• Blaja
  • MaR
  • Bezdrátový sběr dat s novým hardwarem ALTA a novými vlastnostmi

Bezdrátový sběr dat s novým hardwarem ALTA a novými vlastnostmi

  • středa, 19 září 2018 08:48

Společnost Monnit významně vylepšila hardware pro bezdrátový sběr dat do cloudu a vtiskla mu nové označení ALTA. Vyzkoušíme si a ukážeme, o jak významné změny se jedná.


O co se jedná? Rozhodně si přečtěte náš článek z doby před dvěma lety zde, kdy jsme vás s produkty společnosti Monnit seznámili a vyzkoušeli hlavní funkce. Nový hardware je totiž ve spoustě věcí velmi podobný a byla by ztráta času opakovat, co již bylo napsáno. Bude zajímavější věnovat se hlavně novým vlastnostem hardware.
Jak je  vidět, jedná se o širokou škálu bezdrátových senzorů, které komunikují s gateway v pásmu 868 MHz, a následně se naměřené hodnoty ukládají do cloudu na serveru společnosti Monnit.

monnitalta 30


Gateway vypadá asi takto, k dispozici pro porovnání máme jak starý hardware s označením Monnit, tak nový se značkou ALTA, k tomu několik snímačů, jak uvidíme dále. Je důležité připomenout, že spojení do cloudu umí tato gateway přes pevnou internetovou linku, přičemž není vyžadována pevná IP, neboť gateway má dynamické přidělování IP adresy. K dispozici jsou ještě gateway s Wi–Fi rozhraním, dále s pomocí bezdrátově mobilní sítě a nebo s USB rozhraním, kdy funkci brány obstará aplikace pro PC.

monnitalta 01


Pro úplnost, než se pustíme do praktických věcí, ještě seznam všech momentálně dostupných ALTA snímačů. Na odkazu v závěru článku najdete detailní popisy veškerého hardware.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 31b


Gateway jednoduše připíchneme do internetu a počkáme, než se rozsvítí zelené LED na čelní strany, což je za několik sekund. První LED na čelní straně indikuje připojení brány do internetu, druhá připojení k iMonnit severu a třetí pak spojení snímačů přes 868 MHz pásmo. Bezdrátové snímače jsme měli v provedení mini, na malou 3V baterii. Výrobce udává životnost baterie senzoru v tomto malém provedení 3 roky.

monnitalta 02


Hlavní vylepšení ALTA hardware proti Monnit jsou následující. Samozřejmě dosah, který je trojnásobně zvětšen, a také paměť pro zaznamenaná data. Tak uvidíme, jak se tyto parametry u nás projeví. Pro verze snímačů na AA baterie ještě prodloužená výdrž, ovšem tu nijak zkoumat nebudeme. :). Na webu výrobce najdete také další novinky.

monnitalta 32


K dispozici máme pro porovnání také senzor ze starší řady Monnit. Zde je na místě důležité upozornění, podle výrobce nelze senzory a gateway křížit, tedy Monnit nejde připojit do ALTA gateway a naopak. Opravdu to nejde, zkoušeli jsme to. :)

monnitalta 03


Obě gateway jsou typu Ethernet, tedy připojení do internetu pevnou linkou z našeho routeru. Jednodušší už to být nemůže, stačí ještě napájení 5 V a anténa.

monnitalta 05


Každý senzor má v balení vlastní baterii...

monnitalta 06


...stačí jednoduše stiskem odejmout kryt a baterku zasunout do držáku.

monnitalta 07


Data se ukládají a přistupuje se na ně ze serveru iMonnit, proto je nutné mít vytvořen účet. Je to hned, výrobce nabízí několik typů od přístupu zdarma až po plně placený se všemi výhodami. Základní účet free bohatě stačí pro spoustu aplikací.

monnitalta 10


Dvě gateway, tedy na serveru dvě sítě, číslo jedna je ALTA gateway, dvojka pak starší Monnit.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 11b


A senzory. Pro novou ALTA máme čtyři, ve starší Monnit stačí jeden pro porovnání. Co který umí, je jasné z obrázku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 12b


Gateway komunikuje se serverem každých 5 minut, nebo jak si nastavíme.

monnitalta 13


A každý senzor pak s gateway jednou za dvě hodiny, nastavení lze prodloužit až na 12 hodin. Znamená to, že senzor jednou za dvě hodiny změří a odešle hodnotu na gateway. Ta ji pak „šoupne“ na cloudový server Monnit. Systém není tedy určen pro kontinuální měření, ale o tom jsme detailněji psali v prvním článku.

