• Blaja
  • Archiv
  • Win-Soft Starter - nástroj pro výběr softstartéru AC motorů

Win-Soft Starter - nástroj pro výběr softstartéru AC motorů

  • neděle, 30 březen 2008 05:00

 Logo software Win-Soft Starter nástroj pro snadný výběr softstartéru AC motorů Siemens.

Pokud potřebujete vybrat pro rozběh AC motoru ten správný softstartér, můžeme použít softwarový nástroj Win-Soft Starter přímo od Siemense.

5kB

Tento nástroj ve verzi 2.1 je ke stažení a použití zdarma na webu Siemens zde. Odkaz na něj jsem dostal spolu s bezva tabulkou (strana 16) přímo od Siemense, celá tabulka s odkazy na všechny katalogy a nástroje Siemens je na downloadu. Ani jsem netušil, kolik takových věcí a utilitek existuje. Stojí za to si tabulku projít. Zrovna jsme totiž vybírali nějaký softstart, tak mě napadlo zkusit jestli softvare dojde ke stejnému výsledku pro 1,5kW motor, jako já při výběru pomocí katalogů.


Po standardní instalaci je v programu jen jedno okno, kde se všechny parametry rozběhu postupně nastaví. Je třeba dávat pozor, neboť prostředí a výběry nejsou tak úplně standardní s běžnými softwary, proto je vhodné postupovat od začátku. Nejdříve tedy založit projekt atd.

16kB

Jen na ukázku, pod zaržítkem "Line" najdeme opravdu výběr frekvence sítě a napětí.

3kB

Tohle už je jedna zajímavá věc. Přednastavené charakteristiky zatížení motorů pro různé aplikace. Je výborné vidět jak probíhá zatíženi motoru při rozběhu při typických aplikacích. Takový drtič v každém případě překvapí. Určitě si to spoustu lidí ze školky už nepamatuje. Samozřejmě si můžete vytvořit a zvolit i vlastní s charakteristikou "divokou" jak chcete. 17kB

Další zajímavost : po zadání všech dat, software provede simulaci výpočtem, ten probíhá někde na netu Siemens. Ovšem pokud server nejede, tak takový obrázek jako vpravo vidíte stále a stále, nic Vás neupozorní že výpočet nefuguje. Musel jsem to celé shodit, zatuhlo to dokonale. Pokud ale server jede, tak je simulace hotová během několika sekund.

Tady by byl vhodný při spuštění simulace test dostupnosti.

7kB

A je to. Jsme úspěšní, výběr softstarteru je u konce. 

11kB

Můžeme dokonce graficky vidět jak simulátor spočítal při rozběhu průběhy napětí proudu, momentu a všeho ostatního.

9kB

Software našel vhodný softstater. Tady se ale skrývá další zádrhel. Neznám nikoho kdo by se spokojil s vygenerovaným číslem a neověřil si to s dalšími parametry v katalogu.

Ovšem chybí odkaz na web s katalogy softsartérů, kde by jste si mohli typ přesně ověřit. Musel jsem to pracně hledat na webu.

20kB

Ale tohle je bezva pro ty co se nechtějí zdržovat vyplňováním všech parametrů a potřebují jen výkon a základní typ pro náhradu přepínače hvězda-trjúhelnik. Z programu se dá přímo spustit utilitka která otevře tohle okno a po zadání výkonu a doby rozběhu vyplivne typ softstartu. Doplníte si jen ovládání a pár detailů. 

18kB

Tady je vidět jak to dopadne, použijete-li odkaz v programu na kontrolu vygenerovaného softstartéru.

"Page not found...".

20kB

Závěr : Dobrý nástroj, s jeho pomocí se určitě nespletete. Jen to chce mít po ruce katalog a vše si ověřit. Ono je pochopitelné, že těžko v softu bude odkaz na český web Siemens se softstartéry, když se jedná o univerzální soft.  I když já bych viděl možnost si odkaz na regionální web doplnit třeba už v nainstalovaném programu.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209