• Blaja
  • MaR
  • ARDUINO s dálkovým přístupem jako ochrana a monitoring chodu čerpadla pro zavlažování skleníku

ARDUINO s dálkovým přístupem jako ochrana a monitoring chodu čerpadla pro zavlažování skleníku

  • neděle, 16 září 2018 10:20

Zavlažování skleníku? Ti co mají skleník u domu, jednoduchá záležitost. Pro ty co mají ke skleníku 15 km z bytu ve městě, trochu komplikovanější. Kdo by chtěl dojíždět každé dva dny a skleník zalévat, ale hlavně kontrolovat vodu, že?


Podklady pro článek poskytli kolegové z firmy IBITEK Vsetín.
Celá závlaha je realizovaná kapénkovým rozvodem ze zásobníku vody v každém skleníku (plastová popelnice) na 0,5m podstavci. Spouštění závlahy v každém skleníku ze zásobníku je přes programovatelný ventil na bateriové napájení. Doplňování vody do zásobníků je řízeno plovákovým ventilem připojeným z domácí vodárny hadicovým rozvodem s rychlospojkami. To vše funguje bez potíží.
Úkol zněl (ne zlikvidovat osobu na motocyklu), ale hlídat maximální dobu chodu čerpadla v případě ztráty tlaku v rozvodu domácí vodárny, ze které je napájeno doplňování vody do „závlahových popelnic“. A také detekovat chod čerpadla, ale podle odebíraného proudu. Řešení klasickými způsoby pomocí různých programovatelných relé nebylo ve vhodné cenové relaci nalezeno. Jistě by to šlo, třeba i s klasickým PLC, ale cena by pak atakovala cenu obou skleníků včetně přilehlých pozemků.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ibi cerpadlo 01b


Proto vyrobíme takový systém s programovatelným ARDUINO. To nám samo o sobě otvírá další možnosti: Měření doby běhu, čas běhu, paměť těchto údajů, zobrazení údajů na webové stránce, zobrazení stavu, nastavení parametrů z webových stránek, ukládání údajů do databáze, spotřeba vody, pravidelnost běhu = správná činnost rozvodu + těsnost rozvodu, ovládání vypnutí čerpadla, noční mód a další. No teda, co vše je možné. :)

ibi cerpadlo 02


Volba padla na kompatibilní ARDUINO desku WEMOS D1 mini Lite s Wi–Fi připojením, analogovým vstupem a digitálním výstupem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ibi cerpadlo 03b


Pro možnost odpojení čerpadla v případě poruchy, byla použita deska s 5 V DC relé pro ovládání stykače čerpadla v domovním rozvaděči.

ibi cerpadlo 04


Proudové trafo pro snímání proudu čerpadla vodárny a zmíněná deska elektronického relé.

ibi cerpadlo 05


A také nějaká drobná elektronika pro usměrnění napětí z proudového transformátoru a omezení na maximálně 3,3 V DC z důvodu ochrany analogového vstupu použitého procesoru WEMOS D1 mini Lite.

ibi cerpadlo 06


Takto se to nakonec nabastlilo do domovního rozvaděče: USB adaptér 230 V AC / 5 V DC / 1 A a hlavně EATON stykač pro vypnutí čerpadla vodárny. Zbývá jen nahrát program do ARDUINA a nastavit vzdálený přístup z internetu. Chceme přece vše sledovat z domova, nebo z práce, že?

ibi cerpadlo 07


Přes internetový prohlížeč pak vidímet co se odehrává a odehrávalo. Stránka je vytvořena v ARDUINO. Status bit že vodárna jede a hlavně doba chodu plus aktuální proud čerpadla, tedy jestli správně jede. Ve sloupci dat máme k dispozici údaje, kdy čerpadlo doplnilo vodu do závlahového systému, jak dlouho to trvalo a jaký čerpadlo odebíralo proud. To je ale nekalibrovaná hodnota, takže s jednotkami ampéru to nemá nic společného.

ibi cerpadlo 08


Také můžeme na dálku nastavit parametry hlídání, nebo celý systém vypnout. Tohle je zkušební funkční varianta, která se dá vylepšovat, což se dá vždy a vše. Takže později připojíme kameru, do skleníku zapíchneme měření vlhkosti v půdě, no a pak uvidéme co s tím, neboť máme vyřešen i vzdálený přístup a za pár korun.

ibi cerpadlo 09

 


Závěr:

Náklady na celu „srandu“ nepřesáhly tisícikorunu, přičemž ARDUINO za 280,-Kč, DC relé pro ovládání stykače 85,-Kč, proudové trafo + elektronika hlídání 90,-Kč a na závěr adaptér 5 V DC se stykačem 400,-Kč. Stykač byl jasně nejdražší část projektu.
Celý program a další detaily poskytnou pro zájemce kolegové z IBITEK Vsetín na odkazu níže.
Pokud si chcete vzdálený přístup vyzkoušet naživo, IBITEK vám také poskytne hostovní připojovací údaje do aplikace.
Podobně firma IBITEK realizuje také vzdálenou správu PLC v průmyslové automatizaci.

21.9.2018 doplňující informace:

Právě včera ochrana zareagovala, neboť vypadla hadice z rychlospojky a systém se vypnul. Čerpadlo zachráněno a vyčerpání studny bylo taktéž zamezeno. Takže náklady na celou ochranu jsou okamžitě vráceny.
 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

IBITEK-Czech s.r.o. kontakt zde.
e-mail: info[@]ibitek.cz

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209