• Blaja
  • MaR
  • Bezpečnostní modul pro sledování nulových otáček AC motorů

Bezpečnostní modul pro sledování nulových otáček AC motorů

  • čtvrtek, 05 leden 2017 17:36

Vyhodnocení nulové rychlosti pohonu s AC motorem pomocí modulu MM25 Phoenix Contact je zajímavé řešení, splňující podmínky pro použití v nejvyšší bezpečnostní kategorii SIL3 (PL e). Samotný modul je novinka, na trhu pár měsíců.

Modul PSR-MM25-1NO-2DO-24DC-SP, číslo 2702356 je široký pouze 12,5mm, ostatní dva rozměry cca 120 mm. Zajímavě vyhodnocuje nulové otáčky asynchronního motoru, jak při poruše rozepnutí stykače, tak pří roztočení motoru bez připojení na síťové napětí. Samotné napájení elektroniky modulu 24VDC, jeden bezpečnostní kontaktní výstup cca 5A a dva signalizační tranzistorové PNP, maximálně 100mA.

psr mm25 01


Modul umí monitorovat (vstupní signál L1/L2/L3 maximálně 690VAC) jak 3-fázové motory, tak jednofázové. Celý princip je v měření a zpracování indukovaného napětí na svorkách AC motoru, se kterým "něco" otáčí i když je odpojen od sítě, například povolí brzda zařízení, nebo když s ním zatočíme třeba rukou. Je to vidět na videoukázce.
U jednofázového zapojení motoru je nutné dodržet přesné připojení.

psr mm25 02


PSR-MM25 splňuje nejvyšší bezpečnostní kategorii pro obě normy PL nebo SIL, které jsou v kategoriích srovnatelné. Pro připomenutí menší pomůcka.

psr mm25 03


I když je přístroj úzký jen 12mm, na čelní stranu se vešly 4 signalizační dvoubarevné LED a minispínač pro nastavení parametrů, o kterých bude řeč dále. Připojení přes odnímatelné svorkovnice jak šroubové tak pružinové, záleží na objednacím čísle.

psr mm25 04


K vyzkoušení stačil běžný asynchronní třífázový elektromotor a reverzační ovládání. Na kontaktní výstup modulu jsme ještě pověsili jedno obyčejné relé pro lepší vizualizaci. V praxi by tam takové relé samozřejmě nebylo.

psr mm25 10


V manuálu najdete různé varianty použití jak ve třífázovém tak v jednofázovém zapojení bezpečnostního obvodu. Kromě toho je možné modul jednoduše doplnit do stávajících obvodů.

psr mm25 11


Celá funkce není nijak složitá, ani být nemůže, stačí se podívat časový diagram funkce. Za zmínku stojí tranzistorový výstup F0, který sleduje stav modulu, například při odpojení elektromotoru. Modul totiž také hlídá, jestli je motor fyzicky připojen, je to vidět na videoukázce.

psr mm25 12


Normální stav kdy je AC motor připojen, ale netočí se. Uvolňovací kontakty 13-14 jsou sepnuty a spínají také signalizační relé. Stop stav indikuje také zelená LED "STOP" na MM25.

psr mm25 13


Jakmile se motor jakkoliv pootočí, na jeho svorkách se indukuje napětí, modul vyhodnotí jeho úroveň a patřičně reaguje.

psr mm25 14


Přesně takto. Zruší se signál STOP a také odpadne naše pomocné relé.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psr mm25 15b


Zajímavé je nastavení spínací úrovně a také zpoždění při dosažení "nulových otáček". Stačí přidržet minispínač a po definované době se modul přepne do režimu nastavování parametru.

psr mm25 20


Čtyři LED pak signalizuji hodnotu úrovně nebo doby BCD kódem, pro změnu pak stačí krátce tisknout minispínač. Čtyři BCD LED, signalizují 16 úrovní nastavení v rozmezí 50mV ... 500mV.

psr mm25 21


V manuálu je každá hodnota detailně popsána. Pro nastavení napěťové úrovně svítí LED červeně, pro nastavení časového zpoždění pak zeleně v rozmezí 0,5s ... 20s. Vymyšleno bezvadně.

psr mm25 22b


V okamžiku přerušení připojení modulu k AC motoru (L1/L2/L3) signalizuje modul chybu jak červenou LED, tak také na tranzistorovém výstupu a rozepne uvolňovací kontakty 13-14. Mrkněte na video.

psr mm25 23


Na závěr několik drobností, odnímatelná svorkovnice ve verzi s pružinovým připojením.

psr mm25 31


A kousek našeho zkušebního zapojení, abychom pro Vás vyzkoušeli a ukázali, jak takový modul funguje prakticky. Skutečné použití je pak již na konkrétní aplikaci.

psr mm25 32


Videoukázka funkce a logiky bezpečnostního modulu nulových otáček PSR-MM25.

https://www.youtube.com/watch?v=rB87En1P9HQ&feature=youtube


Závěr: 

Jak bylo uvedeno, jedná se o naprostou novinku, takže ji v praxi asi ještě nikde neuvidíte. Ovšem na webu Phoenix Contact stačí vložit číslo výrobku do vyhledávání a ihned máte k dispozici všechny údaje.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Bezpečnostní modul nulových otáček PSR-MM25, číslo výrobku 2702355.

Český katalog safety produktů Phoenix Contact přímo zde.

Celá řada bezpečnostních spínačů zde.  

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209