• Blaja
  • Archiv
  • WEB2go služba pro připojení smart mobilu k PLC

WEB2go služba pro připojení smart mobilu k PLC

  • neděle, 15 září 2013 04:00

Logo automaty WEB2go služba pro připojení smart mobilu k PLC.

Jestliže Vás zaujala dálková správa PLC Simatic přes internetový router REX300 společnosti Helmholz, jako další službu nabízí společnost využití možnosti připojení k PLC ze smart mobilu.

WEB2go pro smart mobile

Jistěže s využitím výše uvedeného routeru REX300 a služby která nese název WEB2go. Vyzkoušíme si ji jak ze smartu s Androidem, tak i z iOS, tedy jabka a PLC Simatic S7-1200. 


Princip je v podstatě stejný jako u podobných služeb, vytvoříme zabezpečené VPN spojení mezi PLC, routerem REX300 a internetovým serverem myREX24, ke kterému se pak připojíme ze smartu. Pokud na routeru nebo PLC běží webový server, uvidíme jej na běžném prohlížeči v mobilním telefonu zabezpečeným připojením. Pro oživení informací o tomto principu a nastavení IP adres, je dobré si přečíst článek ohledně dálkové správy S7-1200 pomocí uvedeného routeru REX300.

Budeme potřebovat z PC upravit nastavení služby, nejprve ovšem instalovat poslední verzi software shDialup, tahle verze 1.1 službu pro smatry nepodporuje.

WEB2go pro smart mobile 


Instalace nové dvojkové verze shDialup je otázka několika minut.

WEB2go pro smart mobile 


Protože účet na serveru myREX24 pro dálkovou správu PLC Simatic máme již vytvořen a je stále aktivní, bude nezbytné se k němu přihlásit a upravit pár drobností v nastavení.

Přihlašovací údaje jsou stále stejné a platné.

WEB2go pro smart mobile 


Připojíme se na náš účet a v administraci pak na REX300, který běží u vzdáleného PLC. Nyní máme vytvořeno VPN spojení z PC přes server myRex24 na REX300 a PLC Simatic S7-1200.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

WEB2go pro smart mobile 


Pro kontrolu, že webový server v PLC běží, v internetovém prohlížeči našeho PC naklepneme jeho IP adresu.

Webové rozhraní PLC je pak standardní.

WEB2go pro smart mobile 


Nyní nastává čas pro nastavení služby WEB2go, na serveru ji musíme nejprve aktivovat a nezapomenout nastavení uložit. Přenos nastavení do routeru REX300 není nutný, nejedná se o žádné změny ve VPN a IP konfiguracích. 

 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

WEB2go pro smart mobile


Dále je nezbytné upravit nastavení v samotném routeru REX300 a sice forwarding portu. Nemusíte se obávat, není nutný žádný další forward na venkovních routerech, které zajišťují připojení do internetu, je to jen interní věc REX300.

192.168.0.50 je vnitřní IP našeho PLC.

WEB2go pro smart mobile


Teď by bylo dobré si ověřit, že služba WEB2go je opravdu aktivní a běží. Zatím z PC, naklepneme adresu https://web2go.myrex24.net/ a přihlásíme se stejnými údaji jako do shDialup. Vidíme že služba WEB2go je na serveru myRex24 dostupná, tak ji zkusíme spustit.

Vše zatím děláme z PC, ze smartu se případné chyby opravují velmi těžko. Jakmile ale službu zprovozníme, PC už nebudeme potřebovat.

WEB2go pro smart mobile


Tohle je velmi důležitý okamžik. Jestliže se nám po kliknutí na ikonu výše uvedené služby zobrazí tohle okno, máme něco špatně nastaveno. Měli bychom se totiž automaticky přepnout přímo do webového serveru v PLC. Obvykle je špatně nastavený forwarding portu, je nezbytné problém odstranit, jinak nic nebude fungovat.

Technická podpora Helmholz Vám tohle pomůže bez potíží nastavit.

WEB2go pro smart mobile


Konečně jsme se dostali k tomu, abychom vše vyzkoušeli z mobilu. Do prohlížeče napíšeme adresu služby WEB2go a pokud máme funkční připojení k internetu, zadáme do přihlašovací obrazovky údaje.

WEB2go pro smart mobile


A jsme tam. Je vidět, že WEB2go nabízí připojený jeden router u nás v dílně, který je online. Těchto routerů můžeme mít na účtu více, ale souběžné připojení na více routerů je možné jen u placené funkce, zdarma pouze jedno aktivní spojení

Všimněte si, že proti připojení na účet myrex24.net přes službu shDialup z PC, schází ikona pro aktivaci spojení. Není totiž nutná, okamžitě po kliknutí na start se dostaneme na webový server PLC.

WEB2go pro smart mobile 


Asi takhle, malé okno vpravo nahoře nás informuje, že využíváme zabezpečené připojení služby WEB2go na serveru myrex24.net.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

WEB2go pro smart mobile


Úplně stejný postup vyzkoušíme na iPhone s iOS 

WEB2go pro smart mobile


Každý operační systém smartu zobrazuje s okna služby trochu odlišně, na funkci to ale nemá vliv. 

WEB2go pro smart mobile


Tady už se jedná o print screeny z Apple mobilu, tuhle funkci bohužel na Androidu nemáme. 

V informačním okně služby WEB2go si můžeme nastavit umístění tohoto okna do libovolného rohu obrazovky.

WEB2go pro smart mobile


Na závěr jsme pro Vás jako obvykle připravili několik nekomentovaných obrázku online S7-1200 z Apple iPhone.

WEB2go pro smart mobile 

WEB2go pro smart mobile 

WEB2go pro smart mobile

Klikněte si na obrázky pro zvětšení.  

 


Závěr: 

Protože se jedná v podstatě o zobrazení údajů z webového serveru PLC, ale zabezpečeným spojením, může být služba přístupná s využitím routeru REX300 v podstatě z jakéhokoliv smart mobilu, který je připojen do internetu. Pro přímé připojení ke konkrétnímu PLC bez využití webového serveru, by byl nezbytný speciální SW a konfigurace VPN spojení. Tuhle službu můžete také využít třeba z notebooku, kde není instalována podpora sHdialup a přesto se potřebujete mrknout na proměnnou ve vzdáleném PLC. 

Upozornění: tahle služba v období našeho testování běžela v beta verzi, plná verze vyjde příští měsíc a nebude nutné se nějak speciálně registrovat. Všechny doplňující dotazy se řeší na technické podpoře Helmholz. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Helmholz Česká republika, kontakt, podpora: http://www.helmholz.cz/kontakt 

Router REX300 a WEG2go služba: http://www.helmholz.de/prod.d,80_97_98.html?p_id=136

Vytvoření vlastních webových stránek v S7-1200: http://www.blaja.cz/plc-automaty/webovy-server-v-plc-simatic-s7-1200.html

Článek o připojení S7-1200 přes router REX300: http://www.blaja.cz/plc-automaty/simatic-s7-1200-a-dalkovy-pristup.html 

Článek o službě WEB2go v SPS magazínu (náš je ale lepší): http://www.sps-magazin.de/?inc=artikel/article_show&nr=74864

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209