• Blaja
  • Archiv
  • Spojení s Simatic S7 přes Ethernet a USB adaptér

Spojení s Simatic S7 přes Ethernet a USB adaptér

  • pátek, 03 září 2010 04:00

Logo automaty Spojení s Simatic S7 přes Ethernet a USB adaptér.

Varianta adaptéru PPI/MPI/Profibus na Ethernet a dále Step7 pro PLC Simatic je již rozšířená, ovšem spojení přes USB je co do jednoduchosti nastavení bezkonkurenční. Podíváme se jak na to a vyzkoušíme obě varianty.

Různých adaptérů pro připojení k PLC Simatic S7 je povícero, ale nejsou zdaleka všechny stejné. Adaptéry od společnosti Helmholz nabízí jak ethernetové propojení, tak navíc i USB variantu. Připojovat Simatic přes USB je přinejmenším zajímavé, tak se podíváme jak to funguje a ukážeme si i nastavení ethernetové varianty.


Všechny adaptéry nabízí výrobce Helmholz ve dvou varianatách provedení, Compact a Pro. Compact má všechen hardware umístěn v klasickém Profibus konektoru, varianta Pro je umístěna v externí krabičce a nabízí více variant komunikačních možnosti. Pro nás stačí bohatě Compact, který hravě zvládne sítě PPI/MPI/PROFIBUS, dále až 32 spojení do sítě MPI a 16 spojení z TCP/IP. Další parametry v odkazu na konci článku.

Nejprve si ukážeme ethernetovou variantu. Už při vyndání adaptéru z krabice si ihned všimneme přítomnosti LAN konektoru na adaptéru, takže připojovací kabel je volný. Použijeme proto buď přiložený LAN kabel, nebo si vyrobíme svůj přesně na požadovanou délku. Nemusíme proto vyrábět různé prodlužky jako u varianty s pevným kabelem. Výborná je přítomnost napájecích svorkek při připojení na účastníky, u kterých není vyvedeno napájecí napětí na konektoru.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Úplně nejdřív musíme nainstalovat adaptér NETLink-S7-NET PRO Family do PG/PC interface, takže stačí spustit patřičný soubor z přiloženého CD, nebo si jej stáhnout z webu výrobce. Protože budeme zkoušet i USB variantu můžeme ji nainstalovat také. Verze Lite se již nevyrábí, tu nemusíme instalovat.

V přiloženém manuálu se v návodu dočtete jen o instalaci NETLink-S7-NET PRO, verze Family je novější, takže instalujeme Family. To jen poznámka, aby to někoho nezmátlo.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


Instalátor si na závěr otevře okno PG/PC interface a vyzve Vás k přidání adaptéru do interface. Vše je jednoduché a rychlé.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


My ale chceme zapojit adaptér do sítě, aby byl přístupný třeba pro další počítače, nebo jen tak pro pohodlí. Musíme mu proto nějak přiřadit IP adresu a je dobré znát jeho MAC adresu. To druhé najdeme na těle adaptéru a IP adresu si domluvíme se správcem sítě, nebo sami se sebou v případě vlastního routeru, tak jak je to vidět na obrázku, tedy 199 na konci.

 

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Není to ale zase tak jednoduché, samotný adaptér má z výroby nastavenou IP, která se Vám určitě netrefí do sítě, takže jej musíme na síti nějak najít. Defaultní adresa je v manuálu na stránce 10 a je to 192.168.4.49. Pokud tedy adaptér vrazíme do sítě, ve většině případů jej PG/PC interface nenajde. Nezbude nic jiného, než adaptér připojit přímo do LAN konektoru notebooku, v něm nastavit v TCP/IP adresu o "kousek vedle" než je adresa adaptéru. Následně již interface adaptér najde a můžeme mu nastavit naši přednastavenou IP z routeru, přesně jak je vidět na obrázku. Adaptér umožní ale i provoz s dynamicky přidělovanou adresou, záleží jen na nás co preferujeme v síti. 

Spousta uživatelů nemá tolik zkušeností s nastavováním sítě, proto tento trochu detailnější popis.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Celé nastavení adaptéru je chráněno heslem, proto opět manuál na straně 21, nebo zkuste "admin".