monnitalta 14


Zde je to přesně vidět, podle časové značky senzor každé dvě hodiny poskytl data, tedy teplotu. I když na obrázku umístěný kus je ještě snímač s logem Monnit, popis říká, že se jedná o ALTA senzor. Signál na 100 %, baterka taky. Jedná se o snímač na balkóně v kanceláři, takže je vidět, kolik stupňů bylo u nás ve Vsetíně v tento ranní čas.

monnitalta 15


Vyzkoušíme paměť pro data. Všechno jsme si nastavili a zprovoznili 28.8 a 29.8 dopoledne jsme obě gateway vypli a nechali je několik dní, ať ukážou, co umí. Podotýkám, že starší verze Monnit nemá paměť pro data, tedy aspoň dle výrobce.

monnitalta 04a


Starší verze senzoru. 29.8 dopoledne gateway odpojena a připojena znovu 31.8 odpoledne. Mezi tím nic, žádná data. Signál cca 70%, senzor byl v paneláku, o několik pater níže než gateway.

monnitalta 16


Nový senzor ALTA (nenechte se zmást starší grafikou na cloudu Monnit), tady je vidět, že po připojení k gateway si tato stáhla všechna data z doby, kdy byla mimo provoz, nebo kdy byly senzory mimo dosah. Kapacitně to vychází na 512 záznamů. Tohle je nová vlastnost, která posouvá celé měření o kus dále.
Například kolegové mají senzor vlhkosti a teploty v autě, takže stačí, když se auto objeví u firmy na parkovišti a gateway si stáhne všechny záznamy z doby, kdy byl snímač mimo dosah.

monnitalta 17


Z doby, kdy jsme byli pryč, nám data po načtení vytvořila takový sympatický grafický průběh teploty.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 18b


Další z nových vlastností je výrazně prodloužený dosah senzorů a gateway, výrobce udává až trojnásobnou větší vzdálenost mezi komponenty ALTA. Nelze to nijak objektivně změřit, záleží na prostoru, ale uvidíme, takový dosah by se měl nějak projevit. Dva senzory jsme proto posunuli v paneláku o tři podlaží níže, což jsou ty s menší úrovní signálu. Ta byla u obou na cca 70%, vzdálenost šikmo přes železobeton přibližně 15 metrů.

monnitalta 20


Proto jsme snímače přemístili až do sklepa, kotelny. Tedy přes šest pater, dobrých 25 metrů poctivých panelů.

monnitalta 08


Tady už je vidět rozdíl. Starší snímač Monnit se již nedokázal udržet s gateway ve spojení, ale nový hardware ALTA jede panel nepanel. Zkusíme se podívat trochu detailněji.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 21b


Starší Monnit po posunutí mimo dosah indikuje signál 0 a údaj  teploty je zamrazen na „nějaké“ hodnotě.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 22b


Řada ALTA jede, ani kolísavý signál úrovně okolo 20% mu nedělá potíže, měření vlhkosti a teploty je v pořádku. Je vidět, jak v noci vlhkost v kotelně vystoupila znatelně nahoru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

monnitalta 23b


Na cloudu běží také nová grafika ohledně monitorování senzorů, tohle je jen na ukázku, záleží na uživateli, čemu dá přednost.

monnitalta 24


Tak senzory a gateway ALTA jsou opět dále proti starší řadě Monnit, zvětšený dosah a paměť pro naměřené hodnoty je významné plus. Pokud si chcete tohle vyzkoušet, prodejce Monnit - ALTA u nás společnost Foxon Liberec, vám půjčí gateway a také nějaký senzor. Stojí to za to i vzhledem k velmi příjemné ceně zařízení.

monnitalta 09


Podívejte se na video s porovnáním dosahu obou typů senzorů.
https://www.youtube.com/watch?v=82xlHfkS0M8&feature=youtube


Závěr:

Využití? Například gateway s připojením přes mobilní data 3G sítě vezmete do tašky, ve fabrice připojíte senzor do rozvaděče, nebo kde je potřeba, a nepotřebujete žádné připojení do internetu. Průběžně vyhodnotíte data a za pár dnů nebo týdnů zařízení vezmete zpět. A pokud stačí data jen za několik dní, gateway klidně necháme doma a do rozvaděče někde ve firmě položíme jen třeba senzor teploty, který za pár dní přineseme v kapse zpět, stáhneme z něj naměřené údaje a vyhodnotíme.

Samozřejmě nový gateway umí stejné jako starší, posílat upozornění, e–maily, exportovat data do excel souboru atp. O tom ale více v předešlém článku.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Prodejce ALTA a Monnit, společnost Foxon, kontakt tady.
Katalogy, manuály a další iínfo u výrobce zde.
Starší článek bezdrátový sběr dat najdete tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209