Jak dostat projekt staršího HMI panelu do nového?

  • středa, 27 květen 2015 04:00

Tato typická situace nastane, když máme projekty se Siemens HMI panelem starší řady a nyní potřebujeme na stejnou zakázku nějak dostat nový HMI panel, neboť původní se již nevyrábí (pouze jako ND). Vyzkoušíme si proto jak na to.

Není to tak úplně složité, spíše jde o to si uvědomit a rozmyslet, co máme jako původní řešení, v čem byl vytvořen HMI projekt a co chceme použít ze stávajících možností.

Starší HMI panel MP277 10" TOUCH tedy dotykový, který udělal spoustu užitečné práce již ovšem nelze na stejnou akci použít. Jedná se o takovou střední aplikaci, takže budeme nuceni vymyslet nějakou náhradu HMI a následně co s původním projektem pro MP277, který byl vytvořen ve WinCC flexible.

Migrace WinCC V13


Budeme muset použít buď HMI panely z řady Basic, nebo vyšší řadu Comfort. Neexistuje žádný nástroj, který by přesně stanovil náhradu, záleží vždy na konkrétním projektu a tom co je v HMI panelu všechno využito. Podle tabulky ale vidíme, že pro řadu Comfort již naše malé WinCC Basic, které je součástí TIA Portal pro CPU S7-1200, nestačí. Pro řadu Comfort je nezbytné použít WinCC Comfort/Advanced.

Pro přenos projektů ze starší verze software do nového nástroje se používá pojem migrace.

Migrace WinCC V13


Ovšem na stránce ohledně migrace HMI panelů Siemens můžete stáhnout grafickou tabulku, pomůcku pro stanovení náhrady. My jsme si jednu stránku z uvedeného dokumentu vypůjčili, abychom zjistili co použít, že nejvhodnější bude TP1200 Comfort. Podle grafického symbolu ještě získáte informaci ohledně vlastností nového panelu. 

Odkaz najdete na konci článku.

Migrace WinCC V13


Sáhneme-li tedy po řadě Comfort, na nutnost použít vyšší verzi WinCC jsme upozorněni také v katalogu těchto panelů.

Migrace WinCC V13


Je vhodné si na webu podpory Siemens ověřit, že náš panel se stále vyrábí a není již náhodou nahrazen nějakou novou verzí.

Migrace WinCC V13


Pro to abychom mohli původní projet úspěšně přenést - migrovat do WinCC Comfort, budeme tento nástroj potřebovat. Takže si jej můžeme stáhnout z webu jako zkušební verzi na tři týdny a vyzkoušet, jestli nám to půjde. Odkaz najdete opět v závěru článku. Existuje i varianta, že bychom celý projekt vytvořili ve WinCC znovu, jak uvidíme dále, nebylo by to ale to pravé.

Migrace WinCC V13


Že potřebujeme pro migraci do WinCC V13 původní projekt je samozřejmé, navíc ale budeme muset mít na PC instalovanou také původní verzi WinCC flexible 2008. Bez toho nám migrace nebude řádně fungovat. Takže WinCC V13 a WinCC flexible 2008 na jednom PC.

Migrace WinCC V13


Než následně instalaci WinCC Comfort V13 spustíme, je nutné překontrolovat, zda se nám bude instalovat také podpora migrace projektů z WinCC flexible 2008. Bez ní to nepůjde. Na disku si vše uchroustne úctyhodných 2GB, což je u Siemens produktů již tradiční.

Je nutné mít WinCC flexible 2008 SP2 nebo SP3. 

Migrace WinCC V13


Není na škodu si po instalaci zkusit přidat do projektu nějaké nové zařízení a v možnostech se podívat jaké HMI panely nám Comfort/Advanced verze nabízí.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Migrace WinCC V13


Tak a v hlavním menu Projekty spustíme Migraci projektu, musíme přesně zadat co a kam, tedy cestu ke stávajícímu projektu WinCCflexible 2008 a cílovou složku pro nový, migrovaný projekt.

Migrace WinCC V13


Tady trochu pozor, i když nám migrace neproběhne v pořádku a skončíme u chyb, vždy dojdeme aspoň na 9% exportu. Pak migrace skončí s chybami, což je celkem časté. Jestliže se ale přehoupneme přes oněch 9%, je velká šance, že se nám vše povede.

Migrace WinCC V13


Asi takto, migrace byla úspěšná, těch několik varování není překážkou. WinCC V13 nám ale vytvořilo projekt s MP277 HMI panelem.

Migrace WinCC V13


Standardní cestou v konfiguraci vyměníme starý panel za nový TP1200 Comfort.

Migrace WinCC V13


Kvůli různému rozlišení obou panelů budou pak stávající obrazovky menší, ale to již není žádná velká překážka.

Migrace WinCC V13


Důležitější třeba je, jestli se správně migrovaly všechny tagy do PLC, jak je vidět není jich zase až tam málo. Nechtěl bych je přepisovat ručně. Samozřejmě že překontrolujeme vše, parametrizaci spojení na PLC, vytvořené skupiny uživatelů s přístupovými právy a další.  

Migrace WinCC V13


A pokud se nám zdá TP1200 velké, není problém jej v konfiguraci přeměnit za menší TP900 Comfort.

Migrace WinCC V13


Závěr:  

Přece jen migrace není všemocná, dost věcí musíme opravit ručně, ale rozhodně je to výborné řešení. Vytvářet totiž vše znovu, by bylo podstatně horší.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Vše o migraci HMI panelů Siemens: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/76878921

WinCC Basic, Comfort/Advanced, Professional V13 Trial: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/88360364  

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209