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Nyní trochu odbočíme od tématu. Při hledání NETLink adaptéru na síti jsem zkusil najít i nějaký soft, který by umožnil elegantní vyhledávání všech účastníků v lokální, tedy místní síti. Zvlášt pro variantu kdy Vám IP přidělí server a ta může být pokaždé jiná. Nakonec jsem našel bezva softík, který to dokáže. Najde účastníka a jeho IP i MAC adresu.

Pokud hledáme náš NETLink, je velmi výhodné použít přiloženou utilitu "NETLink PRO Family configuration" z CD Helmholz, která si sama najde na síti adaptér a jednoduše provede celé nastavení včetně IP adresy jedním klikem myši.

Takže pro vysvětlení 13 na konci je můj PC, 1 je router, 199 náš NETLink adaptér a 250 je podobný adaptér IBH Net.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Následně již ze Step7 používáme připojení NETLink-S7-NET standardním způsobem.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Pokud se Vám zdálo nastavení síťového adaptáru složité, nebo z nějakého důvodu nechcete ethernet, nabízí se varianta USB.  Nastavení je tak jednoduché, že už to snad ani lepší být nemůže. Opět funguje samozřejmě na sítě PPI/MPI/PROFIBUS, až 32 spojení do sítě MPI, jedno USB připojení. Další parametry opět v odkazu na konci článku.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz 


Zastrčíme adaptér do USB a počkáme až Windows najdou nový hardware. Zašktneme instalovat ze seznamu a zadáme jen cestu k ovladači na přiloženém CD, nebo do složky s ovladačem staženým z webu výrobce.

Je to jednoduché jako facka, v podstatě nelze nic pokazit.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


Pokud jsme si již nepřidali NETLink do PG/PC interface při instalaci síťové varianty adaptéru uděláme to teď.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


Pro variantu MPI funguje v interface automatická detekce komunikační rychlosti. Vše je přednastaveno, v podstatě tady ani nemusíte nic kontrolovat. Jedině v případě nějakých potíží se spojením je nutno nastavit rychlost ručně, hlavně to platí dle sdělení technické podpory prodejce pro některé starší PLC řady S7-200, tedy pro PPI spojení, které třeba někdo před námi nastavil na atypickou rychlost portu. 

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


Profibus DP má taky přednastavenou automatickou detekci rychlosti, ovšem neuškodí se podívat, jaké varianty Profibus linky adaptér zvládne, rychlost samozřejmě až do 12Mbps.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


A je to. Použití USB adaptéru ve Step7 je již opět standardní.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


Rozloučíme se posledním pohledem na komplet NETLink-USB Compact adaptér, který na Vás vypadne po rozbalení krabice. Jednoduché věci jsou hezké.

NETLink ethernet/USB adaptér Helmholz


Závěr: 

Je výborné, že už nejsme pro připojení PLC Simatic S7 odkázáni jen na Siemens CP55xx a její varianty. NETLink adaptéry posouvají možnosti komunikace zase dále, a to nejen pro programování PLC, ale i pro připojení různých SCADA systémů. Varianta USB adaptéru už je potom úplná "amerika".

Zkušenost například Radka Doležala s adaptérem IBH Netlink USB (jiný výrobce) je taková, že při vícenásobném připojení (více pohonů, práce s WinCC flexible, monitoring PLC) se spojení občas odpojí, nebo výrazně zpomalí. Vždy ale záleží na výrobci adaptéru, použitém firmware a nejvíc stylu práce, neboť ve většině případů použití se žádné potíže neprojevují.

Protože v některém z minulých článků jsem se zmínil o možnosti komunikace s PLC Simatic bez nutnosti instalace PG/PC interface Siemens, tedy STEP7 nebo Simatic NET interface, ukážeme si v dalším článku praktický příklad instalace OPC serveru a nastavení těchto adaptérů Helmholz. Dopředu můžu prozradit, že to funguje úplně perfektně.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Společnost Helmholz Česká republika, kontaktní informace: http://www.helmholz.cz/

Všechny NETLink adaptéry, detaily, manuály: http://www.helmholz.cz/index.php?stranka=produkty&slozka=netlink

Web výrobce, společnost Helmholz, ovladače, software: http://www.helmholz.de/

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209