• Blaja
  • Archiv
  • Webový server přímo v HMI dotykovém panelu

Webový server přímo v HMI dotykovém panelu

  • středa, 11 květen 2011 04:00

Logo HMI + Scada  Webový server přímo v HMI dotykovém panelu.

Webových serverů v PLC jsme již vyzkoušeli a popsali několik, ale aby webserver běžel přímo v HMI panelu, to je něco jiného. Pokud je to panel Magelis, který "umí" vícenásobné připojení k PLC, pak data z těchto PLC máme přes internetový prohlížeč přístupné v podstatě odkudkoliv.

Vidět data z procesu přímo ve webovém prohlížeči "kdekoliv z kanceláře" je stále více a více zajímavější a i žádanější. Řešení je ve webovém serveru, který z jedné strany "šahá" do PLC pro data, která z druhé strany vidí uživatel v běžném internetovém prohlížeči. Je přitom lhostejné kde webový server běží, jestli přímo v PLC, nebo jako tady v HMI panelu. Ovšem zdaleka ne každé PLC má v sobě webový server a pořizovat třeba speciální komunikační procesor s cenou desítek tisíc korun není vždy efektivní. Proto si ukážeme řešení, které by mohlo být zajímavé pro spousty uživatelů. Na závěr mám pro Vás praktické video, jak to vše vypadá v reálu.


Pro náš test využijeme dotykový panel Magelis STU655 nebo STU855, to je jedno, webový server a ethernetové připojení umí oba. Spojení s PLC S7-1200 a vytvoříme si v softwarovém nástroji Vijeo běžný projekt pro tyto HMI panely. Doporučuji si přečíst předchozí články na tomto serveru ohledně Magelis HMI a softwarového nástroje Vijeo, odkazy najdete na konci článku. 

Já jsem použil za základ projekt z předchozích testů těchto panelů.  

Magelis Touch Panel jako webserver


Při specifikaci obrazovek si určíme jak bude každá viditelná, tedy jestli jen na samotném panelu, nebo jen přes web server a nebo obojí. Nejzajímavější je samozřejmě možnost rozdělit obrazovky na ty které jsou běžně zobrazené na samotném panelu a pak si vytvořit další které vidíme jen přes webový prohlížeč. V závorce u každého názvu vidíme přehledně pro co je konkrétní obrazovka určena.

Uživatel ani nepozná, že v panelu běží ještě web server s dalšími obrazovkami a daty 

Magelis Touch Panel jako webserver 


Stačí ve známém okně vlastnostech každé obrazovky nastavit jak bude viditelná. Varianty jsou jistě srozumitelné z obrázku.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Hlavní nastavení je ale nutno provést ve vlastnostech celého projektu a sice uvolnit webový server a bránu.

Samozřejmě je postaráno i o bezpečnost, takže v ostrém nasazení nastavíme i přístup z povolených IP adres, hesla atd. Nebo naopak.

Magelis Touch Panel jako webserver

Magelis Touch Panel jako webserver 


No a ještě zvolíme která obrazovka ve web serveru bude výchozí, tedy která se zobrazí jako první. Celé varianty nastavení si můžete projít, je to velmi srozumitelné, jednoduché a v nastavení se neskrývají žádné nepříjemné překvapení.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Pokud v předchozím kroku již netrpělivě nahrajeme aplikaci do panelu, neuvidíme žádné proměnné, neboť standardně není povoleno sdílení proměnných. To si nastavíme ve vlastnostech každého "tagu", proměnné, kterou chceme ve web serveru vidět, eventuálně měnit. To je totiž také možné, jak uvidíme dále. 

Magelis Touch Panel jako webserver 


Teď už můžeme nahrát celý projekt do panelu, při nahrání si všechny potřebné html soubory Vijeo sám vygeneruje, nahraje na patřičná místa v HMI, my se nemusíme o nic starat, jen chvilku počkat.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Teď přijde to pravé, zadáme do prohlížeče jen IP adresu našeho panelu, pozor ne adresu PLC. Jak je vidět web server jede ale nic není přístupné, neboť chybí runtime, který musí být nainstalován na každém PC ze kterého chceme web server vidět.

Není to nic složitého ani neobvyklého, každý výrobce to řeší po svém, někteří si generují ve svém web serveru java aplety a proto je třeba ještě instalovat do PC podporu javy a tak podobně. U Magelis stačí zase web gate runtime.

Magelis Touch Panel jako webserver 

 


Ovšem pozor, důležité je mít poslední verzi instalace, neboť soubory pro web server jsme vytvořili také poslední verzí software Vijeo. Nestahujte si ji z nabízeného odkazu, pokud ji nemáte na přiloženém CD, ale požádejte technickou podporu Schneider, která Vám ji obrazem pošle. Mě to taky nejdříve nefungovalo, až s aktuální verzí runtime bylo vše OK. 

Magelis Touch Panel jako webserver 

 


Tohle je ta správná verze pro bezchybné zobrazení dat z webového serveru.

Magelis Touch Panel jako webserver 

 


Další pokus už je bezchybný, připojíme se k zadané IP adrese ...

Magelis Touch Panel jako webserver 


... a takhle pak vypadá naše obrazovka z úvodu článku v internetovém prohlížeči. Všechno funguje úplně přesně jako na panelu. Je to velmi efektní, na stole máte notebook připojený přes WiFi odkud ovládáte PLC a vedle toho leží HMI panel, který dělá to samé.

Znovu připomenu, že pokud "vystrčíte" HMI panel ven do internetu, uvidíte Vaše data odkudkoliv ze světa. Samozřejmostí by pak mělo být dobré zabezpečení a dodržení hlavních bezpečnostních zásad, ale to je již otázka pro správce sítě.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Pokud v menu vlevo použijeme procházení proměnných (variable browser) otevře se nám tabulka aktuálních hodnot všech proměnných, význam zámku u jednotlivých řádků je jasný.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Proměnné, pokud jsme si funkci povolili, můžeme i jednoduše editovat. Všechno je bezvadně vidět na video ukázce.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Na závěr ještě jedno upozornění, pokud je někdo připojen na náš HMI web server, nelze provést download aplikace do panelu, tedy nějaké eventuální změny.

Magelis Touch Panel jako webserver 


Video ukázka chodu Web serveru v dotykovém panelu Magelis + S7-1200.

Web server HMI Magelis.


 

Závěr:

Zcela jistě zajímavá funkce u HMI panelu, kterou bychom v této cenové relaci ani nečekali. Je vidět jak jde všechen vývoj neustále dopředu. V podstatě spuštěním web serveru na tomto jednom HMI panelu, můžete zajistit sdílení dat z různých PLC, které webový server nemají, neboť k panelu bez problémů připojíte více PLC najednou.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

První část článku o dotykových panelech Magelis Schneider Electric: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=498&Itemid=54

Druhá část článku o dotykových panelech Magelis Schneider Electric: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=499&Itemid=54 

Schneider Electric kontakt, informace: http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic/cz/podpora/kontakt/we-care.page

Schneider Electric grafické panely Magelis STU: http://www.schneider-electric.cz/czech-republic/cz/produkty-sluzby/automatizace-rizeni/produkty-nabidka/rada-prezentace.page?p_function_id=26&p_family_id=301&p_range_id=5774


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209