• Blaja
  • HMI Scada
  • Přepnutí obrazovek na Siemens HMI z modulu LOGO! bez použití Job funkcí

Přepnutí obrazovek na Siemens HMI z modulu LOGO! bez použití Job funkcí

  • neděle, 23 duben 2017 17:22

Minule jsme si ukázali jak z modulu LOGO! přepnout obrazovky na HMI panelu. Využili jsme k tomu Job úlohy z oblasti dat Area pointer. Jde to ale i jinak, bez použití této Job funkce, jen pomocí dvou bitů. Vše jednoduše objasní závěrečná videoukázka.


Náš standardní Siemens HMI dotykový panel řady KTP400 v jedné síti s modulem LOGO! Funkce je realizovatelná samozřejmě i na dalších panelech Siemens.
Dvěma klávesami na modulu přepneme obrazovku. Navenek úloha stejná jako v minulém článku, uvnitř je ale vše jinak.

logoscreens2 01


V LOGO! si připravíme dva bity M4 a M5 přičemž další bit M6 není přímo zapojen, bude jako bonus ovládán z LOGO!. Bity jsou připojeny přímo na klávesy vlevo a vpravo, čítače si nevšímejte. Tyto M4 a M5 bity nejsou adresně přístupné z HMI, je nutné využít jejich mapování do VM paměťové oblasti modulu LOGO!. Začínají na adrese 1104. Jak jsme na to přišli, tak to máte za domácí úkol.

logoscreens2 02


Abychom zjistili, jak jsou tyto bity přesně v bajtu adresovány, dáme si jejich stav a stav celého bajtu na obrazovku HMI. Rychle pak vidíme, že V 1104.5 není M5 (taky jsme to napoprvé netrefili) ale M6. Je to samozřejmé, ovšem po bitvě je každý generál, ale to jsou drobnosti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logoscreens2 03b


Vyzkoušíme funkci klávesy vlevo, zda opravdu spíná M5 a tím V 1104.4.

logoscreens2 05


Stejně tak klávesa vpravo má stejnou funkci jen na V 1104.3.

logoscreens2 06


Tady se ukrývá to hlavní. Ke každému tagu do PLC se dá v jeho vlastnostech nastavit, co má udělat při změně jeho hodnoty. Tady jsme mu nastavili přepnout obrazovku na číslo 2. Je zde hezky vidět celé adresování potřebné VM oblasti v LOGO!.

logoscreens2 10


Zbývá jen celou funkci ověřit stiskem patřičných kláves. Klidně ale můžeme použít i vstupy PLC, nebo merkry v PLC programu, prostě co zrovna potřebujeme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logoscreens2 11b


Ještě jsme si ponechali v projektu data z Area pointer pro číslo aktuální obrazovky jak na displeji LOGO!, tak na HMI panelu.

logoscreens2 12


Tak zkoušejte a testujte, my jsme nuceni využívat hlavně klávesy na LOGO!, neboť máme modul na 230VAC včetně digitálních vstupů a tam těch vstupních 230V není ideální pro ukázky.

logoscreens2 13


Videoukázka nastavení a funkce přepínání HMI obrazovek z LOGO! bez použití Job funkcí.

https://www.youtube.com/watch?v=NazzghkI3Cs&feature=youtube


Závěr:

Při využití události na změnu konkrétního tagu je možné realizovat další zajímavé funkce, klidně by šly přepínat obrazovky na konkrétní podle jejich čísla a vytvářet další jiné události.
Příště si ukážeme třeba jak zaznamenat data na paměťovou kartu a co pak s nimi. Články ohledně modulu LOGO! jsou velmi čtené, tak se snažíme vyjít vstříc i uživatelům těchto malých PLC.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Logický modul LOGO! 8, více zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209