Regulátor teploty pro Pt100

  • pondělí, 12 srpen 2013 04:00

Logo pohon Regulátor teploty pro Pt100.

Tentokrát si neukážeme produkt velké firmy, ale z širokého portfolia produktů panelových měřidel máme pro praktickou aplikaci zajímavý regulátor teploty s čidlem Pt100.

Regulátor Pt100

Tento regulátor poslouží k nastavení a udržování teploty olejového tanku, kde jeden z hlavních požadavků byl dobrý poměr cena/výkon. Proto se podívejte i na videoukázku - jednoduché a funkční.


Celý digitální regulátor má sympatické malé rozměry 87 x 36 x 83 mm, v příslušenství najdete dva držáky pro montáž přístroje a to je vše. V podstatě nic víc není potřeba. Výrobce Jakub Štěpánek nabízí tyto přístroje v nepřeberných variantách, není problém si domluvit jiné speciální funkce. Každý přístroj se totiž po objednání vyrábí, takže vám jej upraví podle představ. Dodávka našeho přístroje trvala asi týden.

Regulátor Pt100 


Připojení signálů obstará pevná svorkovnice ze zadní strany přístroje s univerzálním popisem.

Původně jsme si ještě chtěli na volné vstupy přidat další funkce, což by nebyl problém, nakonec jsme ale zvolili standardní variantu regulátoru.

Regulátor Pt100 

 

Zapojení našeho dvou výstupového přístroje je jednoduché, připojení Pt100 pouze dvoudrátem. Každý tranzistorový výstup unese 750mA a spotřeba přístroje opravdu nepřesáhne 50mA. Napájení 10-28VDC, měřící rozsah -50°C až +400°C, rozlišení vstupu 22bitů.

Regulátor Pt100 


Přístroj vyniká jednoduchostí nastavení a snadným ovládáním. Tyhle tři čárky signalizují nepřipojený snímač teploty, nebo snímač mimo rozsah.

Jestliže Vás také zaujal jiný odstín žluté v levém horním rohu čelní strany, nejedná se o zatečení kapalinou, ale o "imidž". 

Regulátor Pt100 


Pro nastavení přístroje slouží několik parametrů, stačí si jednou přečíst návod a hotovo. Máme k dispozici 2x žádané hodnoty teploty, 2x hystereze, zaheslování přístroje a nezbytné nastavení jasu displeje. 

Regulátor Pt100 


Celé nastavení a hlavně funkci překontrolujeme pomocí odporové dekády, která simuluje snímač teploty Pt100.

Regulátor Pt100 


Sepnutí každého tranzistorového výstupu je signalizováno LED diodou na čelním panelu. Aktuální teplota 57,8°C.

Regulátor Pt100 


Díky dvěma nezávislým výstupům můžeme použít regulátor ve funkci ohřev pomalu a rychle, tedy při větší odchylce jsou sepnuty oba výstupy, při menší pak stačí jeden s menším výkonem.

Regulátor Pt100 


Na závěr si ukážeme maximální a minimální jas displeje přístroje, který se nastavuje v parametru 98.

Tohle se ukázalo jako nezbytné, na plný jas přístroj svítil až moc.

Regulátor Pt100 


Pak už zbývalo jen přístroj osadit do skřínky a odzkoušet v kompletu před konečnou montáží.

Regulátor Pt100


Praktická videoukázka digitálního teplotního regulátoru. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně v HD rozlišení. 


Závěr: 

Tyto přístroje nejsou vybaveny rozsáhlým nastavením nepřeberných funkcí, nic Vás proto zbytečně nemate, přesto je možné je použít nejen jako ukazovací zařízení, ale i pro jednoduché řízení. Navíc můžou obsahovat integrovaný převodník RS485 s protokolem MODBUS. Jakmile pomine letní období, seznámíme Vás s některými dalšími zajímavými přístroji Jakuba Štěpánka.

.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Výrobce přístroje, informace a podpora: http://www.panelovameridla.cz/ 

Blaja automation portal

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209