• Blaja
  • Archiv
  • Vzdálené monitorování čističek odpadních vod pomocí modemů eWON přes 3G síť

Vzdálené monitorování čističek odpadních vod pomocí modemů eWON přes 3G síť

  • neděle, 10 duben 2011 04:00

blaja.gif Vzdálené monitorování čističek odpadních vod pomocí modemů eWON přes 3G síť.

Významná společnost zajištující výrobu a instalaci průmyslových čističek odpadních vod (ČOV) hledala řešení vzdálené správy svých čistících stanic, které ji umožní připojit se na ČOV přes datovou síť mobilního operátora, provést úpravu programu řídícího systému SIMATIC, vizuálně zkontrolovat místo čističky pomocí webkamery a hlavně dlouhodobě monitorovat vybrané hodnoty. Podívejme se jak to nakonec dopadlo.

Dlouhodobý monitoring průběhu vybraných hodnot jako jsou pH, kyslík, teploty, motohodiny a další, dále vizuální kontrolu, to vše pro požadavky zákazníka zajistil jeden jediný modem eWON s připojenou Web kamerou.


To je on, modem eWON z jedné strany připojený k PLC Simatic S7 a z druhé strany přes SIM kartu do 3G mobilní sítě operátora.

Výrobce čistírny nastavil modem eWON tak, aby každé dvě minuty archivoval hodnoty z řídícího systému čističky do vestavěné paměti modemu, která pojme až 140 000 záznamů. Do této paměti se tak ukládají dlouhodobé průběhy úrovní hladin, teplot, pH,  motohodin čerpadel, počtu odstavení ČOV, počtu otevření krytu ČOV, počty dosažení min/max úrovní hladin a mnoho dalšího.

Sám výrobce přiznává, že díky těmto historickým hodnotám získal celou škálu údajů, které v podstatě předtím nikdy neměl a které navíc přispěly ke zdokonalení zařízení ČOV. Ukázalo se totiž, že řada předpokládaných stavů v ČOV nikdy nenastala a některá zařízení jsou v čističce zbytečná. Ačkoliv jsou zaznamenané hodnoty dostupné v paměti modemu eWON, posílá modem navíc každou neděli o půlnoci všechny zaznamenané hodnoty za uplynulý týden na FTP server výrobce. Hodnoty jsou na FTP serveru automaticky ukládány v tabulkách formátu MS Excel a slouží pro tvorbu sofistikovaných reportů a důkladných analýz činnosti ČOV.

Vzdálený monitoring řídícího PLC Simatic S7 


Navíc se dlouhodobým monitorováním chodu ČOV se zjistilo, že uživatel vypouštěl do čističky zakázané chemické látky, které neúměrně zvyšovaly pH. Tyto výkyvy se projevily v dlouhodobých grafech a posloužily jako důkaz pro uživatele ČOV, který svým jednáním porušoval podmínky provozu ČOV a poškozoval tak jeho zařízení. Bez podobného monitoringu se dá zákazníkovi něco podobného jen velmi těžko dokázat. Z grafu dokážeme přesně určit kdy a jaký problém v ČOV nastal.

Záznam ukazuje 20ti denní průběh pH v konkrétní čistírně odpadních vod.

Vzdálený monitoring řídícího PLC Simatic S7 


Technické řešení monitoringu ČOV: 

V každé čistírně je jeden modem eWON 4101CD s anténou do mobilní sítě UMTS 3G. Není-li v dané oblasti signál 3G, modem automaticky použije nižší rychlost EDGE nebo GPRS. Do modemu je připojená otočná web kamera s nočním viděním, díky které vidíte video obraz z prostoru ČOV a vzdáleně si můžete kameru natáčet jak potřebujete. K modemu eWON se připojíte vzdáleně přes unikátní řešení Talk2M, ke kterému potřebujete jen počítač s připojením do Internetu. Díky bezdrátovému přenosu dat nejste vázáni na místo ČOV, ale modem můžete svobodně přenést na libovolnou ČOV a začít ji okamžitě monitorovat. Pořízovací cena modemu eWON s kamerou nepřekročí 30tis Kč a měsíční náklady mobilního připojení stojí zhruba 200 Kč. Čistící stanice jsou nejen permanentně pod kontrolou, ale navíc je můžete dlouhodobě sledovat, vyhodnocovat a optimalizovat jejich fungování.

I když obrázek vzdáleně připomíná číselník starého telefonu, není to telefon.

Vzdálený monitoring řídícího PLC Simatic S7 


Je to otočná web kamera, která připojená do modemu eWON dokáže s dálkovým natáčením "obhlédnout" opravdu velký prostor čističky.

 

Vzdálený monitoring řídícího PLC Simatic S7 


Závěr: 

Ještě před pár lety by něco takového bylo nemožné, vždy se musela natáhnout minimálně telefoní linka, což u zařízení umístěných trochu "mimo civilizaci" bylo v podstatě nemožné a zvolit nějaký software + modemy. Cena takové správy byla mnohokrát neakceptovatelná a to nemluvím o komlikovanosti nastavení a rychlosti připojení, kdy práce ve Step7 byla z důvodů odezvy jen pro silné nervy. Dnes si nastavení modemu eWON pouze zálohujete do souboru a u další realizace do modemu nahrajete jeho konfiguraci, takže i opakovatelnost je relativně jednoduchá. 3G síť zajistí takovou rychlost přenosu dat, že téměř ani nepoznáte rozdíl proti pevnému spojení s PLC SIMATIC.  

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Dodavatel monitoringu vzdálené správy, společnost Foxon s.r.o.: http://www.foxon.cz/

Modemy eWON, popis a parametry: http://www.foxon.cz/modemy-ewon-modemy-ewon-c-339_340.html


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209