ProSave V13 Upd2 zálohy SIMATIC HMI panelů prakticky

  • neděle, 22 únor 2015 03:00

ProSave V13 má s TIA Portal V13 společné jen pořadové číslo a podporu nových HMI panelů Siemens. Prostředí programu je také stále stejné, nic z TIA tam nenajdeme, tak si ukážeme instalaci a některé zajímavosti tohoto nástroje, který se za rok posunul od verze 10 na verzi 13.

Stejně jako u předešlé verze, je tento nástroj k dispozici pro registrované uživatele na webu podpory Siemens zdarma. Dokáže bez nutnosti dalších instalací jako WinCC flexible, TIA Portal a dalších nástrojů, zálohovat HMI panely Siemens do binárního souboru a zase obnovit původní projekt v panelu.

ProSave V13 Upd2 a SIMATIC HMI KTP400 Basic PN připojený v síti s PLC S7-1200. Vyzkoušíme si prakticky zálohu a obnovení našeho panelu.

Simatic ProSave V13


Znát přesný typ HMI je důležité, ale jak uvidíme dále, když se spleteme nebo nevíme, taky se to dá elegantně vyřešit.

Simatic ProSave V13


SIMATIC ProSave je ke stažení až po přihlášení, a nejedná se o žádný balík dat. Pokud bychom potřebovali přehrát v HMI také operační systém či firmware, ProSave jej v instalaci nemá, musíme patřičný soubor najít v uvedené složce WinCC flexible nebo TIA Portal, což už vyžaduje instalaci patřičného software.

Podotýkám, že verzi deset, která byla aktuální před rokem, už nikde nenajdete.

Simatic ProSave V13


Instalace frčí jako po másle, využili jsme čistý operační systém Windows XP+SP3 pouze s předchozí instalací ProSave verze 10. Nemusíme se tedy bát, že potřebujeme jen Windows7 a vyšší. ProSave se bez upozornění přeinstaluje přes desítkovou verzi, ani o tom nevíme.

Simatic ProSave V13


Hlavně že všechno funguje a tohle vše se nám instalovalo do PC.

Simatic ProSave V13


Standardně nastavíme typ našeho panelu KTP400 Basic color PN, připojení přes Ethernet a stačí buď IP adresa nebo jméno. To je jednoduché, ale vybereme si nějaký jiný HMI panel s Ethernetovým připojením a zadáme jeho IP adresu. Tedy nevíme co to je za HMI, štítek je smazán, nebo se na zadní stranu nedá jednoduše dostat.

Simatic ProSave V13


V záložce OS Update jen stiskneme patřičné tlačítko, ProSave okamžitě hrábne na nastavenou IP adresu a vyplivne správný typ připojeného panelu. Ještě nás upozorní, že jsme si vybrali špatný panel KTP600 mono PN, když ve skutečnosti našel KTP400 s uvedeným firmwarem a pamětí.

Simatic ProSave V13


ProSave umožní vytvořit kompletní zálohu HMI panelu, nebo jen receptury a definované uživatele. Vše do jednoho binárního psb souboru.

Simatic ProSave V13


Animace jiskření mezi ikonami PC oznamuje, že probíhá zálohování panelu.

Simatic ProSave V13


Záložky v horní části se mění podle zvoleného HMI, například autorizační záložka se objeví a umožní u některých HMI přenášet autorizace, které panel potřebuje pro některé instalované option. Například uvedený starší C7-635 je HMI TP170B s CPU314C-2 DP, viz odkaz v závěru.

Simatic ProSave V13


Nejdůležitější je ale údaj o podpoře SIMATIC HMI panelů. Tyhle všechny přístroje umožní ProSave V13 zálohovat a obnovit. Jen je potřeba si uvědomit, že ne vždy se záloha podaří vytvořit, některé panely měly v projektu možnost uvolnit nebo zablokovat použití ProSave.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Simatic ProSave V13


Obnovení HMI ze souboru pak probíhá také standardně, stačí chvíli počkat.

Simatic ProSave V13

 

A je to, jak je vidět na videoukázce níže, máme v našem HMI panelu zpátky původní projekt.

Simatic ProSave V13


ProSave V13 Upd2, zálohy SIMATIC HMI panelů prakticky.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně v HD rozlišení 


Závěr:  

ProSave je součástí vývojových nástrojů pro SIMATIC HMI panely, ale možnost udělat zálohu panelů bez nutnosti instalovat SIMATIC software, je vždy vítaná. Na odkazu níže, máte vždy aktuální verzi tohto nástroje.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

ProSave pro SIMATIC HMI: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/13031587    

HMI panely Siemens: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/ps/14737      

Ukázka C7-635 TOUCHhttp://support.automation.siemens.com/WW/view/en/23961526   

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209