• Blaja
  • MaR
  • IO-Link senzory - komunikace s přidanou hodnotou

IO-Link senzory - komunikace s přidanou hodnotou

  • neděle, 14 říjen 2018 16:15

HG-C1000L, FX-550L, DP100L IO-Link jsou senzory od Panasonic s komunikací IO-Link. Jestli preferujete Profinet, EtherNet/IP or EtherCAT, senzory jsou nyní schopné komunikovat přes standardní protokol na úrovni pole.


V sériích senzorů společnosti Panasonic byla technologie IO-Link implementována vůbec poprvé. Zesilovače senzoru s optickými vlákny (FX-550L), snímače tlaku (série DP-100L) a měřicí senzory (řada HG-C1000L) nyní mohou komunikovat přes IO-Link. Kromě standardních výhod poskytovaných IO-Link, jako jsou externí parametrizace a jednoduchá výměna zařízení, nabízejí senzory Panasonic IO-Link integrovanou funkci autodiagnostiky. Tato funkce obsahuje pro každý typ snímače předdefinované úrovně výstrah. Senzor automaticky vysílá varovný signál, když je jeho funkce ohrožena, například když FX-550L detekuje snížení intenzity světla na přijímači. Funkce automatické diagnostiky šetří čas, protože si tuto funkci nemusí implementovat uživatelé sami. Díky standardizované technologii IO-Link mohou uživatelé snadno integrovat snímače na různých úrovních pole.

iolinks 01


Komunikační úrovně Panasonic.

1. Úroveň senzoru:
Data ze senzorů jsou přenášena běžným způsobem prostřednictvím digitálních nebo analogových výstupů. Nevýhoda: Každý snímač musí být připojen jednotlivě. Díky standardizované technologii IO-Link jsou senzory (schopné IO-Link  komunikace) spojeny s jedním konektorem.
Senzory IO-Link z Panasonic portfolia: HG-C1000L, FX-550L, DP100L

2. Úroveň IO-Link master:
IO-Link master tvoří spojení mezi snímačem a úrovní pole. Masteři fungují jako rozbočovač, kde jsou připojeny různé IO-Link senzory. IO-Link master pak pracuje se specifickou fieldbus sběrnicí. K dispozici jsou následující typy IO-Link masterů: EtherCAT (číslo součástky:  IOLINK-ETHERCAT-MASTER), Profinet (číslo součástky: IOLINK-PROFINET-MASTER), EtherNet/IP (číslo součástky: IOLINK-ETHERNET-IP-MASTER).

3. PLC úroveň
PLC zpracovává data pomocí uživatelem definovaného programu.
Další informace o PLC Panasonic najdete zde.

iolinks 02


Výhody technologie IO-Link.
Snížení nákladů: Standardizované připojení pomocí kabelů s konektory M12 usnadňuje instalaci a zjednodušuje správu skladových zásob.
Snížení času a úsilí: IO-Link senzory lze připojit rychlým a snadným způsobem. Centrální parametrizace šetří čas, protože funguje současně pro několik zařízení (konfigurace, výměna).
Funkce autodiagnostiky: Vestavěná funkce autodiagnostiky od společnosti Panasonic poskytuje specifické signály, např. varování, když FX-550L detekuje snížení intenzity světla na přijímači. To uživatelům ušetří potíže s vlastní implementací obdobné funkce diagnostiky samotných senzorů Panasonic.
Dostupnost stroje: Značně se zlepšuje dostupnost stroje, protože všechny hodnoty a parametry lze v reálném čase číst a centrálně zpracovávat.
Inovace: Senzory budoucnosti jsou IO-Link. Tímto způsobem je možné realizovat inovativní koncepce strojů.

iolinks 03

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Informace a katalogy senzorů Panasonic najdete tady.

Panasonic Electric Works Europe AG
Administrativní centrum PLATINIUM, Veveří 111, 616 00 Brno

Tel:. +420 541 217 001, Fax: +420 541 217 101  
http://www.panasonic-electric-works.cz,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209