchovou strukturou. Řešení tohoto faktu nabízí různé technologie. Kamery nebo technologie termosnímání jsou velmi přesné a umožňují velmi detailní nastavení parametrů. Nicméně integrace je složitý proces s vyššími vstupními investicemi.


Zajímavou alternativou pro detekci pomocí kamery nebo třeba snímání teploty jsou optické senzory řady EQ-30 společnosti Panasonic Electric Works, využívající technologii triangulačního měření.

EQ-30 Panasonic Electric Works 


Detekce lidí a zvířat jsou technicky velmi podobné aplikace. Lidé nosí oblečení v různých barvách nebo s různými strukturami. Zvířata mají dlouhou či krátkou srst nebo peří a mohou být špinavá nebo mokrá.  Pro tyto aplikace nabízí triangulační měření velmi efektivní způsob detekce. Technologie triangulačního měření dokáže zachytit objekty nezávisle na barvě, materiálu a povrchové struktuře.

EQ-30 Panasonic Electric Works 

 

Vysílač i přijímač jsou umístěny v jednom kompaktním pouzdře.Vysílací prvek je zdrojem světla, které se difúzně odrazí od povrchu objektu a odražené světlo je zachyceno přijímacím prvkem v senzoru. V závislosti na vzdálenosti mezi snímačem a objektem se mění úhel zachycených světelných změn, což pomáhá snímači určit vzdálenost objektu. Čidlo spíná podle měřené vzdálenosti a ne v závislosti na množství světla, protože to se může lišit v závislosti na barvě, vzhledu nebo struktuře detekovaného objektu.

EQ-30 Panasonic Electric Works 


Triangulační měření tvoří základ třech různých produktových řad. V závislosti na dané aplikaci nabízí každá jednotlivá řada své výhody související s rozsahem snímání a velikosti snímače. EQ-500 je univerzální senzor s měřicím dosahem až 2,5 metru, CX-400 má zase velmi pokročilou technologii potlačení pozadí.

V případě, že aplikace vyžaduje miniaturní čidlo, pak řada EQ-30 s rozměrem 68 x 40 x 20 mm je nejlepším řešením, přičemž existuje i varianta čidla se dvěma výstupy a možností nastavení dvou úrovní snímání.

EQ-30 Panasonic Electric Works 


Nastavení snímače se provádí jednoduše pomocí otočných prvků se stupnicí na horní straně pouzdra.

EQ-30 Panasonic Electric Works 


Řadě EQ-30 stačí napájení v rozmezí 10 až 30 VDC, odezva 2ms, pracovní teplota od –20 do +55 °C a disponuje výborným krytím IP67. Takže třeba při čištění technologie je můžete bez potíží postříkat vodou. Rozsah nastavení spínací vzdálenosti 0,2 - 2m je dobře vidět na spínací charakteristice čidla.

EQ-30 Panasonic Electric Works 


Čidly můžeme například efektivně snímat pohyb osob přes určená místa v maloobchodních prodejnách čí v restauracích rychlého občerstvení a tyto údaje poskytovat centrální jednotce včetně data, času, lokace či dalších požadovaných parametrů.

Pro komplexní řešení lze senzory kombinovat s širokou škálou produktů automatizační techniky.

EQ-30 Panasonic Electric Works 

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Panasonic Electric works Česká republika, informace a podpora: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

Detailní informace, katalogové listy EQ-30: http://www.panasonic-electric-works.com/peweu/en/html/eq30.php 

Triangulační senzory Panasonic: http://www.panasonic-electric-works.com/peweu/en/html/trigonometric_sensors.php

Blaja automation portal

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209